Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Karanténu rómskych komunít na Slovensku a v Bulharsku považuje Amnesty International Slovensko za stigmatizujúcu.
Organizácia tvrdí, že pokiaľ vlády oboch krajín nepreukážu súlad opatrení so zákonom, sledovanie legitímneho cieľa, primeranosť opatrení a to, že nie sú diskriminujúce, porušuje takéto konanie ľudské práva.
Bezodkladne zabezpečenie zásobovania
Amnesty International Slovensko opätovne upozorňuje na to, že slovenská a bulharská vláda musia neodkladne zabezpečiť ochranu rómskych komunít pred nákazou a pred potenciálne zničujúcimi sociálnymi a ekonomickými následkami vládnych opatrení.
Informovala o tom koordinátorka kampaní a vzdelávania k ľudským právam Amnesty International Slovensko Natália Šmídová.
Ľudskoprávna organizácia vyzýva obe vlády, aby bezodkladne zabezpečili pre Rómov z lokalít uzavretých v karanténe zásobovanie jedlom, prístup k liekom, hygienickým produktom a zdravotnej starostlivosti a aby im poskytli podporu nevyhnutnú na dodržiavanie opatrení spôsobom, ktorý bude rešpektovať ich ľudské práva.
Bez zastrašovania
Apeluje tiež na to, aby štáty prestali používať donucovacie zložky a armádu na šírenie strachu a zastrašovanie obyvateľov týchto sídel.

„Vlády na Slovensku a v Bulharsku podľa ľudskoprávnej organizácie nesú zodpovednosť za to, aby ľuďom umiestneným do karantény boli garantované ekonomické a sociálne práva vrátane práva na jedlo, vodu, sanitáciu a primerané životné podmienky,“ konštatuje Amnesty International Slovensko.
Amnesty International Slovensko pri príležitosti medzinárodného dňa Rómov (8. apríl) vyzvala k zastaveniu ich stigmatizácie počas pandémie Covid-19.
Opatrenia bez potláčania ľudských práv
Na vládu SR apelovala, aby zabezpečila, že obrana ľudských práv bude stredobodom akýchkoľvek opatrení, ku ktorým krajina pri riešení zdravotnej krízy pristúpi.
„Náš výskum ukazuje, že vlády neposkytli rómskym rodinám žijúcim v príslušných lokalitách potrebné ochranné prostriedky a nezabezpečili im dostatočný prístup k vode, sanitácii, jedlu, hygienickým pomôckam a zdravotnej starostlivosti,“ uviedla Šmídová.

Dodáva, že pre pretrvávajúce nerovnosti sa situácia mnohých Rómov počas pandémie ešte zhoršila.
„Okrem toho, že ľudia v neformálnych sídlach sú vystavení zvýšenému riziku infekcie, môžu opatrenia, ktoré vlády zavádzajú s cieľom zmierňovať krízu – vrátanie obmedzenia voľného pohybu a fyzického kontaktu osôb – viesť k ďalšiemu prehlbovaniu chudoby a sociálnemu vylúčeniu,“ poznamenala.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?