BRATISLAVA. Do druhého čítania sa v parlamente dostal návrh, aby bolo možné vykonať štátnu skúšku, rigoróznu skúšku či obhajobu habilitačnej práce na vysokých školách online spôsobom.
Rozhodlo o tom 129 zo 141 prítomných poslancov Národnej rady SR (NR SR).
Cieľom novely zákona o vysokých školách, ktorú vláda schválila 16. apríla, je taktiež povoliť operatívne meniť termíny a ďalšie podmienky na prijímanie do štúdia.
Rektorovi návrh zákona umožňuje predĺžiť štúdium nad štandardnú dĺžku štúdia o viac ako dva roky. O návrhu zákona rokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní.
Novela zákona má zároveň za cieľ zabezpečiť aj elektronickú verziu učebníc, učebných textov a pracovných zošitov, ako aj snahu o otvorenie trhu s učebnicami.
Návrh taktiež upravuje činnosť orgánov školskej samosprávy či možnosť použiť finančné prostriedky na školy v prírode pre súčasných štvrtákov základných škôl aj v ďalšom školskom roku 2020.

V oblasti vysokého školstva navrhuje rezort školstva upraviť činnosť kolektívnych orgánov a prezenčnú metódu tak, aby bola akceptovaná aj elektronická komunikácia a taktiež upraviť mimoriadne predĺženie štúdia.
V oblasti výskumu a vývoja je cieľom novely operatívne riešiť financovanie projektov a doby ich riešenia počas krízovej situácie.
Predkladateľ navrhuje účinnosť zákona dňom jeho vyhlásenia v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.
Školy sú momentálne zatvorené do odvolania a výučba sa uskutočňuje dištančnou formou. Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia.
Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť.
Zaviedla sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti.
Schôdza parlamentu bude pokračovať v stredu 22. apríla o 10:00.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?