Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová žiada garanciu prístupu k interrupciám počas pandémie.
Ako agentúru SITA informovala jej hovorkyňa Michaela Pavelková, ombudsmanka sa obrátila na ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a odporučila mu, aby prijal opatrenia, ktoré zabezpečia ženám právo na bezpečný prístup k umelému prerušeniu tehotenstva.
Právo vyplýva z domácej aj medzinárodnej legislatívy
Urobiť tak sa rozhodla na základe medializovaných informácií a správ od mimovládnych organizácií, z ktorých vyplýva, že lekári v niektorých zdravotníckych zariadeniach na Slovensku odmietajú v aktuálnej situácii vykonávať umelé prerušenie tehotenstva.

„Zásah do základných práv aj v čase epidémie a núdzového stavu môže byť vykonaný iba v prípade, že takýto zásah sleduje legitímny cieľ, je nevyhnutný a spôsob, akým sa realizuje, musí byť primeraný.
Považujem za nevyhnuté zdôrazniť, že pandémia Covid-19 by sa nemala využívať ako ospravedlnenie na neprimerané zasahovanie do sexuálnych a reprodukčných práv žien,“ uviedla Patakyová.
Ombudsmanka v liste ministra upozornila, že právo žien na bezpečný prístup k umelému prerušeniu tehotenstva vyplýva z domácej legislatívy, ako aj z medzinárodných ľudskoprávnych dohovorov.
Odmietnutie prístupu žien k umelému prerušeniu tehotenstva v prípade ohrozenia života alebo zdravia ženy či tehotenstva, ktoré je výsledkom znásilnenia alebo incestu, predstavuje podľa judikatúry orgánov monitorujúcich dohovory OSN porušenie práva na zdravie, práva na súkromie a v niektorých prípadoch aj porušenie práva nebyť mučený ani podrobený krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu.
Riziko nelegálnych interrupcií
Ako ďalej podotkla, obmedzenia k bezpečnému prístupu k umelému prerušeniu tehotenstva majú za následok zvýšené riziko vykonávania nelegálnych a život ohrozujúcich interrupcií.

Preto upozornila, že ich vykonávanie si nielenže vyžaduje ďalšiu zdravotnú starostlivosť, ale spôsobuje aj zvýšenie materskej úmrtnosti.
„Obmedzenia, týkajúce sa služieb v oblasti reprodukčného zdravia, neúmerne postihujú najmä ženy žijúce v chudobe, ženy so zdravotným postihnutím, obete znásilnenia a domáceho násilia, ženy s vážnym zdravotným stavom a ženy, u ktorých je ohrozené zdravie alebo zdravý vývoj plodu," dodala verejná ochrankyňa práv.
Patakyová v súvislosti s obmedzovaním reprodukčných práv požiadala ministra, aby prijal opatrenia, ktoré zabezpečia ochranu základných ľudských práv.
„Považujem za nevyhnutné, aby sa pri poskytovaní služieb v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia počas pandémie uplatňovali postupy vychádzajúce z najnovších vedeckých a lekárskych poznatkov garantujúcich rešpektovanie základných ľudských práv a slobôd osôb,“ uzavrela.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?