BRATISLAVA. Na Slovensku pribudlo ďalších 26 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo tak máme 1 199 pozitívne testovaných ľudí na nový koronavírus.
Tisíce detských rúšok, ale aj ochranné rúška, ochranné okuliare a ochranné obleky pre zdravotníkov dostanú detskí pacienti a zdravotníci Národného ústavu detských chorôb v Bratislave a detských fakultných nemocníc v Banskej Bystrici a Košiciach.
Ochranné pomôcky a zdravotnícky materiál potrebný v čase pandémie zakúpilo občianske združenie NÚDCH Deťom z finančnej pomoci 130.000 eur od iniciatívy MiddleCap Help.
Spoločnosť Alpha medical testuje sérum z odobratej krvi pacienta na prítomnosť nového koronavírusu. Odber je realizovaný ambulantne a ide o krv zo žily, nie kapilárnu krv z prsta (ako pri rýchlotestoch).
Test prebieha v laboratóriu na platničke, ktorá je potiahnutá požadovaným vírusovým proteínom – antigénom.
Vzorky pacientov sa potom s antigénom inkubujú a ak má pacient protilátky proti vírusovému antigénu, viažu sa spolu.
Naviazaný komplex protilátka-antigén sa potom môže detegovať ďalším premytím protilátok, ktoré vytvárajú farebný alebo fluorescenčný výstup.
Vedúca prevádzky biochémie Katarína Dudová zo spoločnosti Alpha medical kontroluje proces testovania vzoriek. (zdroj: TASR)
Spoločnosť testuje sérum z odobratej krvi pacienta. (zdroj: TASR)
Test prebieha v laboratóriu na platničke, ktorá je potiahnutá požadovaným vírusovým proteínom – antigénom. (zdroj: TASR)
Odber je realizovaný ambulantne a ide o krv zo žily, nie kapilárnu krv z prsta (ako pri rýchlotestoch). (zdroj: TASR)
Vzorky pacientov sa potom s antigénom inkubujú a ak má pacient protilátky proti vírusovému antigénu, viažu sa spolu. Naviazaný komplex protilátka-antigén sa potom môže detegovať ďalším premytím protilátok, ktoré vytvárajú farebný alebo fluorescenčný výstup. (zdroj: TASR)
Laboratórne platničky počas procesu testovania krvných vzoriek metódou ELISA, ktorý dokáže zistiť ochorenie COVID-19, ale dokáže aj zistiť, či už pacient ochorenie bez prínakov neprekonal. (zdroj: TASR)
Hráč FC Spartak Trnava Jakub Krč počas individuálneho tréningu s kondičným trénerom v rekreačnej oblasti Kamenný mlyn v Trnave. (zdroj: TASR)
Hráč FC Spartak Trnava Jakub Krč počas individuálneho tréningu. (zdroj: TASR)
Hráč FC Spartak Trnava Jakub Krč počas individuálneho tréningu. (zdroj: TASR)
Opatrenia pre všetky vozidlá prichádzajúce do areálu Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline. (zdroj: TASR)
Meranie teploty osôb v automobile, ktorý prichádza do areálu Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline. (zdroj: TASR)
Mobilné odberné miesto pre testovanie pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19 v areáli Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline. (zdroj: TASR)
Národný ústav detských chorôb obdržal finančnú pomoc, vďaka ktorej sa podarilo nakúpiť dostatok ochranného zdravotníckeho materiálu, ktorý pôjde nielen zdravotníkom, ale aj deťom v nemocniciach po celom Slovensku. (zdroj: TASR)
Vľavo Ľubor Chorváth (Očná optika Fokus) a vpravo Michal Kvietinsky (riaditeľ MiddleCap Group) počas tlačovej konferencie pred novým Urgentným príjmom Národného ústavu detských chorôb. (zdroj: TASR)
Nemocnica sa rozhodla, že s časťou detských rúšok sa podelí aj s detskými nemocnicami v Banskej Bystrici a Košiciach. (zdroj: TASR)
Aplikácia na mobilnom telefóne Covid19 ZostanZdravy, ktorú pripravilo Národné centrum zdravotníckych informácií spolu s dobrovoľníkmi a odborníkmi, cieľom aplikácie je spomaliť ďalšie šírenie koronavírusu na našom území. (zdroj: TASR)
Aplikácia na mobilnom telefóne Covid19 ZostanZdravy. (zdroj: TASR)
Aplikácia na mobilnom telefóne Covid19 ZostanZdravy. (zdroj: TASR)
Mladý muž počas virtuálnej prehliadky Mauzólea grófa Dionýza a Františky Andrássyovcov na webovej stránke Slovenského národného múzea. (zdroj: TASR)
Virtuálna prehliadka Mauzólea grófa Dionýza a Františky Andrássyovcov na webovej stránke Slovenského národného múzea. (zdroj: TASR)
V Košiciach laboratórnu diagnózu nového typu koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, vykonávajú v Ústave lekárskej a klinickej mikrobiógie v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura. (zdroj: TASR - UNLP Košice)
Ústav sídli v tejto budove. (zdroj: TASR)
Laborantka vykonáva izoláciu vírusovej RNA. (zdroj: TASR - UNLP Košice)
Prepis, multiplikácia nukleových kyselín a vyhodnotenie výsledkov na základe RT-qPCR (reverse transcriptase-quantitative PCR - kvantitatívna PCR s využitím reverznej transkripcie). (zdroj: TASR - UNLP Košice)
Na snímke separácia RNA zo vzorky pacienta pomocou prístroja MagNA Pure. (zdroj: TASR - UNLP Košice)
Beata Balogová
Šéfredaktorka
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu.
Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám.
Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.