
Opatrenia proti šíreniu koronavírusu
Štát začal postupne uvoľňovať opatrenia prijaté pre pandémiu koronavírusu. Plán, ktorý vypracovali odborníci, má štyri fázy.
Uvoľňovanie, podľa premiéra Igora Matoviča závisí od vývoja počtu nakazených. Zvyšovanie počtu nakazených Covidom-19 môže uvoľňovanie spomaliť alebo úplne zastaviť.
Ďalšie fázy otvárania prevádzok by mali podľa premiéra v ideálnom prípade nasledovať v intervaloch dvoch týždňov. Začiatok prvej fázy bol stanovený na 22. apríla, ostatné pevný termín nemajú.
1. Fáza otvorenia ekonomiky
Od stredy 22. apríla sa otvorili obchody, ktorých predajná plocha nemá viac ako 300 metrov štvorcových. V predajniach s oblečením je zakázané skúšanie odevov.
Otvoriť môžu aj očné optiky, práčovne a čistiarne odevov. Cukrárne, bistrá, bary, kaviarne a podobné stravovacie zariadenia môžu predávať cez okienko.
Uvoľnenia sa aj pravidlá pre niektoré ubytovacie zariadenia. Otvoriť môžu hotely a ubytovne poskytujúce dlhodobe ubytovanie.
Otvoriť môžu predajne automobilov, vrátane autobazárov, tiež auto- a pneuservisy a odťahové služby, predajne náhradných dielov.

Ožijú aj trhoviská, ale vstup a výstup musí byť regulovaný, predajné miesta musia byť od seba vzdialené aspoň dva metre.
Ľudia si môžu dať opraviť topánky, fungujú už aj prevádzky kľúčových služieb, či predaj a servis bicyklov. Brány otvoria zberné dvory, výkupné miesta a skládky.
Svoje služby môžu poskytovať aj niektorí remeselníci.
Využívať sa môžu vonkajšie športoviská pre bezkontaktný šport, bez otvorených šatní, bazénov a hygienických zariadení.
Viac informácií nájdete tu >>>>
2. Fáza otvorenia ekonomiky
Najskôr o dva týždne by mohli svoje služby poskytovať aj hotely a ubytovne pre krátkodobé ubytovanie bez spoločného stravovania, ktoré poskytujú izbu s WC a kúpeľňou.
Otvoriť by mohli kaderníctva a manikúry. Fungovať by mohli vonkajšie turistické atrakcie i detské kluby do 10 rokov.
Obnoviť by sa mali za určitých podmienok aj verejné bohoslužby a svadby.
3. Fáza otvárania ekonomiky
Prevádzky by mohli otvoriť predajne a poskytovatelia služieb do tisíc metrov štvorcových.
Reštaurácie by mali otvoriť aspoň terasy. Ľudia by mohli za určitých podmienok zájsť do múzea, knižnice alebo na výstavu, prípadne na masáž alebo rehabilitáciu.
4. Fáza otvorenia ekonomiky
V poslednej fáze by sa mohli otvoriť kiná a divadlá. Povoliť by sa mali hromadné podujatia.
Život by sa mohol vrátiť do obchodných centier, do školských lavíc žiaci. Otvoriť by sa mali kúpaliská i vnútorné športoviská a všetky hotely a ubytovne.
Dôležitý je vývoj nákazených koronavírusom
Vývoj nakazených novým koronavírusom sa bude pravidelne vyhodnocovať stanoveným indikátorom a dôjde buď k prechodu na novú fázu, ponechaniu tej doterajšej alebo návratu k predchádzajúcemu stavu.
Podľa riaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky Martina Smatanu stanoveným indikátorom bude sedemdňový kĺzavý medián denného prírastku pacientov s ochorením COVID-19. "To znamená, že sa pozeráme na denné prírastky, robíme z toho medián, každý deň to posúvame v čase. Tento indikátor budeme očisťovať o pacientov, ktorí sú importovaní v nejakej karanténe a nejaké iné špecifiká. A preto tie výsledky budú pravidelne, pravdepodobne na dennej báze verifikované s odbornou skupinou, aby sme mali presné informácie o tom, aké sú reálne počty pacientov, ktorí sa nemôžu v našom systéme šíriť," oznámil Smatana.
Podľa Matoviča, ak hodnota indikátora bude menšia ako 100, budú sa prevádzky otvárať podľa zverejneného harmonogramu. "V prípade, ak rozpätie indikátora bude v intervale od 100 do 150, zachová sa otvorenie prevádzok z predchádzajúceho obdobia a nové prevádzky sa neotvoria. Ak zvýšenie indikátora bude nad 150, tak sa zatvoria prevádzky, ktoré boli otvorené v predchádzajúcej fáze," spresnil premiér.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?

Beata
Balogová
