Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Šírenie koronavírusu a jeho sprievodné následky ohrozujú aj jednorodičov, nízkopríjmové rodiny, ľudí bez domova, ženy zažívajúce domáce násilie, cudzincov či obyvateľov marginalizovaných komunít.
Zhodlo sa na tom 25 mimovládnych organizácií, ktoré spoločným vyhlásením poukazujú na to, že počas pandémie je ohrozená väčšia skupina ľudí.
Nie sú to len tí, ktorí sa v tejto súvislosti uvádzajú najčastejšie, teda seniori či ľudia s chronickým ochorením.
Ohrozená je celá množina ľudí
Na základe svojich praktických skúseností a expertízy tak mimovládne organizácie v spoločnom vyhlásení upozorňujú na najvýznamnejšie problémy, ktoré si vyžadujú aj pozornosť verejných činiteľov a zodpovedných inštitúcií. Zároveň ponúkajú svoju pomoc pri hľadaní riešení.
Informovala o tom mediálna koordinátorka neziskovej organizácie Človek v ohrození Frédérique Halászová.
Organizácia sústreďuje kapacity na pomoc vo vylúčených komunitách na Slovensku, ako však konštatuje, téma ďaleko presahuje ich pôsobenie.
„Vnímame ako veľmi dôležité, aby sa nehovorilo len o niektorých špecifických skupinách, ale aby sa upozornilo na to, že ohrozená je celá množina ľudí, ktorí potrebujú našu pomoc a aby sa ich situácia zohľadnila pri tvorbe krízových opatrení a nezabúdalo sa na nich. A najmä, aby sme ich nevinili z toho, za čo nemôžu,“ podotkla Halászová.
Identifikácia najviac postihnutých
Oslovili preto niekoľko organizácií, expertov v rámci oblastí ich záujmu, aby spoločne našli a identifikovali najdôležitejšie ťažkosti a hrozby, s ktorými sa aktuálne stretávajú.
Každá z organizácií, ktoré sa do vyhlásenia zapojila, s niektorou zo zraniteľných skupín dlhodobo pracuje a pomáha tak v rámci svojich možností aj počas pandémie.
Spoločne chcú preto identifikovať náročné životné situácie, s ktorými sa stretávajú a poukázať na dôležitosť spolupráce.
Medzi zapojené organizácie patrí napríklad Dobrý anjel, Slovenská katolícka charita, Depaul Slovensko, Centrum pre výskum etnicity a kultúry, Liga za ľudské práva či Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR.
Najproblematickejšie oblasti
Halászová podotkla, že vyhlásenie zvýrazní zrozumiteľným jazykom najproblematickejšie oblasti, ktoré je potrebné riešiť a ktoré zároveň ilustrujú, prečo sú tieto komunity obzvlášť zraniteľné.
„Vyhlásenie nie je podrobnou analýzou všetkých problémov a možných riešení, ale je základom, od ktorého sa možno odraziť. Naznačuje najvážnejšie ťažkosti a hrozby a ponúka tiež prehľad organizácií, ktoré sa témam venujú a sú ochotné ponúknuť svoju pomoc pri ich riešení,“ priblížila.
Spoločné vyhlásenie „Spájame sa pre ochranu zraniteľných pred Covid-19“ je odstupné na stránke https://clovekvohrozeni.sk/spajame-sa-pre-ochranu-zranitelnych-pred-covid-19/. Výzva je otvorená, jej signatári preto môžu priebežne pribúdať.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?