MICHAL PALKOVIČ šéfuje sekcii súdneho lekárstva a patologickej anatómie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Pitvu robil v ôsmich z pätnástich prípadov na Slovensku, keď úmrtie súviselo s ochorením Covid-19.
V rozhovore vysvetľuje, ako ochorenie postihuje nielen pľúca, ale napríklad aj srdce či pečeň, aj to, ako Slovensko vykazuje obete nového koronavírusu.
Ochorenie Covid-19 postihuje najmä pľúca. Ako vyzerá telo človeka, ktorý zomrel, lebo mal toto ochorenie?
V týchto prípadoch pacienti zomierajú zväčša na rozvinutú formu pľúcnej koronavírusovej choroby. Ide o typickú formu zápalu pľúc, ktorý spôsobuje vírus. Inak totiž môže vyzerať, keď ho spôsobia baktérie alebo toxické látky.
Pre rozvinuté ochorenie Covid-19 je typické, že v dolných dýchacích cestách pri zápale vôbec nie je prítomný hnis alebo je len vo veľmi malom množstve.
Tkanivá však potrebujeme skúmať pod mikroskopom, aby sme mohli jasne povedať, či ide o vírusový zápal.
Čo spôsobí ochorenie na pľúcach?
Vyzerá to ako karnifikácia. Pľúcne tkanivo, ktoré je bežne vzdušné, má mnoho pľúcnych mechúrikov, sa pre zápal zmení tak, že jeho vzhľad vieme vzdialene prirovnať k mäsu.
Pri rozvinutom ochorení Covid-19 je hmotnosť pľúc niekoľkonásobne vyššia ako obyčajne, pretože v tkanive vzniká zápalová tekutina.
Zmení sa natoľko, že už nevie zabezpečiť nevyhnutné funkcie. Pacienti potom, žiaľ, zomierajú na zlyhanie dýchania, prípadne na septický stav.
Skúmate pri týchto pitvách aj iné orgány?
Výkon pitvy je neopakovateľný úkon, preto sa robí komplexne. Máme na to štandardy platné na celom svete. Z pohľadu postupnosti krokov pri pitve nezohráva úlohu dôvod úmrtia.
Ideme ustáleným postupom - otvorí sa lebka, hodnotí sa mozog, potom sa otvorí telo jediným rezom v prednej línii a hodnotíme vnútorné orgány.
Spôsobuje Covid-19 zmeny aj na iných orgánoch?