BRATISLAVA. Programové vyhlásenie vlády (PVV) má ambíciu práva žien a dievčat v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia ešte viac obmedzovať.
Zhodli sa na tom viaceré mimovládne organizácie (MVO).
Listom upozornili Čaputovú, Matoviča aj Kollára
Zastupcovia mimovládok Možnosť voľby, Aspekt, Amnesty International Slovakia, Občan, demokracia a zodpovednosť a Ženské kruhy preto listom upozornili prezidentku Zuzanu Čaputovú, premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina).
Zároveň sa pripojili k stovke európskych organizácií, ktoré Vyhlásením občianskej spoločnosti vyzývajú vlády, aby zabezpečili prístup k službám týkajúcim sa sexuálneho a reprodukčného zdravia.
Žiadajú, aby vlády odmietli všetky návrhy, ktorých cieľom je obmedziť prístup k bezpečným interrupciám a súvisiacej zdravotnej starostlivosti počas pandémie Covid-19. MVO Možnosť voľby o tom informovala na sociálnej sieti.
Čelia mnohým prekážkam
Organizácie upozorňujú najvyšších ústavných činiteľov SR na to, že ženy a dievčatá čelia mnohým prekážkam v prístupe k sexuálnemu a reprodukčnému zdraviu.
„K takýmto prekážkam patrí napríklad nedostupnosť medikamentóznej interrupcie vhodnej pre rané štádiá tehotenstva, čakacie lehoty, nedostatočné informácie o tom, v ktorých zariadeniach je možné podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva, ako aj absencia prístupu k interrupciám v niektorých častiach Slovenska a pod. Súčasná pandémia Covid-19 tieto prekážky ešte zhoršuje, na čo v uplynulých dňoch upozornila aj verejná ochrankyňa práv," uviedli v liste adresovanom kompetentným.
"Upriamujeme preto Vašu pozornosť na problémy v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia, ktorým môžu ženy na Slovensku čeliť a ktoré môžu dopadať predovšetkým na tie najzraniteľnejšie skupiny,“ dodávajú v liste.
Oblasť sexuálneho a reprodukčného zdravia
Ako dodávajú, výzvu považujú za akútnu aj preto, že PVV, ktoré vláda SR predložila v uplynulých dňoch, si nekladie za cieľ uvedené problémy eliminovať.
Podľa mimovládok má ambíciu práva žien a dievčat v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia ešte viac obmedzovať.
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová tiež žiadala vládu o garanciu prístupu k interrupciám počas pandémie. Obrátila sa na ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) a odporučila mu, aby prijal opatrenia, ktoré zabezpečia ženám právo na bezpečný prístup k umelému prerušeniu tehotenstva.
Urobila tak na základe medializovaných informácií a správ od MVO, z ktorých vyplýva, že lekári v niektorých zdravotníckych zariadeniach na Slovensku odmietajú v aktuálnej situácii vykonávať umelé prerušenie tehotenstva.