Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Slovenské opatrovateľky a zdravotníkov, ktorí pracujú v pohraničných krajoch v Česku a pohraničných spolkových krajinách v Rakúsku, čaká od 1. mája voľnejší prechod štátnou hranicou.
Rozhodol o tom Ústredný krízový štáb, ďalšie navrhované opatrenia, napríklad rozšírenie 30-kilometrového pohraničného pásma, v ktorom platia pre tzv. pendlerov výnimky, zatiaľ hygienici neschválili.
"Viem, mohlo by to toho byť aj viac, ale o týždeň v závislosti od vývoja situácie je tu verejný prísľub, že budeme diskutovať o ďalšom rozširovaní," informoval štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus z SaS.
Pendleri sa tiež definitívne nebudú musieť preukazovať testom na koronavírus, hoci štát to od nich chcel od 1. mája.
Denník SME pripravil sériu praktických otázok a odpovedí, ktoré informujú o nových pravidlách.
1. Denne dochádzam za prácou z okolitých krajín na Slovensko alebo naopak. Aké doklady potrebujem?
Všetci tzv. pendleri sa pri prekročení štátnej hranice musia preukázať dokladom o zamestnaní. V takom prípade môžu denne dochádzať a nehrozí im povinný 14-dňový pobyt v štátnej karanténe. Zamestnanie ani bydlisko nesmú byť od štátnej hranice ďalej ako 30 kilometrov.
2. Existujú výnimky, aby som mohol dochádzať za prácou aj ďalej než len 30 kilometrov od hraníc?
Výnimka doteraz platila pre zdravotníckych zamestnancov, ktorí pracujú v českých pohraničných krajoch (Juhomoravoskom, Zlínskom, Olomouckom a Moravsko-sliezskom kraji), musia sa však po návrate na Slovensko preukázať negatívnym PCR testom na koronavírus nie starším ako 48 hodín.
Po novom budú mať od 1. mája rovnaké možnosti aj sociálni pracovníci, napríklad opatrovateľky v Česku, ale aj v Rakúsku, ak pracujú v spolkových krajinách Dolné Rakúsko, Burgenlandsko alebo Viedeň.
Po prekročení hraníc na Slovensko nebudú musieť zostať v karanténe, ak sa preukážu negatívnym testom na koronavírus, ktorý nesmie byť po novom starší ako 96 hodín.
3. Potrebujem sa ako pendler preukázať aj testom na koronavírus ?
Štát nakoniec upúšťa od schválenej povinnosti mať výsledky testov na koronavírus nie staršie ako 30 dní, informoval Klus. Týka sa to pendlerov v 30- kilometrovom pohraničnom pásme.
Zrušená povinnosť dať sa testovať mala platiť od 1. mája. Premiér Igor Matovič z OĽaNo už vyzval ľudí, aby sa testovať v predstihu nedávali.
4. Naša rodina žije v Maďarsku (Rakúsku, Česku), ale na Slovensku pracujem len ja. Môžeme prejsť hranicou všetci?
Blízkych polícia doteraz po prekročení hranice mala poslať do štátnej karantény. V praxi zvykli policajti auto s rodinou na hraniciach otočiť. Situácia sa už mení, rieši ju ministerstvo zahraničia.
"Aby sa nestávalo ako dnes, že časť rodiny v aute pustia na Slovensko a časť nie, aj keď potrebujú navštíviť lekára a neskôr školy alebo škôlky," vysvetľuje Klus.
Ústredný krízový štáb zatiaľ rozhodol o uvoľnení pravidiel pre deti. „Povolíme vstup detí a neplnoletých osôb, ktoré sú ich rodinnými príslušníkmi,“ vysvetlil hlavný hygienik Ján Mikas.
5. Už týždne som v práci vo Viedni. Kedy budem môcť ísť domov a neskončiť v štátnej karanténe?
Zatiaľ takáto možnosť nie je, ak človek nepracuje ako zdravotník alebo v sociálnej oblasti ako opatrovateľ. Tí môžu od 1. mája prísť na Slovensko bez karantény, ak sa preukážu negatívnym testom na koronavírus nie starším ako 96 hodín.
6. Potrebujem ísť na príjimačky do školy v susednej krajine. Budem po návrate musieť by v karanténe?
Ústredný krízový štáb schválil výnimku pre slovenských študentov základnej, strednej alebo vysokej školy v zahraničí, aby mohli ísť na prijímacie či záverečné skúšky.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?