SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Kočner chce žalovať Europol, ktorý sa dostal k jeho Threeme (minúta po minúte)

V stredu sa čítali listinné dôkazy.

Marian Kočner pred začiatkom pojednávania.Marian Kočner pred začiatkom pojednávania. (Zdroj: TASR)

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Proces s Kočnerom v prípade vraždy Kuciaka sme sledovali minútu po minúte:

16:10 Pojednávanie bolo prerušené, pokračovať bude vo štvrtok o 9:00 hod.

16:04 Momentálne sa vykonávajú ako dôkaz samotné kamene. Znamená to, že predsedníčka senátu Ružena Sabová ich vyberá z obálky na dôkazy a vizuálne ich prezentuje.

Skryť Vypnúť reklamu

16:00 Z posudku vyplýva, že časť kameňov, ktoré sa našli v Kia Rio, majú minimálnu hodnotu. Hodnota 73 guličiek perleťovej farby nie je viac než 50 eur, 19 guličiek perleťovej farby nemá hodnotu viac než 50 eur, 15 kusov lesklých brúsených kameňov nemá vyššiu hodnotu než 10 eur a 95 brúsených kameňov nemá vyššiu hodnotu než 1100 eur, vyplýva zo záverov znaleckého posudku.

Kočner reagoval, že kamene patria jeho exmanželke Karolíne Kočnerovej st. a navrhuje, aby jej boli vrátené.

15:54 Sudkyňa Sabová informovala, že súd už dostal znalecký posudok ku kameňom, ktoré boli vo vozidle Kia Rio, ktoré odovzdal Peter Tóth a momentálne sa ide čítať.

15:50 Predsedníčka senátu Ružena Sabová prerušila prokurátora v ďalšom čítaní článkov a žiada, aby čítal iba relevantné časti článkov. Momentálne čítal článok o prevodoch bytov v Bonaparte.

Skryť Vypnúť reklamu

15:46 Prokurátor práve číta časti Kuciakovho článku Bašternákove firmy skončili v podozrivých schránkach, ktoré majú blízko k podsvetiu.

15:43 Idú sa čítať vybrané články Jána Kuciaka.

15:38 Prokurátor číta zdravotnú kartu Aleny Zsuzsovej zo zdravotnej poisťovne, zdôrazňuje z nej iba informácie, že v čase od decembra 2017 do marca 2018 nepožiadala o všeobecnú ani špecializovanú ambulantnú starostlivosť. Tento dokument súvisí pravdepodobne s tým, že prokurátor sa bude snažiť preukázať, že trhanie zubov, o ktorých si Zsuzsová dopisuje s Kočnerom, v skutočnosti znamená vraždu, nie zdravotný zákrok.

15:34 Predsedníča senátu sa pýta, či je treba vykonať odpoveď Tatra banky. Sudkyňa upozorňuje, že dokument obsahuje bankové tajomstvo a bude treba vylúčiť verejnosť. „Trvám na vykonaní tohto dôkazu,“ povedal prokurátor Turan. Listina sa nečítala, pokračuje sa v čítaní iných dokumentov.

Skryť Vypnúť reklamu

15:31 Prokurátor momentálne číta podklady od operátora O2, ktoré sa týkajú identifikácie používateľov.

15:09 Prokurátor číta analýzu Europolu, ktorá mapovala možný pohyb auta vrahov do Veľkej Mače a z obce preč. Práve vďaka rozsiahlej analýze rôznych kamier sa podarilo vytipovať vozidlá, ktoré prišli do dediny iba mimoriadne, tak sa dostali k podozrivému Citroeanu Berlingo.

14:51 Po prestávke sa prečítali správy Europolu najmä k rôznym USB kľúčom vrátane USB kľúču s nahrávkou Gorily. Správy sa čítali aj vrátane prekladov do slovenčiny. Ide iba o technické správy, kde experti Europolu opisujú, ako sa dostali k dátam na USB kľúčoch, aký softvér použili a pod. Samotné dáta (napr. Gorila) sa zatiaľ na pojednávaní neprezentovali.

14:00 Pojednávanie bolo prerušené - 10-minútová hygienická prestávka.

Skryť Vypnúť reklamu

13:57 Prečítal sa znalecký posudok psychológia/psychiatria Miroslava Marčeka, ktorý sa prečítal v procese s Marčekom, kde bol odsúdený.

13:49 Prokurátor práve prečítal znalecký posudok k USB kľúču z Kočnerovej vily, na ktorom boli uložené fotky a dokumenty zo sledovania novinárov vrátane Jána Kuciaka. Kočner sa k USB kľúču dodnes nevyjadril a neurobil to ani teraz.

13:42 Kočner po krátkom naštudovaní posudku povedal, že v ňom nie je vytlačená elektronická príloha a z nej chce čítať. Jeho obhajca Para dodal, že písomne predložia návrh na prečítanie konkrétnej komunikácie.

13:39 Potom, čo prokurátor prečítal závery posudku, dala sudkyňa slovo Kočnerovi a jeho obhajcovi, aby oni čítali, čo považujú z posudku za dôležité.

13:32 Ide sa čítať znalecký posudok Romana Fundáreka, znalca v oblasti IT. Kočner žiada, aby bol posudok čítaný celý vrátane komunikácie, ktorá je tam opísaná. Doteraz totiž prokurátor čítal zväčša závery znaleckých posudkov, resp. podstatné časti. „Vykonajte tento dôkaz v rozsahu, v akom ho považujete za potrebný,“ reagovala predsedníčka senátu sudkyňa Ružena Sabová smerom k prokurátorovi.

Skryť Vypnúť reklamu

13:15 Prokurátor prečíta posudok k hlavni, ktorú vylovili z Váhu. Znalec potvrdil, že nebola použitá pri vražde. Ide o originál hlavne, ktorú Marček, Szabó a Andruskó nahradili podomácky vyrobenou hlavňou, na ktorú sa dal pripevniť tlmič hluku výstrelu.

13:03 Prokurátor Vladimír Turan prečítal znalecký posudok pňa z Dediny mládeže, kde údajne Marček, Szabó a Andruskó skúšali vraždenú zbraň. Znalci nenašli žiadne stopy po streľbe. Kočner sa dnes prvýkrát ozval o slovo, aby sa k dôkazu vyjadril. Je to jeho právo.

„Ak som pochopil závery tohto znaleckého posudku správne, tak sa tam nenašlo nič. Je to veľmi zarážajúce, pretože práve tento strom označil Andruskó, konkrétne tento označil ako strom, kde sa mala cvičiť streľba. Potom nechápem, prečo sa tam projektily nenašli. Sú iba dve možnosti. Buď si Andruskó niečo vymýšľa... Ale inú možnosť ani nevidím, je len jedna možnosť,“ hovorí Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

12:59 Prokurátor vzal späť svoj návrh na čítanie jedného z desiatok posudkov, ktorý sa týka nábojov, ktoré boli nájdené v Kočnerovej vile. Kočner totiž priznal, že v tejto časti obžaloby je vinný a náboje prechovával protiprávne.

12:53 Pojednávanie pokračuje.

11:59 Bola vyhlásená obedňajšia prestávka do 12:45. hod. Prokurátor ešte pred prestávkou prečítal vyjadrenia odborníkov k odtlačkom prstov na zaistených predmetoch vrátane zbraní, a písmoznalca k vkladovému lístku, keď Alena Zsuzsová po vražde vkladala vyše 3000 eur v súvislosti s dovolenkou v Dubaji.

11:34 Na pojednávaní dnes obžalobu zastupuje prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Turan a prokurátor Michal Šúrek, informoval Denník N . Šúrek prešiel na ÚŠP z Krajskej prokuratúry v Bratislave. Obžaloval napríklad Pavla Ruska za objednávku vraždy jeho bývalej obchodnej spoločníčky Sylvie Volzovej, prípad nie je uzatvorený. Doteraz Turana dopĺňal prokurátor Juraj Novocký.

Skryť Vypnúť reklamu

11:28 Súd rozhodol o vykonaní vecného dôkazu - peňazí, ktoré boli zaistené u Miroslava Marčeka. Vykonanie znamená, že súd tieto bankovky predložil účastníkom konania na nahliadnutie.

11:27 Prokurátor práve prečítal znalecký posudok k analýze DNA na peniazoch, ktoré boli zaistené pri domovej prehliadke u Alene Zsuzsovej. Na bankovkách bola okrem jej DNA aj DNA Zoltána Andruskóa.

Znalec povedal, že zároveň našiel na bankových DNA bližšie nešpecifikovanej osoby mužského pohlavia a povedal, že to môže byť Kočner. Podľa znalca je pravdepodobnejšie, že to je Kočner než že by to bol niekto cudzí.

„Finančné prostriedky patrili jej matke,“ reagovala Zsuzsovej obhajkyňa Júlia Vestenická. Kočner na prečítaný posudok nereagoval.

11:17 Prokurátor Vladimír Turan prečítal znalecký posudok k náboju, ktorý našli u Marčeka. Expert našiel individuálnu zhodu s nevystreleným nábojom, ktorý zaistili vo Veľkej Mači. Ďalší znalec potvrdil, že na nábojniciach sú ryhy, ktoré tam zanechali kombinačky, ktoré našli pri domovej prehliadky u Marčeka.

Skryť Vypnúť reklamu

10:48 Pojednávanie pokračuje. Číta sa znalecký posudok k videozáznamom z futbalového ihriska vo Veľkej Mači. Znalec posudzoval iba kvalitu záznamu, aby bolo jasné, či sú snímky vhodné na ďalšie skúmanie, napríklad na rozlíšenie farby oblečenia. Znalec vysvetlil, že záznam je čiernobiely, preto oblečenie nie je farebne rozlíšiteľné, ale znalec určil aspoň druh oblečenia. Zároveň povedal, že snímky sú vhodné na fotogrametrické určenie výšky zachytených ľudí.

10:32 Krátka 10-minutová prestávka.

10:32 Z posudku k vozidlu Jána Kuciaka vyplýva, že auto nebolo zámerne znefunkčnené a keď ho doviezli do skladov Ministerstva vnútra SR v Trnave, pri skúškach ho bolo možné odomknúť a naštartovať.

10:22 Číta sa posudok k cylindrickému zámku v Kuciakovom dome vo Veľkej Mači. Vyplýva z neho, že zámok nebol vnútorne ani vonkajšie poškodený.

Skryť Vypnúť reklamu

10:17 Na pojednávaní sa momentálne čítajú znalecké posudky ku kamerovým záznamom, ktoré sa týkajú vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ide o záznamy z obce Veľká Mača. Samotné záznamy sa nevykonávajú (neprehrávajú sa), znalci iba v posudkoch opisujú, ako sa k nim dostali a exportovali ich z pevných diskov. Je to dôležité, aby sa neskôr mohli tieto záznamy prehrať.

10:11 Aktuality.sk, ktoré majú ako jedno z troch vybraných médií reportérku v pojednávacej miestnosti, informujú, že Kočner si opäť posiela odkazy s obhajcom Marekom Parom. Tentokrát píše na papierik tak, aby to nemohol vidieť príslušník ZVJS, ktorý sedí vedľa neho.

09:49 Prečítal sa mechanoskopický posudok (k poškodeniu skla na dverách domu) k vražde Petra Molnára. K posudkom sa nikto z prítomných nevyjadruje.

Skryť Vypnúť reklamu

09:38 Prečítal sa znalecký posudok policajného Kriminalistického a expertízneho posudku k strelám (opäť ide o dôkazy z vraždy Petra Molnára).

9:32 Prokurátor prečítal znalecký posudok k extrakcii dát z telefónov, ktoré sa týkajú vraždy Petra Molnára, podnikateľa z Kolárova, ktorého zavraždili v roku 2016. „Momentálne nepovažujem za nutné poukazovať na konkrétne dáta,“ hovorí Turan.

09:26 Prokurátor Vladimír Turan prečítal evidenčné karty vozidiel. Ide o vozidlá, ktoré mali používať Szabó a Marček.

09:21 Predsedníčka senátu Ružena Sabová sa ešte vymedzila voči Denníku N, ktorý v utorok zverejnil podrobnosti z nového psychologického znaleckého posudku Mariana Kočnera. Ide o posudok, ktorý sa ešte nevykonal ako dôkaz na hlavnom pojednávaní. Sabová povedala, že ona ani jej kolegovia zo senátu tieto informácie médiu neposkytli. Avizuje, že sa únikom informácií bude ďalej zaoberať.

Skryť Vypnúť reklamu

09:18 Kočnerov obhajca Marek Para doručil súdu žiadosť o usmernenie, ako majú postupovať, keď chcú použiť výpovede expertov z Europolu a slovenských policajtov – IT špecialistov v iných administratívnych a súdnych konaniach. Zo žiadosti, ktorú prečítala predsedníčka senátu sudkyňa Ružena Sabová, vyplýva, že Kočner chce žalovať Europol na civilnom súde a chce si uplatniť práva podľa európskeho práva – napr. právo na výmaz osobných údajov. Predsedníčka senátu žiadosť založila do spisu, nevyjadrila sa k nej.

09:14 Predsedníčka senátu sudkyňa Ružena Sabová potvrdila, že dnes sa budú čítať iba listinné dôkazy, žiadni svedkovia.

09:07 Marian Kočner je osobne prítomný. Ostatní obžalovaní Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó dali súhlas na konanie v neprítomnosti, senát s tým súhlasil.

Skryť Vypnúť reklamu

09:03 Hlavné pojednávanie pokračuje. Prítomná je aj rodina Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, a tiež nový prokurátor.

Ide o 12. deň hlavného pojednávania v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a podnikateľa z Kolárova Petra Molnára.

Na stredu nie sú predvolaní žiadni svedkovia, proces bude pokračovať čítaním listinných dôkazov.

V stredu alebo vo štvrtok senát povie, kedy a za akých podmienok (pre verejnosť) bude hlavné pojednávanie pokračovať (určí ďalšie termíny).

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 076
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 273
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 996
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 580
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 315
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 032
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 310
 8. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 214
 9. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 213
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 202
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vražda novinára Jána Kuciaka

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Ján Kuciak
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dezinformácie pri epidémii tu už boli. Na konci tiekla krv

Odhaliť sprisahanie dokázal aj opitý zo psej búdy.

Ľudia sa prirodzene báli cholery, ktorá vyčíňala v 19. storočí. Nechápali zmysel hygienických opatrení, ľahko uverili fámam, že za všetkým je sprisahanie pánov, úradníkov, lekárov a lekárnikov - aj krčmárov.

Koronavírus na Slovensku: Riadenie krízy sa podľa Čaputovej nezlepšilo (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 223-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 474 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Petra Vlhová dnes ide obrovský slalom v stredisku Kranjska Gora, sledujte zjazdové lyžovanie - 2. kolo LIVE.
Turisti v ochranných rúškach sa fotografujú pri vodopádoch Studeného potoka vo Vysokých Tatrách.

Neprehliadnite tiež

Jahodná počas lockdownu.
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková.

Z poslancov OĽaNO sa prednostne očkovať nebude nikto

Ponuku nevyužijú ani poslanci nad 65 rokov či poslanci s chronickým ochorením.

Ilustračná fotografia.

Čaputová nevidí posun v riadení krízy zo strany vlády

Januárový lockdown prišiel neskoro, tvrdí prezidentka.

Prezidentka Zuzana Čaputová.