Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Obmedzenia súvisiace s pandémiou nesmú neodôvodnene diskriminovať niektoré skupiny osôb. Rada vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť na to upozornila premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).
Rada totiž so znepokojením vníma, že dochádza k zásahom do ľudských práv mnohých ľudí a skupín. Predsedovi vlády tiež pripomenuli rešpektovanie neodňateľnosti ľudských práv, ktoré je zakotvené v Ústave Slovenskej republiky a v medzinárodných normách.
„Niektoré základné práva a slobody je síce možné obmedziť, ale musí sa to diať na základe zákona, v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas. Obmedzenia nesmú neodôvodnene diskriminovať niektoré skupiny osôb‚“ upozorňuje rada vlády premiéra.
Vo svojom stanovisku tiež ocenila „zásadné postoje“ verejnej ochrankyne práv. Ombusdmanka Mária Patakyová kritizovala vládu za to, že všetci Slováci, ktorí prichádzajú zo zahraničia, sú povinne umiestnení do štátnej karantény.

Patakyová tiež kritizovala zásahy armády v rómskych osadách. Niektoré z nich dali totiž vojaci do karantény a uzavreli.
Podľa rady dochádza k zásahom do ľudských práv mnohých ľudí a skupín. Zástupcovia občianskej spoločnosti v nej preto pripomínajú dôležitosť uplatnenia princípov demokratického právneho štátu za každých okolností.
„Pripomíname tiež nevyhnutnosť rešpektovania imperatívu neodňateľnosti ľudských práv, ktorý je zakotvený v Ústave Slovenskej republiky a v medzinárodných normách. Tieto princípy platia aj v čase krízy,“ upozorňujú a apelujú na vládu a všetky príslušné orgány a inštitúcie, aby uvedené zásady dôsledne dodržiavali počas trvania mimoriadnej situácie, ako aj po jej skončení, pri plnení vládneho programu.
„Veríme, že tomu môžu pomôcť aj odporúčania týkajúce sa ľudských práv a princípov právneho štátu, ktoré adresujeme vláde i ostatným orgánom krízového riadenia,“ uzatvára sa v stanovisku.
Ako informoval agentúru SITA podpredseda rady Kálmán Petőcz, ide o stanovisko členov a členiek rady. Konkrétne sú pod výzvou podpísaní Martin Bútora, Michal Davala, Peter Guráň, Dagmar Horná, Martin Macko, Adriana Mesochoritisová, Silvia Miháliková, Laco Oravec, Michal Vašečka a Marcel Zajac.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?