SME
Štvrtok, 22. apríl, 2021 | Meniny má SlavomírKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Matovič naznačil urýchlenie otvárania (minúta po minúte)

Na Slovensku sa nakazilo ďalších 5 ľudí.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sledujte s nami naživo priebeh pandémie koronavírusu (minúta po minúte):

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

19:55 Zamestnanci trnavskej automobilky Groupe PSA Slovakia zostávajú naďalej doma. Závod podľa hovorcu Petra Šveca produkciu neobnoví najmenej do štvrtka 7. mája, keď bude informovať o ďalšom vývoji.

19:30 Farmaceutické firmy skúmajú 145 potenciálnych liekov na Covid-19.

Súvisiaci článok Farmaceutické firmy skúmajú 145 potenciálnych liekov na Covid-19 Čítajte 

Medzi potenciálnymi liečivami je 77 takých, ktoré boli vyvinuté na iné choroby, zatiaľ čo 68 je vyvíjaných aktuálne, uviedol Thomas Cueni, šéf Medzinárodného združenia farmaceutických výrobcov a asociácií s tým, že 25 spoločností už spustilo klinické skúšky.

19:01 Ruský premiér Michail Mišustin oznámil, že testy u neho potvrdili nový koronavírus.

18:58 Testovanie na nový koronavírus skončilo u všetkých 168 zamestnancov zariadení sociálnych služieb Jasanima a Subsidium v Rožňave negatívnymi výsledkami.

Skryť Vypnúť reklamu

18:49 Británia za 24 hodín zaznamenala v súvislosti s ochorením COVID-19 ďalších 674 úmrtí, čím sa ich počet v krajine zvýšil na 26 711.

Informoval premiér Boris Johnson.

Podľa premiéra už nákaza dosiahla vrchol a jej šírenie je na ústupe. Dodal tiež, že k tomu, ako sa postupne bude otvárať britská ekonomika, bude vedieť povedať "oveľa viac v nadchádzajúcich týždňoch".

Načítavam video...

18:46 V priestoroch stredoškolského internátu na Vranovskej ulici v bratislavskej Petržalke je pripravené karanténne centrum pre repatriantov.

18:32 Taliansko zaznamenalo za posledných 24 hodín ďalších 285 úmrtí a 1872 nových prípadov ochorenia COVID-19.

V krajine tak podľahlo nákaze už 27 967 ľudí. Celkovo v nej zaznamenali 205 463 prípadov nákazy, a to vrátane mŕtvych, uzdravených a momentálne infikovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

V súčasnosti je infikovaných 101.551 ľudí.

18:03 Počet úmrtí s ochorením COVID-19 sa Česku zvýšil o osem a dosiahol počet 235.

Z nákazy sa celkovo vyliečilo 3281 ľudí a potvrdených prípadov nákazy je aktuálne 7642.

17:31 Pandémia spôsobí pokles ekonomiky eurozóny v mierových časoch nevídaný. Uviedla to šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová

Zopakovala tiež, že ECB použije všetky svoje nástroje, aby ekonomike pomohla toto obdobie ustáť.

17:08 Ak by bola dostupná vakcína na nový koronavírus, zaočkovať by sa dalo iba 40,9 percenta Slovákov. Vakcínu by odmietlo 27,9 percenta a 31,3 percenta respondentov nevedelo na túto otázku odpovedať.

Vyplýva to z prieskumu zo série zisťovaní „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorú v marci iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE a komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Skryť Vypnúť reklamu

16:55 Žilinský samosprávny kraj pripravil vyše 800 lôžok pre potreby karanténneho ubytovania zdravotníkov, sociálnych pracovníkov a ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia.

Prvých repatriantov ubytujú v najbližších hodinách na internáte pri Strednej odbornej škole pedagogickej v Turčianskych Tepliciach s kapacitou 300 lôžok.

Súvisiaci článok Koronavírus podľa amerických tajných nevyrobili v laboratóriu Čítajte 

16:25 Americké spravodajské služby dospeli k záveru, že koronavírus nebol vyrobený ľudskou rukou ani geneticky upravený.

Uvádza sa to vo vyhlásení Úradu riaditeľa spravodajských služieb, ktorý zastrešuje šestnásť amerických civilných a vojenských rozviedok a koordinuje ich činnosť.

Či je šírenie vírusu následkom nehody v čínskej laboratóriu, tajné služby ešte stále skúmajú.

16:03 Česká vláda potvrdila predĺženie núdzového stavu na celom území krajiny do 17. mája. V utorok to schválila Poslanecká snemovňa. Vláda sa pôvodne snažila presadiť trvanie núdzového stavu až do 25. mája.

Skryť Vypnúť reklamu

15:57 Ak by malo prísť v súvislosti s rýchlejším uvoľňovaním obmedzení aj na otvorenie škôl a škôlok, nepôjde o celoplošné opatrenie.

Počas rokovania vlády to uviedol minister školstva Gröhling (SaS). Pripustil tiež, že v prípade osemročných gymnázií by sa mohli predsa len uskutočniť prijímacie pohovory.

15:43 Osobám starším ako 65 rokov pri prechádzaní cez hranice bude stačiť kópia dokumentu, že trpia chronickou chorobou. Nemusia predložiť originál dokumentu.

Pokiaľ ide o deti do 18 rokov, majú výnimku a môžu spolu s rodičmi-pendlermi prechádzať cez hranicu. Po rokovaní brannobezpečnostného výboru to povedal hlavný hygienik Ján Mikas .

Pripomenul, že sa zrušila pre pendlerov povinnosť plánovaná od 1. mája, kedy sa mali každých 30 dní preukazovať rtpc negatívnym testom.

Mikas povedal, že sa urobila výnimka aj pre diplomatov a pre študentov a žiakov, ktorí pôjdu na prijímacie skúšky do zahraničia a pre študentov a žiakov, ktorí prídu na Slovensko.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Festival Východná pre koronavírus zrušili Čítajte 

15:39 Najstarší folklórny festival Východná tento rok nebude. Zrušili aj jeho nový termín, ktorý mal byť na konci augusta.

15:35 Celosvetový počet obetí nového koronavírusu vzrástol na najmenej 227 482, informovala agentúra AFP, ktorá svoj výpočet založila na oficiálnych údajoch z jednotlivých štátov i od Svetovej zdravotníckej organizácie, platných k 13.00 h SELČ.

Celkovo bolo od decembra zaznamenaných v 193 krajinách a teritóriách viac ako 3 180 800 prípadov nákazy, z ktorých sa minimálne 908 500 ľudí už vyliečilo.

Skutočný počet nakazených je však podľa AFP mnohonásobne vyšší, pretože veľa krajín testuje len najvážnejšie prípady.

15:22 V pevninskej Číne za posledných 24 hodín pribudli len štyri prípady nákazy koronavírusom bez ďalších obetí, ktorých celkový počet tak zostáva na 4 633. Všetci štyria ľudia, u ktorých sa novo preukázala nákaza vírusom SARS-CoV-2, sa podľa čínskych úradov infikovali v cudzine.

Skryť Vypnúť reklamu

15:06 Svoje prvé prípady nakazenia koronavírusom oznámila aj stredoázijská republika Tadžikistan , ktorá bola považovaná za jednu z mála krajín sveta, ktorým sa infekčné ochorenie COVID-19 vyhýba.

Na koronavírus v Tadžikistane pozitívne testovali päť ľudí z metropoly Dušanbe a desať ďalších z regiónu Sughd na severe krajiny. Pre občanov je teraz povinné používať ochranné masky alebo rúška.

15:05 Európska komisia oznámila, že prostredníctvom pilotného projektu Európskej rady pre inovácie vyčlenila ďalších 150 miliónov eur na podporu start-upov a malých a stredných podnikov zapojených do vývoja a zavádzania inovácií pre riešenie krízy spojenej s koronavírusom.

Nové financovanie je určené spoločnostiam zavádzajúcim dôležité inovačné riešenia v boji proti koronavírusu a ide nad rámec sumy 164 miliónov eur, ktorá už bola vyčlenená v rámci poslednej výzvy.

Skryť Vypnúť reklamu

15:00 Niektorí repatrianti umiestnení v karanténnom centre v Lučenci poškodili či ukradli časti jeho vybavenia. Informovalo o tom mesto Lučenec na svojej stránke na sociálnej sieti na základe informácií od vedúceho centra Juraja Viteka.

Podľa jeho slov je väčšina repatriantov, ktorí sú ubytovaní v lučeneckom karanténnom centre, absolútne bezproblémová.

14:55 Belgicko za posledných 24 hodín zaznamenalo 660 prípadov koronavírusu a 111 úmrtí, susedné Holandsko hlási 514 nových prípadov nákazy a 84 mŕtvych.

Belgicko, ktoré obýva vyše 11 miliónov ľudí, doteraz oficiálne eviduje 48 519 nakazených, z ktorých komplikáciám súvisiacim s infekciou 7 594 osôb podľahlo.

Za posledný deň bolo v Belgicku hospitalizovaných 178 ľudí, naopak 293 z nemocníc prepustili. V nemocniciach zatiaľ zostáva 3 609 pacientov, z ktorých 769 je na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

V Holandsku bolo zatiaľ ohlásených 39 316 nakazených, z ktorých 4 795 zomrelo.

14:52 Pandémia koronavírusu Európe pripomenula zásadnú úlohu, ktorú zohrávajú novinári a médiá tým, že poskytujú spoľahlivé informácie a bránia šíreniu dezinformácií, ktoré môžu spôsobiť paniku.

Uviedla to komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý bude 3. mája.

Novinári najmä v časoch krízy, ako je aj tá súčasná, poskytujú spoločnosti jeden z najsilnejších nástrojov na prijímanie rozhodnutí ovplyvňujúcich životy ľudí a tým nástrojom sú spoľahlivé informácie, uviedla Mijatovičová.

14:50 V Liečebno-rehabilitačnom stredisku Zboru väzenskej a justičnej stráže v Omšení v okrese Trenčín v noci na utorok prijali ďalších 63 Slovákov vracajúcich sa zo zahraničia.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálne táto v poradí tretia skupina repatriantov čaká na otestovanie na COVID-19, ktorému sa podrobí v sobotu. Zatiaľ ani u jedného Slováka umiestneného v stredisku v Omšení nepotvrdili nákazu novým koronavírusom.

14:42 V USA za minulý týždeň požiadalo o podporu v nezamestnanosti 3,84 milióna ľudí. Je to mierne zníženie oproti predchádzajúcemu týždňu, analytici ale očakávali výraznejší pokles.

Od polovice marca prišlo v USA o prácu už okolo 30 miliónov ľudí. Počet žiadostí v týždni do 25. apríla je zhruba o 603 000 nižšia ako v predchádzajúcom týždni. Analytici očakávali, že o podporu si požiada približne 3,5 milióna ľudí.

14:40 Úroveň protivírusovej ochrany zamestnancov a návštevníkov Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici zvýši nová dezinfekčná brána pri vstupe do zariadenia. Nemocnici ju vo štvrtok darovala súkromná považskobystrická spoločnosť, účinnosť dezinfekcie je 99,9 percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

14:35 Bratislava pre pandémiu nového koronavírusu a jej očakávané ekonomické dosahy muselo zmeniť svoj rozpočet na rok 2020 a znížiť či viazať v ňom výdavky o takmer 36 miliónov eur. V investičnom rozpočte predstavuje najväčší pokles odloženie nákupu autobusov pre Dopravný podnik Bratislava. Zmenu rozpočtu vo štvrtok odsúhlasili bratislavskí mestskí poslanci.

14:33 Samospráva v Komárne finančne pomôže ľuďom, ktorí sa kvôli pandémii koronavírusu ocitli v nepriaznivej situácii. „Mesto sa pokúsi pomôcť v takých prípadoch, ktoré štátna podpora nerieši,“ informovala radnica.

14:32 Vojenský odberový tím sa vo štvrtok ráno vrátil na Hornádska ulicu v Krompachoch. Rýchlotestami otestovali približne 263 ľudí z karantény. Takéto testovanie bolo v uzatvorených lokalitách Spiša po prvýkrát. Predchádzali mu dve testovania uplynulý týždeň. Dopadli negatívne.

Skryť Vypnúť reklamu

14:30 V obchodných centrách je už niekoľko týždňov zavretá drvivá väčšina prevádzok. Na jednej strane stoja obchodníci, ktorým vypadli tržby a nemajú z čoho zaplatiť nájmy.

Aj preto spoločne vyzvali vládu, aby ich situáciu riešila . Minister hospodárstva Richard Sulík už začiatkom apríla avizoval, ako by mohla pomoc vyzerať.

14:25 Úroveň protivírusovej ochrany zamestnancov a návštevníkov Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici zvýši nová dezinfekčná brána pri vstupe do zariadenia.

Nemocnici ju vo štvrtok darovala súkromná považskobystrická spoločnosť, účinnosť dezinfekcie je 99,9 percenta.

14:20 Francúzske ministerstvo pre ekologickú transformáciu chce v čase uvoľňovania reštrikcií ešte viac propagovať cyklodopravu.

Na kampaň plánuje vyčleniť 20 miliónov eur a chce ňou predísť najmä hromadnému presunu ľudí od používania verejnej dopravy k využívaniu osobných áut.

Skryť Vypnúť reklamu

14:15 Vďaka zlepšeniu kvality ovzdušia za uplynulý mesiac zomrelo v Európe o 11-tisíc ľudí menej na následky znečistenia vzduchu.

Vďaka prudkému poklesu cestnej premávky a priemyselných emisií zaznamenali o šesťtisíc menej detí s astmou, o 1 900 menej prípadov na pohotovosti a o 600 menej predčasných pôrodov.

14:10 Guvernér Kalifornie Gavin Newsom chce s platnosťou od 1. mája nariadiť uzavretie všetkých pláží a parkov v tomto najľudnatejšom americkom štáte.

Nariadenie sa bude týkať všetkých pláží a parkov, ktoré sú v správe štátu.

14:00 Hlavný hygienik SR Ján Mikas povzbudzuje ľudí, aby aj počas nasledujúcich dvoch predĺžených víkendov (1. - 3. 5. a 8. - 10. 5.) rešpektovali platné opatrenia, ktorých cieľom je zamedziť šíreniu nového koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas štátnych sviatkov 1. mája a 8. mája bude väčšina obchodov zatvorená. „Pri povinnom sanitárnom dni v nedeľu to môže znamenať nápor nakupujúcich vo štvrtok a v sobotu,“ hovorí Mikas.

13:53 Brazília v stredu zaregistrovala rekordných 6 276 nových prípadov nákazy koronavírusom, čím počet potvrdených infekcií v krajine od začiatku epidémie vzrástol na 79 685. Počet obetí presiahol hranicu 5 500. Denný nárast nakazených v Brazílii, ktorá má 210 miliónov obyvateľov, patrí v súčasnosti k najväčším na svete. Brazília pritom vykonáva v porovnaní s inými štátmi len veľmi málo testov.

13:50 Nemecká vláda chce predĺžiť väčšinu opatrení proti koronavírusu najmenej do 10. mája. Skôr budú môcť otvoriť múzeá, zoologické záhrady alebo detské ihriská. O možnom výraznejším uvoľnenie obmedzení majú politici rozhodovať 6. mája.

Skryť Vypnúť reklamu

Predĺžiť by sa tak mali okrem iného opatrenia, že sa na verejných miestach nesmú schádzať viac ako dvaja ľudia, ktorí nie sú členmi jednej domácnosti. Zatvorené naďalej zostanú reštaurácie a ďalšie gastronomické podniky, turistom zakázali ubytovanie v hoteloch.

V Nemecku sa doteraz koronavírusom infikovalo takmer 160 000 ľudí, viac ako 6 280 ich zomrelo.

13:35 Taliansko začne s postupným uvoľňovaním karanténnych opatrení, ktoré boli zavedené proti šíreniu nového koronavírusu SARS-CoV-2. Pri uvoľňovaní sa však musí vziať do úvahy rôzna úroveň rozšírenia nákazy v regiónoch, povedal premiér Giuseppe Conte.

Conte poznamenal, že úplné otvorenie krajiny už 4. mája "by viedlo k exponenciálnemu a nekontrolovateľnému šíreniu nákazy" a ekonomické dôsledky druhej vlny pandémie boli ešte horšie.

Taliansko zaznamenalo v stredu ďalších 323 úmrtí a 2 086 nových prípadov ochorenia COVID-19. V krajine podľahlo koronavírusu už 27 682 ľudí. Celkovo tam zaznamenali 203 591 prípadov nákazy.

13:25 Švajčiarski vedci dokázali zistiť zo vzoriek odpadových vôd prítomnosť koronavírusu aj vo veľmi malej koncentrácii.

Vzorky vody odobraté z kanalizácie by tak podľa nich mohli slúžiť ako systém včasného varovania pred prepuknutím novej vlny nákazy v krajinách, ktoré uvoľňujú karanténne opatrenia, napísala agentúra Reuters.

Ak by systém fungoval, mohli by vzorky odpadových vôd upozorniť na nový výskyt choroby Covid-19 zhruba o týždeň skôr, ako by ho bolo možné preukázať s pomocou diagnostických testov.

13:10 Obmedzenia voľného pohybu osôb, zavedené v rámci boja proti koronavírusu, zmiernilo už 21 európskych krajín a ďalších 11 sa tak chystá urobiť v najbližších dňoch, uvádza Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá však zároveň vyzvala na opatrnosť pri uvoľňovaní reštrikcií.

Svetová zdravotnícka organizácia považuje za nevyhnutné, aby sa ani v čase pandémie neprerušilo bežné očkovanie voči chorobám ako sú osýpky, záškrt, príušnice a ružienka. Len za prvé štyri mesiace tohto roka WHO zaznamenala vyše 6000 prípadov osýpok na území Európy.

13:00 Situácia okolo nákazy koronavírusom je v Európe síce naďalej vážna, štáty ale musia rýchlo a bezpečne obnoviť zdravotné služby aj pre pacientov, ktorých ťažkosti sú iného charakteru, vyhlásil šéf európskej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie Hans Kluge.

Za posledný týždeň sa podľa Klugeho počet nakazených v Európe zvýšil o 15 percent a počet úmrtí, ktoré s infekciou súvisia, o 18 percent. Doteraz sa tak na kontinente nakazilo vyše 1,4 milióna ľudí, z ktorých cez 129 000 nákaze podľahlo.

12:52 Na Slovensko sa vrátia v rámci repatriácie občania z Iraku a Libanonu. Priletia lietadlami vládnej letky ministerstva vnútra a obrany a privezú aj občanov iných členských štátov Európskej únie .

Šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok tiež zdôraznil, že ide o príklad toho, na čo by mala byť využívaná repatriácia. Podľa neho nikto nemôže pochybovať o tom, že títo občania sa nachádzali v núdzi. Korčok doplnil, že ide o lety z „veľmi náročných“ destinácií. Už v piatok 1. mája sa uskutoční let z Bratislavy do Bagdadu cez Frankfurt a naspať do Bratislavy.

12:45 Výrobca zdravotníckej techniky Chirana Medical Stará Turá oslovil Ústav výrobných technológií (UVTE) Materiálovotechnologickej fakulty (MTF) Slovenskej technickej univerzity so sídlom v Trnave na spoluprácu pri povrchovej úprave dielov z antikoróznych ocelí pre pľúcne ventilátory a rozvody plynov na operačných sálach.

12:43 Hotel Holiday Inn v centre Trnavy ubytoval v stredu večer prvých viac ako sto repatriantov. V hoteli absolvujú povinnú karanténu, ktorá potrvá v prípade negatívnych výsledkov testovania sedem dní.

12:40 Školy v Maďarsku zostanú zatvorené do konca mája a akcie s viac ako piatimi stovkami účastníkov sa nebudú smieť konať do 15. augusta.

V pondelok v Maďarsku začne písomná časť maturít. Pre desiatky tisíc stredoškolákov platia prísne opatrenia. V triede bude môcť byť najviac desať študentov, ktorí budú musieť byť rozsadení v bezpečnej vzdialenosti od seba.

V Maďarsku dnes 50. dňom platí núdzový stav. Krajina eviduje 2 775 ľudí nakazených koronavírusom, 312 z nich zomrelo. Uzdravilo sa 581 ľudí.

12:23 Súkromné laboratórne spoločnosti združené v Asociácii laboratórií postupne zavádzajú testovanie protilátok proti koronavírusu z krvi pacienta. Ide o spoločnosti Medirex, Alpha Medical, Klinická biochémia a Synlab.

Spoločnosť Alpha Medical testovanie protilátok spustila v utorok, spoločnosť Medirex uviedla, že by tak mala urobiť začiatkom budúceho týždňa.

Protilátky proti vírusu SARS-CoV-2 už vyšetrujú aj laboratóriá združenia neštátnych abulantných lekárov Zdravita a Asociácie súkromných lekárov SR.

Prítomnosť protilátok v krvi určí napríklad laboratórna metóda Elisa.

12:20 Za uplynulých 24 hodín v Iráne zomrelo ďalších 71 ľudí nakazených koronavírusom, čím sa bilancia mŕtvych na 6 028. Nákazu doteraz v jednej z najhoršie zasiahnutých krajín Blízkeho východu potvrdili 94 640 ľuďom.

12:15 Univerzita Komenského v Bratislave pripravuje internáty, ktoré poslúžia ako karanténne zariadenie. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR určilo totiž univerzitu ako subjekt hospodárskej mobilizácie.

Rektor UK Marek Števček tak vyhlásil stav pohotovosti a univerzita v súčasnosti pripravuje internáty v súlade s pokynmi krízového štábu. Študenti, ktorí na internátoch ostali, budú od osôb v karanténe fyzicky oddelení.

12:05 Vláda Igora Matoviča má dôveru poslancov Národnej rady SR. Za Programové vyhlásenie vlády, a teda aj za dôveru kabinetu, hlasovalo 93 členov snemovne zo 141 prítomných. Potrebných bolo minimálne 76 hlasov.

12:00 Výskumníci z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pomôžu zvýšiť intenzitu testovania na COVID-19. v rámci iniciatívy "10 tisíc testov denne“. Konkrétne pracovníci Prírodovedeckej fakulty Adriana Zeleňáková z Ústavu fyzikálnych vied a Vladimír Zeleňák z Ústavu chemických vied sa spolu s Ústavom experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied v Košiciach zapojili do prípravy výroby slovenských rýchlotestov.

11:50 V Španielsku za posledný deň zomrelo 268 ľudí nakazených koronavírusom, čo je najnižší počet za skoro šesť týždňov, uvádza agentúra Reuters. Celková bilancia mŕtvych sa tak k štvrtku zvýšila na 24 543 zo stredajších 24 275. Koronavírusom sa v Španielsku doteraz nakazilo 213 435 ľudí. Od stredy pribudlo 518 infikovaných.

11:35 Slovenský premiér Premiér Igor Matovič (OĽaNO) naznačil možnosť, že by sa mohlo urýchliť otváranie prevádzok v prípade, ak sa počet nakazených koronavírusom udrží na podobne priaznivých číslach do pondelka budúceho týždňa.

Otvoriť by sa mohli všetky prevádzky s pravidlom 25 štvorcových
metrov (m2) na jedného zákazníka.

Matovič to uviedol to počas príhovoru pred hlasovaním o programovom vyhlásení vlády v parlamente.

11:32 Japonská vláda pravdepodobne v piatok o ďalší mesiac predĺži stav núdze, platný zatiaľ do 6. mája.

Japonsko od začiatku epidémie registruje viac ako 14 000 potvrdených prípadov a 436 úmrtí. Najviac infekcií zaznamenali v Tokiu, a síce cez 4 000. Vo štvrtok tam pribudlo ďalších 46 nakazených.

11:30 V Thajsku sa v nedeľu opäť otvoria malé obchody, pouličné stánky, reštaurácie mimo nákupných centier, kaderníctva, vonkajšie športoviská a parky, ktoré boli niekoľko týždňov uzavreté pre obavy z šírenia koronavírusu.

V platnosti až do konca mája naopak zostane nočný zákaz vychádzania a zákaz predaja alkoholu.

Thajsko ohlásilo sedem nových prípadov infekcie, nikto ďalší na komplikácie spojené s chorobou Covid-19 nezomrel. Koronavírusom sa nakazilo v krajine 2 954 ľudí a 54 infikovaných zomrelo.

11:19 Fínsko s Estónskom sa chystajú otvoriť spoločnú hranicu, ktorá je v snahe obmedziť šírenie koronavírusu už mesiac uzavretá. Obe krajiny, ktoré spája jazyková i kultúrna príbuznosť, chcú podrobnosti oznámiť v priebehu víkendu.

11:05 Ekonomika eurozóny aj celej Európskej únie v prvom štvrťroku kvôli dopadom koronavírusu prudko klesla. V krajinách EÚ prepad v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom predstavuje podľa sezónne prepočítaných údajov 3,5 percenta, v eurozóne 3,8 percenta, oznámil Eurostat. Ide o najvýraznejší prepad od roku 1995, kedy sa tieto údaje začali sledovať.

10:58 Pandémia zasiahla aj do výkonu rybárskeho práva slovenských rybárov. Najobľúbenejšiu rybu – kapra rybničného - si môžu uloviť až od 1. júna, a nie ako zvyčajne, na pravidelných májových rybárskych pretekoch.

Slovenský rybársky zväz upozornil mestské a miestne rybárske organizácie na platnosť opatrení počas núdzového stavu, ktoré fyzickým osobám, fyzickým osobám – podnikateľom a právnickým osobám zakazujú organizovať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej a inej povahy.

10:55 Nemecko zvýšilo dennú testovaciu kapacitu svojich laboratórií na 141 815 PCR testov (na báze polymérovej reťazovej reakcie), čo im umožní vykonať týždenne viac ako 860 000 testov. Informovala o tom televízia CNN s odvolaním sa na Inštitút Roberta Kocha (RKI). Ide o dvojnásobný nárast, keďže minulý týždeň laboratóriá v Nemecku vykonali iba 467 137 testov.

V Nemecku za uplynulých 24 hodín pribudlo 1478 prípadov nákazy nového koronavírusu a 173 úmrtí. Denný nárast počtu prípadov sa však už štvrtý deň po sebe zvyšuje. Celový počet infikovaných sa blíži takmer k 160 000.

10:37 Počet nových prípadov nákazy v Českej republike naďalej klesá a príslušné údaje ukazujú, že nedochádza k nekontrolovanému šíreniu ochorenia. Denný prírastok infekcií sa vzhľadom na počet vykonaných testov znížil na úroveň 0,7 percenta.

Súčasne stúpa počet vyliečených pacientov, ktorých je už viac ako 40 percent. Klesajúci trend naopak badať v množstve hospitalizovaných. Jeden nakazený v ČR v priemere infikuje menej než jednu ďalšiu osobu.

10:26 Pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2 malo viacero zamestnancov centra prípravy kozmonautov, ktoré sídli neďaleko Moskvy. Centrum uviedlo, že nikto z pozitívne testovaných nebol v kontakte s novou posádkou Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

10:18 Británia zrejme nedosiahne svoj cieľ vykonávať do konca apríla stotisíc testov na koronavírus denne. V rozhovore sa spravodajskou stanicou BBC to vyhlásil minister spravodlivosti Robert Buckland, ktorý však povedal, že krajina je na dobrej ceste navyšovania testovacej kapacity.

Načítavam video...

10:11 Finančný riaditeľ spoločnosti Chirana Medical Oskar Baranovič v rozhovore pre INDEX vysvetľuje, ako výrobu dýchacích ventilácií komplikujú dodávky komponentov z Nemecka a Švajčiarska. Aby obrovskú štátnu zákazku utiahli, museli si zobrať nový úver a preškoliť časť zamestnancov.

10:08 V Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) sa k 29. aprílu vyskytlo 91 prípadov ochorení COVID-19. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici eviduje najviac prípadov v okrese Banská Bystrica (22), v okresoch Brezno (21), Rimavská Sobota a Revúca (12), Lučenec (9). V ostatných okresoch zaznamenali jedného až štyroch nakazených novým koronavírusom. Ani jeden prípad sa nevyskytol v okrese Veľký Krtíš.

10:00 Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Rusku presiahol 100 000. V krajine s približne 146 miliónmi obyvateľov za uplynulých 24 hodín pribudlo 7 099 nových prípadov, čo zvýšilo ich celkový počet na 106 498. Zomrelo 1 073 ľudí.

9:58 Na ochorenie COVID-19 zomrelo v Maďarsku ďalších 12 starších ľudí s chronickými chorobami. Nákazu potvrdili u celkovo 2775 ľud. Nákaze SARS-CoV-2 podľahlo v Maďarsku doteraz 312 osôb. Hospitalizovaných je 998 pacientov, z ktorých je 54 napojených na pľúcnu ventiláciu. Z nemocníc prepustili 581 vyliečených pacientov.

Súvisiaci článok Lekári ma pustili do uzavretej červenej zóny. Reportáž z kliniky, kde liečia Covid-19 Čítajte 

9:55 Výbor izraelského parlamentu pre obranu a zahraničné záležitosti predĺžil do budúceho utorka možnosť sledovať polohu mobilov osôb nakazených koronavírusom. Počet prípadov v Izraeli za uplynulých 24 hodín stúpol o 88 na 15 870, čo predstavuje klesajúci trend. Na ochorenie Covid-19 zomrelo 219 ľudí.

9:49: Ukrajina hlási 10 406 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, v súvislosti s chorobou Covid-19 zomrelo zatiaľ 261 ľudí. V krajine s približne 42 miliónmi obyvateľov sa doteraz uzdravilo 1238 pacientov.

9:35: Na Slovensku pribudlo ďalších päť osôb pozitívne testovaných na koronavírus, dvaja ľudia v súvislosti s ochorením Covid-19 zomreli. Boli to klientky Domova sociálnych služieb v Pezinku, uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Hovorkyňa ďalej uviedla, že pitvou sa v stredu zistilo, že jedna zo zosnulých evidovaná medzi obeťami koronavírusu v utorok, skonala následkom inej náhlej príčiny. Predtým bola hospitalizovaná v súvislosti s koronavírusom, no v pondelok po prepustení z nemocnice bola vyliečená a tým pádom nie pozitívna.

V stredu vyhodnotili 4584 testov (dohromady 85 922). Počet vyliečených stúpol o 40 na 524. Od začiatku testovania doteraz zistili nákazu 1396 osobám. Počet hospitalizovaných pacientov (s potvrdeným + s podozrením na COVID-19) sa zvýšil o jednu na 181.

9:23 Novým koronavírusom SARS-CoV-2 sa v ruských ozbrojených silách a vo vyšších vzdelávacích inštitúciách ministerstva obrany nakazilo už vyše 2 600 ľudí. Nákaza sa okrem toho rozšírila aj medzi kadetmi a študentmi vyšších vzdelávacích inštitúcii ministerstva obrany. Infikovalo sa tam 1 075 osôb.

9:22 Polícia informovala, že udelila výnimku pre nákladnú dopravu pre oba štátne májové štátne sviatky (1. a 8. máj) a nedele (3. a 10. máj) v súvislosti s koronavírusom a s cieľom zníženia koncentrácie vodičov nákladných motorových vozidiel na odpočívadlách, resp. odstavných plochách a zabezpečenia plynulého tranzitu cez územie Slovenskej republiky.

9:18 Pendleri z okruhu 30 kilometrov od hraníc nebudú potrebovať pri ich prekročení negatívne testy na COVID-19. Hranice budú môcť prekračovať aj so svojimi deťmi a neplnoletými rodinnými príslušníkmi. Polícia SR o tom informovala na sociálnej sieti.

08:35 Šéf spoločnosti Tesla Elon Musk kritizoval opatrenia amerických úradov obmedzujúce voľný pohyb osôb, ktoré boli zavedené v rámci boja proti novému koronavírusu. "Vráťte ľuďom slobodu," napísal Musk na Twitteri.

Zavedené reštriktívne opatrenia podľa neho narúšajú osobnú slobodu občanov a veľmi škodia hospodárstvu.

07:58 Dostať sa počas koronakrízy na Pľúcnu kliniku Univerzitnej nemocnice v Martine sa dá v podstate iba v dvoch prípadoch.

Buď tam človek pracuje, alebo je Covid-19 pozitívny a jeho pľúca potrebujú pomoc.

Denníku SME nemocnica umožnila pozrieť sa, ako tam vyzerá práca lekárov a zdravotníkov.

07:37 Polícia v meste Pirna v nemeckej spolkovej krajine Sasko rozpustila v stredu nepovolené zhromaždenie približne 350 ľudí. Bezpečnostné zložky zakročili po tom, ako bola na sociálnej sieti Facebook zverejnená výzva na tichú "prechádzku" na jednom z námestí v Pirne.

06:45 Južná Kórea vo štvrtok ohlásila štyri nové prípady nákazy SARS-CoV-2.

Všetky tieto osoby však do krajiny prišli zo zahraničia. Južná Kórea po prvý raz od vypuknutia nákazy v krajine zaznamenala nulový denný prírastok lokálnych prípadov nákazy. Celkový počet nakazených v krajine je 10 765 a chorobe COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, podľahlo 247 ľudí.

06:31 Americký prezident Donald Trump v stredu povedal, že americká vláda nepredĺži platnosť opatrení obmedzujúcich kontakty medzi ľuďmi po tom, ako sa vo štvrtok skončí ich platnosť. Ochoreniu COVID-19 podľahlo v USA už 60 876 ľudí a viac ako jeden milión je nakazených.

06:18 Stovky ľudí v stredu v Prahe protestovali proti postupu českej vlády v boji s koronavírusom.

Zhromaždenie organizoval spolok Milión chvíľok pre demokraciu. Účastníci zhromaždenia v Prahe dodržiavali rozstupy a niesli transparenty s nápismi. Cez Letenskú pláň prešli až ku Kramářovej vile, ktorá je pražskou rezidenciou premiérov.

06:13 Nemecký Spolkový ústavný súd v stredu zrušil platnosť celoplošného zákazu náboženských obradov za účasti verejnosti počas pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 a uviedol, že v prípade dodržania primeraných opatrení je možné povoliť výnimky.

O zrušenie platnosti zákazu podľa súdu požiadalo moslimské združenie v nemeckej spolkovej krajine Dolné Sasko. Súd dodal že z dôvodu "vážneho narušenia slobody vierovyznania", ktoré bolo spôsobené zákazom, je "ťažko obhájiteľné" vylúčiť možnosť požiadať o výnimku. Tá môže byť udelená v prípade, ak mešity prijmú opatrenia na zníženie rizika šírenia nákazy. Rozhodnutie súdu sa vzťahuje aj na kostoly, synagógy a ďalšie náboženské komunity.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 2. Kúpele Sliač sa pripravujú na liečbu post- Covidových pacientov
 3. Snažíte sa o ekologickú domácnosť?
 4. Luxusné dovolenky s osobným komorníkom už aj u nás
 5. Čo pomáha zdravotníkom? Týchto šesť vecí ich drží nad vodou
 6. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 7. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 8. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 9. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 10. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 1. Snažíte sa o ekologickú domácnosť?
 2. Luxusné dovolenky s osobným komorníkom už aj u nás
 3. Čo pomáha zdravotníkom? Týchto šesť vecí ich drží nad vodou
 4. Viete ako na to, ak potrebujete silu a energiu?
 5. Viac ako polovica to zažila, hovoriť nechce nikto
 6. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 7. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 8. Kúpele Sliač sa pripravujú na liečbu post- Covidových pacientov
 9. BILLA rodičom radí, ako deťom pripraviť výživnú desiatu
 10. Investovanie sa tento rok oplatí
 1. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 25 253
 2. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 17 704
 3. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky? 9 302
 4. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 9 085
 5. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 7 614
 6. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 7 441
 7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 6 973
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 6 954
 9. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 6 868
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 6 855
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Milan Lučanský na archívnej snímke.

V kauze bývalého šéfa polície sa vedie stíhanie pre štyri trestné činy.

11 h

Ako sa slovenská mafia stala súčasťou celosvetového narkozločinu.

4 h

Neprehliadnite tiež

Ako sa slovenská mafia stala súčasťou celosvetového narkozločinu.

4 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

4 h