BRATISLAVA. Päť až šesť detí v jednej triede, na tvári majú rúška. Skladajú si ich len vtedy, keď idú desiatovať alebo obedovať. Počas obeda sedí každé dieťa pri stole samo. Pred vstupom do škôlky im merajú teplotu, po príchode si okamžite umývajú a dezinfikujú ruky.
Na deti lekárov a zdravotníkov z trenčianskej fakultnej nemocnice dozerajú už tretí týždeň učiteľky a vychovávateľky. Starajú sa o ne od pondelka do piatka, od 6.30 do 16.30. Mesto s týmto riešením prišlo preto, aby v čase koronakrízy udržalo zdravotníkov pri pacientoch.
"Máme tu deti, ktoré majú oboch rodičov lekárov alebo sa ich matky o deti starajú samy. Keby nemali túto možnosť, starostlivosť o deti by nemali popri práci ako vyriešiť," hovorí učiteľka z Trenčína Alena Peterčáková.
Mladšie deti sa hrajú a športujú, školáci si robia úlohy, ktoré im zadala ich škola.
Riešenie povolil trenčiansky regionálny úrad verejného zdravotníctva. Ústredný krízový štáb totiž prikázal od 16. marca všetky školy a škôlky zatvoriť.
Podľa centrály Úradu verejného zdravotníctva v Bratislave pravidlá v Trenčíne neporušili. Parametre nastavili tak, že nejde o školu ani o škôlku.
"Ide o riešenie určené na zabezpečenie dostupnej zdravotnej starostlivosti v čase mimoriadnej situácie," uvádza hovorkyňa Dáša Račková.
To, čo v malom funguje v Trenčíne, by sa za upravených podmienok mohlo zaviesť aj celoplošne.
Hoci premiér Igor Matovič (OĽaNO) ešte začiatkom apríla vyhlásil, že deti sa do škôl pred septembrom stopercentne nevrátia, štát teraz hľadá spôsoby, ako by sa škôlky a prvý stupeň základných škôl, teda triedy od prvého do štvrtého, prípadne aj piateho ročníka mohli otvoriť ešte pred letom.
Denníku SME to potvrdili viacerí členovia konzília epidemiológov, na ktoré sa premiér Matovič pri rozhodovaní vlády opakovane odvoláva. Predbežne sa podľa informácií SME uvažuje, že by sa triedy na prvom stupni základných škôl a škôlky mohli otvoriť posledný májový týždeň alebo k začiatku júna.