SME

Viac ako polovica Slovákov je spokojná s postupom vlády pri zvládaní epidémie

Vyplýva to z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?

Premiér Matovič pred tlačovým brífingom. Premiér Matovič pred tlačovým brífingom. (Zdroj: SME/Marko Erd)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


BRATISLAVA. Viac ako polovica (53,4 percent) respondentov je veľmi alebo skôr spokojná s tým, ako vláda postupuje pri zvládaní epidémie, vyplýva z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prieskum iniciovali spoločnosť Mnforce, agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom Slovenskej akadémie vied a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Prieskum bol realizovaný 21.- 23.4.2020 na vzorke 1000 respondentov, informoval agentúru SITA Juraj Caránek zo spoločnosti Seesame.

SkryťVypnúť reklamu

Obmedzenia počas sviatkov boli nepopulárne

Z prieskumu ďalej vyplýva, že každý štvrtý respondent nemal na počínanie vlády vyhranený názor. Každý piaty respondent bol s počínaním vlády skôr alebo veľmi nespokojný.

„Čím viac sa respondenti domnievali, že väčšina opatrení vlády slúži v prospech občanov a spoločenský systém na Slovensku funguje tak ako má, tým viac boli spokojní s počínaním vlády,“ informoval Caránek.

Respondenti sa v prieskume zároveň vyjadrovali aj k jednotlivým karanténnym opatreniam, ktoré vláda zaviedla na boj proti koronavírusu. Respondenti mali vyjadriť svoj súhlas na 10-bodovej škále, kde číslo jeden znamenalo úplný súhlas a desať úplný nesúhlas.

Z odpovedí vyplýva, že prevažná väčšina respondentov súhlasila so všetkými zavedenými karanténnymi opatreniami.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší súhlas vyjadrili s uzavretím niektorých rómskych osád, pričom 86 percent respondentov zvolilo možnosť osem až desať na 10-bodovej škále a s povinným nosením rúška na verejnosti súhlasilo 83 percent respondentov.

Najmenší súhlas vyjadrili so zákazom voľného pohybu cez veľkonočné sviatky a s uzavretím obchodov, s ktorým nesúhlasil každý desiaty respondent.

Zavážil pocit ohrozenia

Najväčší súhlas s uzavretím niektorých rómskych osád vyjadrili voliči strán Sme rodina (79,6 percenta respondentov zvolili odpoveď desať), Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko ( ĽSNS 76,5 percenta zvolilo odpoveď desať), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO 76,3 percenta zvolilo odpoveď desať), Za ľudí (73,8 percenta zvolilo odpoveď 10) a Smer (71, 6 percenta zvolilo odpoveď 10).

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Väčšina Slovákov si myslí, že koronavírus vznikol umelo. Štvrtina by sa zaočkovať nedala Čítajte 

„Čím viac respondenti považovali koronavírus za ohrozenie zdravia pre nich osobne i pre ľudí na Slovensku vo všeobecnosti, tým viac súhlasili s karanténnymi opatreniami.

Podobne, čím viac boli respondenti spokojní s doterajším počínaním vlády, tým viac súhlasili s karanténnymi opatreniami, pričom tento vzťah bol najsilnejší v prípade obmedzenia slobody pohybu počas veľkonočných sviatkov.

Takisto, tí respondenti, ktorí sa domnievali, že väčšina opatrení vlády slúži v prospech občanov a spoločenský systém na Slovensku funguje tak ako má, najviac súhlasili práve s obmedzením slobody pohybu počas veľkonočných sviatkov,“ tvrdí Caránek.

Ochota bude postupne slabnúť

Prieskum Ako sa máte, Slovensko? tiež zisťoval vnímanie karanténnych opatrení ako obmedzujúcich osobnú slobodu na jednej strane a ochraňujúcich verejné zdravie na strane druhej. S tým, že vláda má právo obmedziť slobodu pohybu ľudí, aby zastavila šírenie koronavírusu, sa stotožnilo 60 percent respondentov.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Omše áno, divadlá nie. Od stredy sa uvoľní väčšina opatrení Čítajte 

Väčšina respondentov sa prikláňala k tvrdeniam, že karanténne opatrenia je nevyhnutné dodržiavať tak dlho, kým trvá riziko ochorenia. Každý štvrtý, resp. piaty respondent nemal na tieto otázky vyhranený názor.

Približne každý piaty respondent sa stotožňoval s výrokmi, ktoré sa týkali zachovania osobnej slobody jednotlivca aj za cenu ohrozenia verejného zdravia.

Prieskum naznačil, že s pokračovaním karanténnych opatrení počas trvania rizika ochorenia v najvyššej miere súhlasili voliči Za ľudí (71,4 percenta) a voliči OĽaNO (70,1 percenta).

S obmedzením slobody pohybu najviac súhlasili voliči Sloboda a Solidarita (SaS 77,8 percenta), Za ľudí (76,2 percenta) a OĽaNO (75,3 percenta). So sledovaním a kontrolou občanov počas pandémie sa najviac stotožnili voliči Za ľudí (73,8 percenta) a OĽaNO (67,4 percenta).

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Odborníci nerozhodnú, lebo to nie je ich úloha Čítajte 

S opatreniami obmedzujúcimi osobnú slobodu o niečo viac súhlasili tí ľudia, ktorí sa domnievali, že väčšina opatrení vlády slúži v prospech občanov a spoločenský systém na Slovensku funguje tak, ako má. Takisto s nimi o niečo viac súhlasili tí respondenti, ktorí boli spokojnejší s doterajším počínaním vlády.

„Odpovede svedčia o relatívne vysokej ochote respondentov obmedziť právo na „normálny život“ v mene spomalenia šírenia pandémie.

Dá sa však predpokladať, že táto ochota bude postupne slabnúť najmä v dôsledku klesajúceho pocitu ohrozenia koronavírusom a výraznejšieho poklesu nových prípadov, ktorý nastal po realizácii nášho výskumu,“ upresňuje Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV.

Najväčšou hrozbou sú tí, ktorí nerešpektujú opatrenia

Respondenti prieskumu Ako sa máte, Slovensko? sa vyjadrovali aj k otázke, kto je podľa ich názoru najviac ohrozený koronavírusom z hľadiska nakazenia. Svoje odpovede označovali na škále, kde jeden znamená „vôbec nesúhlasím a päť znamená „úplne súhlasím.“

SkryťVypnúť reklamu

Podľa respondentov sú najviac ohrozenými skupinami chronicky chorí ľudia (89, 7 percenta respondentov zvolilo odpoveď 4 alebo 5), zdravotníci a pomáhajúce profesie (88 percent ) a seniori (87,4 percenta). Ako najmenej ohrození boli vnímaní Rómovia, avšak aj ich za skôr alebo úplne ohrozených považovala nadpolovičná väčšina opýtaných (57,1 percenta).

Súvisiaci článok Koronavírus na Slovensku: Pribudlo osem infikovaných, otestovali 2060 ľudí, vyliečilo sa ďalších 98 pacientov Čítajte 

Rómov za ohrozených koronavírusom považovali v najvyššej miere voliči Za ľudí (76,2 percenta zvolilo odpoveď 4 alebo 5) a v najnižšej miere voliči ĽSNS (39,5% zvolilo odpoveď 4 alebo 5, pričom 35,8 percenta voličov ĽSNS Rómov za ohrozených skôr alebo vôbec nepovažovalo).

Z odpovedí respondentov ďalej vyplýva, že najmenej ohrozujúcou skupinou z hľadiska šírenia koronavírusu boli považovaní prisťahovalci, resp. cudzinci žijúci na Slovensku, ktorých za hrozbu považovala menej ako polovica respondentov.

SkryťVypnúť reklamu

Za najväčšiu hrozbu pre šírenie koronavírusu respondenti považovali ľudí, ktorí nerešpektujú karanténne opatrenia. V poradí druhou skupinou, ktorú respondenti vnímali ako ohrozujúcu, boli slovenskí občania, ktorí sa na Slovensko vracajú zo zahraničia (77,6 percenta) a 75,7 percenta respondentov za hrozbu pre šírenie koronavírusu považovalo Rómov.

„Vzhľadom na vysokú deklarovanú mieru dodržiavania karanténnych opatrení u našich respondentov, aj na vysokú mieru súhlasu so zavedenými opatreniami neprekvapí, že za najväčšie ohrozenie boli považovaní ľudia, ktorí nedodržiavajú karanténne opatrenia.

Ďalej boli ako najviac ohrozujúce vnímané tie skupiny, ktoré boli v súvislosti s koronavírusom najviac medializované. Médiá venovali veľkú pozornosť karantenizácii rómskych osád za pomoci armády a takisto v nich boli výrazne tematizovaní repatrianti umiestňovaní do štátnej karantény,“ dodala Barbara Lášticová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 094
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 965
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 180
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 077
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 075
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 470
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu