V najbližších dňoch by sa malo na Slovensku spustiť "trasovanie" ľudí, ktorí sú pozitívne testovaní na Covid-19. Cez mobily bude zisťovať, kde sa v poslednom čase pohybovali, využije na to lokalizačné dáta od mobilných operátorov.
Tzv. spomienkovú mapu preberá Slovensko od Česka, ktoré ju začalo využívať koncom marca. Systém tam spustila iniciatíva COVID19CZ, ktorej súčasťou sú okrem iných firmy Keboola, CleverMaps aj Bootiq.
Práve tím Bootiqu preniesol riešenie aj na Slovensko, keďže pôsobí v oboch krajinách. Ako systém funguje a na čo sa majú nakazení ľudia pripraviť, vysvetlil v rozhovore pre SME TOMÁŠ VATRT, business development manager firmy.

Na Slovensku sa má v najbližších dňoch spustiť tzv. trasovanie ľudí nakazených koronavírusom, a to s využitím metadát od operátorov. Ako bude systém fungovať?
V prvom rade treba povedať, že trasovanie pacientov s rôznymi vírusovými ochoreniami existovalo aj pred koronakrízou.
Hygienici mali už vtedy právo komunikovať s nakazeným pacientom a pacient bol povinný odpovedať na ich otázky, kde sa pohyboval a tak ďalej.
To, čo je teraz nové, je teda len technická pomôcka, ktorá zefektívni už fungujúci systém. Docieli, aby sa pohyb nakazených ľudí obmedzil a aby nakazený pacient nemohol infikovať ďalších.
Akým spôsobom?
Takzvaným trasovacím rozhovorom. Úrad verejného zdravotníctva má zoznam infikovaných pacientov, ktorým telefonuje. Rozhovor však dosiaľ prebiehal väčšinou tak, že človek odpovedal štýlom: