Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová upozornila v liste adresovanom ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu (OĽaNO) na absenciu usmernenia Ministerstva zdravotníctva SR upravujúceho prítomnosť sprevádzajúcej osoby detských pacientov v nemocniciach.
Patakyová zároveň odporúča Krajčímu, aby citlivo zvažoval a minimalizoval opatrenia, ktoré zakazujú styk rodičov s predčasne narodenými deťmi v nemocniciach počas pandémie.
Informovala o tom Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv.
Dieťa má právo na prítomnosť rodičov
"Je nevyhnutné, aby sme aj v tejto situácii posudzovali, čo je najlepším záujmom dieťaťa, do akej miery možno v tejto súvislosti obmedziť právo rodičov na kontakt s dieťaťom a či je úplný zákaz kontaktu rodiča s dieťaťom primeraným zásahom," myslí si Patakyová.

V tejto súvislosti ocenila prijatie opatrení, ktoré umožnia styk rodičov s predčasne narodenými deťmi v nemocniciach, ako aj možnosť, aby mali ženy pri pôrode sprevádzajúcu osobu.
Patakyová však zároveň uvádza, že donedávna platné opatrenia zakazujúce osobný kontakt rodičov s predčasne narodenými deťmi nepovažuje za bežnú návštevu: "Dieťa má pri poskytovaní zdravotných služieb právo na prítomnosť rodičov."
Okrem práva argumentuje aj vedeckými štúdiami, ktoré majú poukazovať na priamu súvislosť medzi pravidelným stykom rodičov s predčasne narodenými deťmi a zlepšením výsledkov ich vývoja.
"Vzhľadom na právo maloletých pacientov na sprevádzajúcu osobu a najlepší záujem dieťaťa sa domnievam, že ani v súčasnej situácii by nemali zdravotnícke zariadenia prítomnosť rodičov u hospitalizovaných detí úplne vylúčiť," dodáva Patakyová.
Chýbajú usmernenia pre sprevádzajúcu osobu
Ombudsmanka zároveň považuje za potrebné, aby sa prijali hygienické a bezpečnostné opatrenia, ktoré umožnia kontakt rodiča s hospitalizovaným dieťaťom bez toho, aby došlo k ohrozeniu poskytovania zdravotných služieb.
V súvislosti s problematikou upozornila aj na absenciu usmernenia zdravotníckeho rezortu, ktoré by upravovalo prítomnosť sprevádzajúcej osoby maloletých pacientov v zdravotníckych zariadeniach počas pandémie nového koronavírusu.
Za príklad uvádza české ministerstvo zdravotníctva, ktoré vydalo k tejto problematike metodické odporúčanie.
"Cieľom tohto odporúčania je usmerniť zdravotnícke zariadenia v zabezpečení prístupu k právu na sprevádzajúcu osobu pre maloletých pacientov," doplnila.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?