SME

Školy najviac zaťažujú preplnené učebné osnovy a motivácia žiakov

Súčasné učebnice sa nehodia na samostatnú prácu.

(Zdroj: ilustračné - Petit Press)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


BRATISLAVA. Najväčšou výzvou v školstve sú v rámci koronakrízy preplnené učebné osnovy a otázka, ako motivovať žiakov k učeniu.

Zhodli sa na tom zástupcovia riaditeľských organizácií Českej a Slovenskej republiky na jednej z československých debát o školstve. Na zatiaľ poslednej diskusii sa vyzdvihla aj dôležitosť spätnej väzby a výmeny skúseností.

Sériu konferencií organizuje Stála konferencia aktérov vo vzdelávaní (SKAV) v rámci projektu Deti nepočkajú! spolu s partnerskou organizáciou Stálou konferencí asociací ve vzdělávání v Českej republike.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasné učebnice sa nehodia na samostatnú prácu

Ambíciou platformy SKAV je poskytnúť partnerstvo ministerstvu školstva a štátnym inštitúciám pri tvorbe kvalitného vzdelávania.

Ako uviedla na debate Alena Petáková zo Združenia základných škôl Slovenska, absencia známkovania a nemožnosť prepadnutia pre časť detí znamená, že sa škole odmietajú ďalej venovať.

„Naše učebnice navyše nedokážu žiakom vysvetliť látku a nehodia sa na samostatnú prácu,“ dodala.

Preplnené učebné osnovy

Zástupcovia riaditeľských organizácií v ČR i SR sa zhodli, že jednou z najväčších výziev ostávajú preplnené učebné osnovy a otázka, ako vyučovanie zorganizovať, aby deti naozaj bavilo a boli ochotné sa do priebehu hodín zapojiť.

Súvisiaci článok Školské výchovné poradne a jedálne môžu obnoviť činnosť Čítajte 

Zástupcovia zriaďovateľov a riaditeľov škôl z oboch krajín na spoločnej diskusii ocenili dôležitosť spätnej väzby a výmeny skúseností. Michal Černý z Asociácie riaditeľov základných škôl v ČR zdôraznil, že akákoľvek pozitívna spätná väzba motivuje učiteľov k ďalšej práci.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň poznamenal, že aj školám v ČR zatiaľ chýba zdieľanie skúseností z toho, čo sa osvedčilo. Moderné technológie sa podľa neho osvedčili, no majú aj limity.

„Školy ako miesta, budovy s ľuďmi budú naďalej veľmi významné a ich úloha v komunite je nenahraditeľná,“ dodal starosta obce Psáry neďaleko Prahy Milan Vácha.

Portál na zbieranie skúseností učiteľov

Zuzana Almáši Koreňová z odboru školstva Mestského úradu vo Zvolene v rámci diskusie podotkla, že krokom vpred by mohlo byť vytvorenie internetového portálu na zdieľanie skúseností medzi zriaďovateľmi škôl v SR v rámci Únie miest Slovenska.

Za pozitívne príklady označila obce, kde terénni pracovníci navštevovali deti zo skupín obyvateľov bez pripojenia na internet, odovzdávali im učebné materiály, ale aj preberali vypracované úlohy, aby zabezpečili spätnú väzbu učiteľov pre deti.

SkryťVypnúť reklamu

Najbližšia diskusia sa uskutoční vo štvrtok 14. mája od 13:00. Témou bude spolupráca študentov stredných škôl a univerzít nielen v čase koronakrízy.

Séria májových online debát sa vysiela aj prostredníctvom facebookovej stránky Deti nepočkajú!. Sériu ukončí 28. mája diskusia medzi zástupcami SKAV a ministerstiev školstva SR a ČR.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Koronavírus SARS-CoV-2

Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Zároveň žiada informovať, ako je Slovensko pripravené na vírusovú sezónu.


TASR 8
Ilustračné foto.

Analýza mala stáť približne 350-tisíc eur.


TASR 33
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Plač, krik, frustrácia. Rodičia opisujú, čo im pomohlo
  2. Domáce poistenie v dobe nárastu extrémov počasia a škôd
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  4. Urobte krok k štúdiu, ktoré premení vašu vášeň na profesiu.
  5. Ficova vláda extrémne zbrojí, u Kaliňáka kašlú na zákon
  6. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari
  7. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície
  8. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  1. Soňa Müllerová: Po päťdesiatke som začala byť sama sebou
  2. Domáce poistenie v dobe nárastu extrémov počasia a škôd
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  4. Do Toskánska netreba cestovať ďaleko. Nájdete ho na Gemeri
  5. Urobte krok k štúdiu, ktoré premení vašu vášeň na profesiu.
  6. Plač, krik, frustrácia. Rodičia opisujú, čo im pomohlo
  7. Ficova vláda extrémne zbrojí, u Kaliňáka kašlú na zákon
  8. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície
  1. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku 17 541
  2. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 8 047
  3. Ficova vláda extrémne zbrojí, u Kaliňáka kašlú na zákon 5 382
  4. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 917
  5. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari 3 716
  6. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta 3 519
  7. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí 3 357
  8. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície 2 428
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu