SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Na súde prečítali kľúčové pasáže Threemy, Kočner ich vysvetľuje po svojom (minúta po minúte)

Súd v prípade vraždy Kuciaka pokračoval 15. dňom.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...
 • Proces v prípade vraždy Jána Kuciaka pokračoval 15. dňom.
 • Súd povolil čítanie Kočnerovej komunikácie so Zsuzsovou a tiež nahrávky rozhovoru Kočnera s Trnkom.
 • Pre pandémiu COVID-19 sledovali pojednávanie na mieste iba niektoré médiá, Aktuality.sk a RTVS vysielali živý zvukový prenos.
 • TU si môžete prečítať doterajší priebeh pojednávania.
 • TU nájdete prehľad dôkazov proti Kočnerovi a Alene Zsuzsovej.
Načítavam video...

Proces s Kočnerom v prípade Kuciakovej vraždy sme sledovali minútu po minúte:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

16:33 Minútu po minúte zo súdu sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

16:32 Súd odročili na 1. júna, proces bude pokračovať ďalším dokazovaním a výsluchom znalca.

16:30 Zsuzsová sa podobne ako v pondelok pokúsila z pojednávania predčasne odísť. Predsedníčka Senátu ju zastavila so slovami, že pojednávanie sa už aj tak končí.

16:22 Čítanie Threemy sa opäť skončilo, nasledujú dôkazy, ktoré navrhla Kočnerova obhajoba.

16:10 „Toto je absolútne od veci tvrdenie,“ reaguje Zsuzsová. Hovorí totiž, že údajný doplatok dostali vykonávatelia vraždy podľa obžaloby až dva týždne po vražde, nie pár dní po nej.

Keďže s Kočnerom bola v tom čase v pravidelnom kontakte, nechápe, čím malo byť toto stretnutie výnimočné.

16:06 Čítajú sa aj správy datované na 28. februára 2018, teda presne týždeň po vražde. V ten deň sa podľa komunikácie Kočner stretol so Zsuzsovou.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ok len Ti dam tie papiere nech si to vies porovnat,“ napísala v ten deň Zsuzsová Kočnerovi.

Správu vysvetľuje Kočner tým, že sa snažil zistiť, čo zlyhalo pri registrácii strany Cieľ. Bolo totiž jasné, že niektorí ľudia zadali falošné údaje. Zisťovať to chcel aj pomocou protokolov k prevzatiu balíčkov potravinovej pomoci.

Naopak, Lipšic vraví, že táto pasáž sa zhoduje s tým, čo vypovedal Andruskó. Potvrdzuje totiž stretnutie Kočnera so Zsuzsovou dva dni po tom, čo sa verejnosť dozvedela o vražde Kuciaka.

„Andruskó vypovedal, že po medializácii si žiadali doplatok,“ pripomína Lipšic, podľa ktorého práve to mal byť dôvod stretnutia dvojice.

15:48 Vysvetlenie Kočnera odmieta Kvasnica, ktorý upriamuje pozornosť na slovo „potom“. Naznačuje, že ide o dianie po nejakej udalosti.

Skryť Vypnúť reklamu

„Všetky správy tejto dvojice treba vnímať v tomto kontexte,“ hovorí Kvasnica.

Kočner opakovane odmieta, že by tieto správy mali niečo spoločné s vraždou Kuciaka. Zmienku o rybičkách komentuje s tým, že so Zsuzsovou sa radi bavili vtipne.

Narážku na rybičky vysvetľuje tým, že predtým spomínali kúru, keď rybičky v nádobe obhrýzajú nohy. Predstavoval si vraj, že ak by sa pri takých rybičkách ponoril Pavol Rusko, celého by ho zožrali.

15:41 Šesť dní pred vraždou písala Zsuzsová Kočnerovi správu:

„Pocuj nieco mi napadlo. Ohladom toho co si vcera dal rybickam. Nemyslis ze tomu kto to krmivo robil to potom dojde? Nebojis sa ze za to potom bude aj nieco chciet? A mozno dokonca ani nie len raz?“

Kočner to na súde komentuje tým, že sa so Zsuzsovou veľa bavili o kauze Markíza a o Pavlovi Ruskovi. Spomínal vraj aj pohľadávky voči Ruskovi a že jedného dňa podá návrh na konkurz.

Skryť Vypnúť reklamu

„Bavili sme sa o tom, že ten návrh na konkurz asi bude dávať niekto z tých 37 pohľadávok, nie ja,“ tvrdí Kočner.

15:38 Súd sa dostáva k dôkazom, ktoré navrhol Lipšic. Ide o ďalšie správy z Kočnerovho mobilu medzi ním a Zsuzsovou a na rad by sa mala dostať aj zvuková nahrávka Kočnerovho rozhovoru s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

Predtým vyhlásila Sabová krátku prestávku.

15:22 Čítanie Threemy Kočnera a Tótha sa snkončilo. Nasledujú ďalšie dôkazy.

Čítanie komunikácie Kočnera a Tótha

15:21 „Mozno im budeme musiet dat nieco male naviac a dat ich na par tyzdnov k ladu. Ale vydrz, uvidim, co mi povie,“ napísal Tóth Kočnerovi na konci februára 2018, teda pár dní po vražde. Hovoril pri tom o členoch sledovacieho tímu, ktorí vedeli, že niekto dal krátko pred vraždou sledovať Kuciaka.

Skryť Vypnúť reklamu

„Dajme im voľno dokým to neskončí. Ešte si ich niekto všimne,“ reagoval Kočner.

Lipšic dáva do pozornosti, ako si Kočner overoval, či si členovia komanda nechávali aj kópie zo sledovania.

Podľa komunikácie malo po istej pauze po vražde komando v činnosti opäť pokračovať. Okrem iného sa mali zaoberať sledovaním „Lipsteina či Križiaka“, teda Lipšica a Milana Krajniaka.

15:08 Na súde prečítal prokurátor aj správy, v ktorých Tóth žiadal od Kočnera, aby cez Norberta Bödöra vybavil prípadnú zhovievavosť pre ľudí zo sledovacieho komanda zameraného na novinárov. Jeho členovia totiž boli v štátnej službe a časť práce robili podľa kontextu v pracovnom čase.

Kvasnica a Lipšic hovoria, že pred vraždou Kuciaka bola činnosť sledovacieho tímu pozastavená práve preto, že už nemala ďalší zmysel.

Skryť Vypnúť reklamu

V deň, keď boli zverejnené informácie o vražde Kuciaka napísal Tóth Kočnerovi: „Bratm, to, co sa stalo, islo mimo nas, dufam“. „Debil. Si padol na hlavu?“ odpísal Kočner.

Na súde hovorí, že to jeho rolu vo vražde nijako nepreukazuje.

„Niekedy ani neviete, že čo poviete, sa v budúcnosti môže ukázať ako jedna veľká pravda. Povedal som, že Ján Kuciak sa je...al do jednej veľkej ruskej veci a ukázalo sa, že som mal pravdu,“ vraví Kočner s tým, že na tieto informácie natrafil úplnou náhodou. Bez ďalšieho vysvetľovania vraví, že šlo o veľkú ruskú vec, ktorá spája Petra Tótha a Jána Kuciaka.

14:58 Lipšic dáva do pozornosti, že Kočner si dal najprv „vytiahnuť“, teda vylustrovať na polícii novinára a následne oznámil adresu Kuciaka svojmu priateľovi Tóthovi.

Skryť Vypnúť reklamu

„Za dve minúty sa nedá nič vytiahnuť,“ reaguje Kočner s tým, že na Lipšicovej argumentácii nesedia časy.

14:56 „Ján Kuciak, Veľká Mača 558, Galanta,“ napísal Kočner v októbri 2017 Tóthovi. Bolo to mesiac pred vraždou novinára. Na súde to popiera.

„Je veľmi zvláštne, že si pán Tóth na takúto správu nikdy nespomenul. Ja tvrdím, že takáto správa nikdy neprebehla a je dokladaná účelovo,“ vraví Kočner. Podľa neho je to „len vytrhnuté a vložené“.

14:51 Sudkyňa prerušila Zsuzsovej prejav, keďže opakovane útočila na iných a nevyjadrovala sa k samotnému obsahu správ.

Nasleduje ďalšie čítanie Threemy, tentoraz ide o komunikáciu Kočnera s Petrom Tóthom, ktorého mal Kočner uloženého v mobile pod menom Peter Agent.

Čítanie komunikácie Kočnera so Zsuzsovou z Threemy

14:46 „Nie sme s pánom Kočnerom debili, aby sme nevedeli, o čom sa bavíme,“ pokračuje Zsuzsová.

Skryť Vypnúť reklamu

Správu „Som tu,“ vraj Zsuzsová myslela tak, že už je v Bratislave, hoci nemali dohodnuté stretnutie. Odpoveď od Kočnera „Ja tiež“ vraj treba vnímať tak, že aj on bol v tom čase v Bratislave.

Ako dôkaz, že k žiadnemu stretnutiu nedošlo, môžu podľa Zsuzsovej poslúžiť dáta od mobilných operátorov, ktoré vraj ukážu, že neboli na jednom mieste. Tieto dáta však hovoria o polohe mobilných telefónov a nezaručujú prítomnosť vlastníka telefónu.

14:38 Komunikáciu z Threemy komentuje aj Zsuzsová, ktorá hovorí o „nekonečnom množstve rozporov“ medzi správami a výpoveďou Andruskóa.

Tvrdí, že svoje svedectvo opakovane menil, a to najmä podľa výpovede Petra Tótha.

„Nikde v celom spise neexistuje ani jediný dôkaz o tom, že som mala nejaký USB kľúč o sledovaní novinára,“ vraví Zsuzsová.

Skryť Vypnúť reklamu

Vraví, že USB kľúče mala tri – s fotkami jej dcéry, ďalší s fotkami nehnuteľností a tretí s ďalšími pracovnými dokumentmi. Posledné dva vraj neskôr vrátila Kočnerovi.

Zsuzsová opakovane útočí na Lipšica a hovorí, že ju nebude poučovať čo a ako má nazývať alebo kde hovorila v inotajoch a kde nie.

„Keď si so mnou Lipšc vypisoval, nebol takýto múdry,“ vraví Zsuzsová. Sudkyňa Sabová ju napomenula, aby neútočila na procesné strany.

14:32 Čítanie Threemy, ktorá zachytáva komunikáciu Kočnera so Zsuzsovou, sa skončilo. Kočner sa teraz vyjadruje komplexne k celej komunikácii.

Opakovane vysvetľuje, ako so Zsuzsovou riešili stranu Cieľ a tiež ako sa obával o život kvôli „rusky hovoriacim ľuďom“, ktorí ohrozovali Pavla Ruska a následne aj jeho.

Hovorí, že o probléme so snehom nehovoril ani Andruskó ani Marček, a tak podľa logiky s ním nemohli mať problém ani on sám so Zsuzsovou.

Skryť Vypnúť reklamu

14:27 „Oni sa uplne zblaznili. Pomaly Ty budes na vine aj za globalne oteplovanie. Ja som skoro odpadla ked som to videla,“ napísala Zsuzsová cez Threemu po tom, ako sa verejnosť dozvedela o vražde Kuciaka a Kočner sa začal spomínať ako jeden z podozrivých.

Na súde vysvetľuje, že bolo prirodzené, že sa o téme rozprávali, pretože to riešili v tom čase všetci.

„Bola som v šoku z toho, že hneď prvý, koho obvinili médiá zo smrti pána Kuciaka, bol pán Kočner. A to len z toho dôvodu, že mu do telefónu povedal, že na neho bude zbierať špinu,“ vysvetľuje Zsuzsová.

14:20 Nad obsahom správ sa pozastavuje aj Kvasnica, ktorý zdôrazňuje, že o vražde novinára sa dozvedela verejnosť v pondelok.

Pred víkendom si však dvojica spokojne písala, že najbližšie dni budú kľudné.

Skryť Vypnúť reklamu

„Budu prazdne ulice, vsetci budu zalezeni doma. Teda aspon cez vikend kym sa nepracuje,“ písala Zsuzsová.

14:14 „Ak by naozaj v ten deň skočili peniaze v toalete, tak by sa obžalovaní nestretávali v Báči a neriešili by ďalej podpisy,“ dáva do pozornosti Lipšic.

Poukazuje aj na správy o „druhom šanóne“ – Kočner sa pýtal, či je v ňom niečo potešujúce. „Nech viem ako si nastavit naladu,“ napísal v správe.

„Táto legenda nesedí s tou chronológiou v komunikácii,“ vraví Lipšic. Ak totiž Kočner v daný deň vedel, že stranu Cieľ nezachráni, nemohol sa podľa neho nádejať na dobrú náladu.

14:10 Na súde zaznela aj známa správa pozostávajúca z čísel 50 šípky doprava so slovom „soon“ (čoskoro) a symbolu záchodu. K tomu Kočner pridal symbol palca ukazujúceho dole.

Skryť Vypnúť reklamu

„Myslis to co prepadlo? To vyriesime. Uz som avizovala. Vies ze ja som setrna,ô reagovala na správu Zsuzsová. Vzápätí je v komunikácii v Threeme reč o stretnutí v Báči.

Kočner pred súdom vysvetľuje, že opäť bola reč o peniazoch, ktoré vraj vrazil do pripravovanej strany Cieľ. „Toto bol presne deň, keď som sa dozvedel, že nie je možné akýmkoľvek spôsobom doložiť podpisy na ministerstvo vnútra,“ tvrdí Kočner.

Rovnako Zsuzsová tvrdí, že správy sú zámerne vytrhnuté z kontextu.

„Fantázia obžaloby je neskutočná a neviem, ako si predstavujú, že by som pánovi Anduskóovi dala 50-tisíc. Na to neexistuje jediný dôkaz,“ vraví Zsuzsová.

Správy pochádzajú z dňa, keď sa verejnosť dozvedela o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

13:59 „Občan môže aj skapať. A nikoho to nej...be,“ písal Kočner dva dni po vražde Zsuzsovej. V tom čase bol Kuciak a Kušnírová mŕtvi, no nik dovtedy ešte nenašiel ich telá.

Skryť Vypnúť reklamu

Zsuzsová odpovedala správou so smajlíkmi. „Ja z teba odpadnem,“ odpísala ďalej.

Kočner tvrdí, že narážal na to, že deň predtým bolo zrušené plánované pojednávanie k jednej z jeho káuz, no nikde v médiách o tom nenašiel ani zmienku.

„Komunikácia smerovala k zrušenému pojednávaniu, ktoré sa zrušilo deň predtým,“ povedal Kočner s tým, že nerozumie ďalším špekuláciám okolo týchto správ.

13:51 Súd po prestávke pokračuje. Slovo dostal Kočner, ktorý začal obšírne vysvetľovať, ako to malo byť s dohodnutým stretnutím so Zsuzsovou.

Sudkyňa Sabová ho upozornila, že sa opakuje a zdržiava súd, pretože všetko sa aj tak musí prepísať. Kočner preto končí a slovo nedostáva ani Zsuzsvá, pokračuje sa v čítaní Threemy.

12:43 Súd vyhlásil obednú prestávku do 13:30.

12:41 Kvasnica poukazuje na rozpor vo výpovedi Zsuzsovej. Na súde teraz tvrdí, že nemala odkiaľ vedieť, ako dopadla vražda. V pôvodnej výpovedi priznala, že ju navštívil Andruskó a chcel si požičať auto. To mu však vraj nemohla dať, pretože na ňom mala ísť do Bratislavy.

Skryť Vypnúť reklamu

Zmena v správach o snehu a zuboch zároveň podľa neho dokazuje, ako bol myslený ich skutočný význam.

12:36 Lipšic upozorňuje, že vysvetlenie Zsuzsovej je v rozpore s tým, čo vypovedal Andruskó. „Vypovedal, že po tom, ako ráno Zsuzsovej oznámil vykonanie vraždy, ona niekam odišla a neskôr prišla späť aj s peniazmi,“ pripomenul Lipšic.

Do pozornosti dal aj to, ako sa po vražde dvojica tešila, že sneží, pričom sneh mohol prikryť stopy po vrahoch.

12:33 Zsuzsová tvrdí, že bola v Bratislave kvôli pracovným záležitostiam a s Kočnerom sa v ten deň nestretla.

„Keď vyšiel z banky, bola som už pri maďarských hraniciach, takže sme sa nemohli stretnúť a nemohol mi ani dať nejaké peniaze,“ vyhlásila Zsuzsová.

Podľa doterajšieho dokazovania k stretnutiu dvojice došlo. Kočner zašiel do banky, kde vybral peniaze za vykonanie vraždy a následne ich Zsuzsovej odovzdal.

Skryť Vypnúť reklamu

12:31 Kočner vraví, že reč o snehu bola opätovne preto, lebo v tých dňoch šiel na lyžovačku. „Áno, snežilo a ja som sa z toho naozaj tešil, lebo som šiel lyžovať s mojou pani,“ vyhlásil Kočner.

Vraví, že so Zsuzsovou v tom čase riešili splnomocnenie, ktoré dostal, aby mohol zastupovať Zsuzsovej dcéru ohľadom jej modelingových aktivít. Toto vysvetlenie potvrdzuje aj Zsuzsová, podľa ktorej vybavovali cestu jej dcéry do Japonska.

Samotné správy vysvetľuje tým, že reči o vypadnutom zube boli len vtipmi. „Tak ako si pán Kočner robil srandu zo mňa, tak som to urobila ja opačne,“ tvrdí Zsuzsová, ktorá vraj len ako vtip napísala, že jej vypadol zub. Hovorí, že Kočnernovi vzápätí poslala aj fotku svojich štrbavých zubov, no tá v komunikácii nie je.

Kočner sa však vraj „nechytil“ na tento žart a tému ďalej nerozoberal. Dôkazom potvrdzujúcim túto verziu je podľa Zsuzsovej aj to, že neskôr si naozaj dala robiť zirkónové zuby.

Zsuzsová ďalej dodáva, že podľa údajov od operátorov aj tak nebola v tom čase v kontakte s Andruskóom, a teda ani teoreticky nemohla vedieť, ako dopadla prípadná vražda. Nemohla teda vraj ráno Kočnerovi písať, ako by dopadla nejaká vražda a že bol zabitý aj niekto ďalší.

12:20 Deň po vražde sa Kočner hneď ráno pýta, či sa roztopil sneh. Dostane odpoveď, že „jeden zub naozaj vypadol“. Ďalej mu odporúča, aby „setril love na zubarku“.

„Ked vypadne este jeden chcem zuby ako Plackova,“ dodáva Zsuzsová.

Vzápätí si dohadujú osobné stretnutie v Bratislave, ku ktorému podľa komuniácie aj došlo. Večer si ešte dvojica píše správy, v ktorých sa teší, že nasnežilo.

Čítanie komunikácie Kočnera so Zsuzsovou cez Threemu z 21. februára 2018 (deň vraždy Kuciaka a Kušnírovej)

12:12 „Pokiaľ má niekto zlý sen o zuboch, tak nechodí na druhý deň k zubárovi, pokiaľ je všetko v poriadku,“ vraví Lipšic. Nesedí podľa neho ani vysvetlenie toho, že „cena sa upraví“, čo je niečo iné, ako keď sa časť peňazí má vracať.

„Vyjadrenie týkajúce sa bolesti zubov sú absolútne nelogické,“ pridáva sa Kvasnica, podľa ktorého je jasné, že tieto slová mali skrytý význam. Význam by podľa neho nemalo ani v tomto dátume riešiť vyúčtovanie za zakladanie strany Cieľ, keďže tú odmietlo zaregistrovať ministerstvo ešte približne dva týždne predtým.

„Toto je komunikácia o tom, či Jána Kuciaka je potrebné uniesť, alebo či bude postačujúca vražda,“ vraví Kvasnica.

12:05 Zsuzsová vraví, že ide o typickú komunikáciu s Kočnerom, ktorý sa jej pravidelne posmieva, keď má s niečím problém. Rovnako, keď mu povedala, že má sny so zubami, tak jej to následne pripomínal celý deň a uťahoval si z nej.

Keď ju Kočner poslal k zubárovi, aby skontroloval, či sa jej nekývu niektoré zuby, tak reakcia „samozrejme“ vraj bola ironická.

Symbol 50 so smrtkou sa podľa Zsuzsovej slov vzťahuje na to, že sa to týkalo investície do strany Cieľ. „Malo znamenať, že (Kočner) o peniaze navždy príde a tie peniaze skapú. Že ich vyhodil zbytočne, pretože tie podpisy sa vyzbierať nestihnú,“ vraví Zsuzsová.

Jej reakcia, že to nebude toľko, vraj znamenala, že časť peňazí, ktoré šli na vznik Cieľa, mu ešte mala vracať.

12:00 V deň vraždy sa dvojica viackrát vracia k téme zubov. Zsuzsová píše, že nechce prísť o všetky, Kočner jej vraví, aby si skontrolovala, či sa jej niektoré nekývu.

„Horné sú rodina, spodné sú cudzí,“ píše v správach. Ďalej svojej známej vraví, že prinajhoršom si niektoré zuby prilepí späť alebo dostane protézu.

„Si bola u zubára a povedal, že máš skorbut???“ napísal Kočner ďalej. Ako odpoveď dostal obrázok, ktorý sa polícii nepodarilo z komunikácie vytiahnuť.

Súvisiaci článok Päťdesiat čoskoro za smrť, písal Kočner dve hodiny pred vraždou Kuciaka Čítajte 

„5️⃣0️⃣?☠️,“ písal ďalej Kočner. Práve 50-tisíc eur bol podľa obžaloby odmena za vraždu.

„Nie, toľko určite nie, to som povedala, že cena sa upraví!! Tak, aby bol každý spokojný,“ reagovala na správu Zsuzsová.

11:48 Prísľub, že v daný deň už dôjde k vražde, vychádzal podľa Lipšica z toho, že pôvodný termín vraždy bol stanovený už na predošlé dni. Zsuzsová s Kočnerom preto podľa neho každým dňom očakávali, že sa to už podarí.

Reakciu Kočnera na správy slovom „klídek“ vysvetľuje Kvasnica tým, že podobným spôsobom viackrát v Threeme upozorňoval Zsuzsovú, aby sa viac nerozpisovala a nezachádzala do podrobností.

11:45 Nasledujú správy z dňa, v ktorý prebehla vražda. Zsuzsová hneď ráno Kočnerovi napísala, že sa jej snívali zlé sny, v ktorých jej vypadali zuby. „Mamina mi vraví, že keď sa sníva, že vpadajú zuby, tak niekto zomrie,“ napísala v deň vraždy Kočnerovi.

V reakcii na túto pasáž Zsuzsová vraví, že je to „najsmiešnejšia pasáž komunikácie, ktorú Lipšic už mesiace vykrikuje do médií, že je to dôkaz“.

„Jedine v jeho hlave chorej,“ vyhlásila Zsuzsová. Sudkyňa ju napomenula, aby sa vyjadrovala k dôkazom a neútočila na právnych zástupcov.

Popoludní Zsuzsová v daný deň písala aj to, že mamina mala so zubami a smrťou pravdu. Na súde to vysvetľuje tým, že si to vyhľadala v snári, a preto sa k tomu vrátila. V pojednávacej miestnosti číta aj výklady z rôznych snárov.

„Žiadne inotaje, žiadne záhady. Bežne sa ľuďom snívajú sny a obviniť niekoho z vraždy za to, že sa mu snívali sny, je choré,“ vraví Zsuzsová.

Kočner sa zas háji tým, že ani Andruskó do poslednej chvíle nevedel, kedy bude vykonaná vražda. V dané ráno preto nemohla vraj vedieť naisto ani Zsuzsová, že k vražde dôjde.

Podnikateľ ďalej dodáva, že so Zsuzsovou mali spoločný strach zo zubov a zubárov „Zuby sú pre ňu aj pre mňa niečo, čo nám prináša nepríjemný zážitok,“ vraví Kočner.

Čítanie komunikácie Kočnera so Zsuzsovou cez Threemu z 20. februára 2018

11:33 Lipšic vysvetlenie spochybňuje. Keď si dvojica písala o zakladaní strany, komunikovala priamo a nie v náznakoch ako je to v tomto prípade.

„Keď riešia stranu Cieľ, nemusia sa skrývať za žiadne záhadné výrazy,“ vraví Lipšic, podľa ktorého je zrejmé, že táto pasáž je o niečom, čo dvojica nechcela priamo pomenovať, teda vražde.

Podobne aj Kvasnica poukazuje na prečítanú pasáž správ od Zsuzsovej: „Je...em na sneh mam ine starosti . Pojdem si ich vyriesit,“ napísala deň pred vraždou. Podľa Kvasnicu tým mala na mysli, že dorieši meškajúce vykonanie vraždy.

11:28 „Do Rima vedie vela ciest , touto klukatou vliect sa uz nebavi a nemam na to uz ani cas ani nervy .Musi existovat aj rychlejsia. A ja ju najdem,“ písal deň pred vraždou Kočner v správe adresovanej Zsuzsovej.

Správa prišla po opakovaných narážkach na to, že niečo trvá dlho a nedá sa to urýchliť.

Kočner na súde tvrdí, že v správe mal stále na mysli zakladanie politickej strany Cieľ, čo sa naťahovalo. V tom čase pritom bola na ministerstve vnútra zamietnutá jeho žiadosť o registráciu jeho strany. Kočner vysvetľuje, že žiadosť podal nanovo, a preto to stále riešil so Zsuzsovou. V tom čase však už vraj zamýšľal kúpiť si nejakú existujúcu stranu a následne ju premenovať.

Zsuzsová, ktorá mu pôvodne zbierala podpisy na založenie novej strany, ho však presviedčala, že to nie je potrebné a vie zohnať potrebné podpisy.

11:12 Súd vyhlásil desaťminútovú hygienickú prestávku.

11:10 Lipšic reaguje na slová Kočnera o údajnej príprave vraždy Ruska či jeho samého, že sa nikde inde v komunikácii z Threemy nevyskytuje. Aj Kočner ju spomína na súde prvýkrát. Na druhej strane, pripomína, že Hádes je v gréckej mytológii bohom mŕtvych a podsvetia.

„Ak by sa pripravovala vražda Ruska a Kočnera, z akých dôvodov by o vražde hovorili v inotajoch?,“ pýta sa Lipšic. Dodáva, že ak by sa ocitol v podobnej situácii, so svojimi blízkymi by o tom hovoril priamo a nepotreboval by písať v náznakoch.

Pozastavuje sa aj nad reakciou Zsuzsovej „Este je len utorok rano dont panic“ „Replika ešte je len utorok ráno, nie streda. V stredu bol zavraždený Ján Kuciak a Martina Kušnírová,“ poukazuje Lipšic, podľa ktorého neexistuje rozumná pochybnosť o tom, že táto časť komunikácie sa týka prípravy vraždy.

11:06 Nasledujú správy z 20. februára 2018, čo bolo deň pred vraždou. Dvojica sa opäť sťažuje na sneh. „Este je len utorok rano dont panic,“ napísala Zsuzsová.

Kočner v správach spomína ohlásenú tlačovku exšéfa TV Markízy Pavla Ruska a tiež Hádesove moratórium.

„Dostal som informáciu z dobrých zdrojov, že buď bude Rusko po tlačovke opäť vzatý do väzby, ale môže sa stať aj vec, že pán Rusko bude ohrozený na živote, pretože sa aktivizovala určitá zahraničná skupina, ktorá dostala na starosti odstránenie pán Ruska a následne aj mojej osoby, aby sa kauza zmenky nemohla realizovať,“ vysvetľuje bez ďalšieho vysvetlenia Kočner.

Spolu so Zsuzsovou už niekoľkýkrát vysvetľujú, čo mysleli zmienkou o snehu.

Čítanie komunikácie Kočnera so Zsuzsovou cez Threemu z 19. februára 2018

10:51 Lipšic súdu pripomína, že 19. február mal byť prvý deň, keď mala byť vykonaná vražda Kuciaka, no napokon to nevyšlo. Podľa Marčeka to bolo len preto, že keď v dome v Veľkej Mači uvidel aj Martinu Kušnírovú, rozhodol sa vraždu odložiť na neskorší deň, keďže ju zabiť nechcel.

„V celej komunikácií obžalovaní nikdy nehovoria o vražde priamo, ale hovoria o fialkách či snežienkach, hovoria v náznakoch...,“ vraví Lipšic.

Toto všetko sú len vymýšľance a domýšľance pána Lipšica a Kvasnicu. To je všetko v ich hlave.

Alena Zsuzsová

Rovnako Kvasnica tvrdí, že sneh je v komunikácii spomínaný v negatívnom kontexte práve kvôli tomu, že na ňom ostávajú viditeľné stopy nôh. Dvojici pritom prekážal práve v období vraždy, zatiaľ čo v inom období sa v rámci komunikácie zo snehu tešia.

10:42 V ďalších správach z 19. februára 2018 sa Zsuzsová stále sťažuje na zlé počasie so snehom a vraví, že bude „k...kot a nie fialky“.

„Počasie sa týkalo zberu podpisov a riešenia bilbordov a ciest do Budapešti, čo sa týkalo realít,“ vysvetľuje na súde správy Zsuzsová. Obsiahlo opisuje, ako s Kočnerom riešili obchodné aktivity. Vzápätí zaútočila na právnych zástupcov poškodených rodičov.

„Toto všetko sú len vymýšľance a domýšľance pána Lipšica a Kvasnicu. To je všetko v ich hlave. Ale to nie je žiadny dôkaz. Ja neviem, čo je v ich galaxii, to je jednoducho čítaj, čo vidíš, a rozumej, čo čítaš,“ vyhlásila Zsuzsová.

Čítanie komunikácie Kočnera so Zsuzsovou cez Threemu z 18. februára 2018

10:34 „Toto keď vyjde tak to bude vrchol môjho umenia. Myslím vrchol doteraz!!!!!! S tým USB sa asi nepodarilo nič ...," písal Kočner Zsuzsovej 18. februára 2018.

„Ved to iste som povedala !!!! :) Podarilo len bol Valentin a potom hned pi*a sneh. Ale vyzdvihne sa... Vsjo je uz loading 90%... Si myslis ze zo srandy nadavam na ten sku*veny sneh?," reagovala Zsuzsová.

Aj keď tá na súde hovorí, že stále bola reč o USB s podkladmi pre dcérin modeling, Lipšic aj Kvasnica to spochybňujú a vravia, že USB v prípade spomínali aj ďalší svedkovia, avšak v súvislosti s vraždou Kuciaka. Hovoril o ňom exsiskár Peter Tóth, ale aj šéf sledovacieho komanda Miroslav Kriak či Zoltán Andruskó.

Spojenie „vyzdvihne sa“ bol podľa Kvasnicu myslené tak, že Kuciaka unesú, čo bol pôvodný plán.

10:30 Právny zástupca Kvasnica vraví, že vysvetlenie správy nesedí, pretože ministerstvo vnútra odmietlo zaregistrovať stranu Cieľ ešte 8. februára 2018.

„50-tisíc eur je uvedené ako suma, ktorá bola daná za vykonanie vraždy. To si myslím, že bolo v tomto konaní preukázané,“ vraví Kvasnica.

Dodáva, že to potvrdzuje aj výpoveď Petra Tótha. Ten hovoril o tom, že Kočner sa mu sťažoval na kauzu Donovaly, o ktorej písal aj Kuciak. Podnikateľ vnímal, že táto vec by bola v jeho politickej kariére problémom, pretože by na neho vrhala podozrenia.

10:25 Prokurátor prečítal ďalšie správy z 18. februára 2018. Kuciak bol zavraždený o tri dni neskôr. „Politická kariéra závisí aj od toho či som vy...ebal von oknom 50 litrov alebo nie," napísal Kočner Zsuzsovej, ktorá mu vzápätí odpovedala, že sa nemá báť a že je šetrná.

Správu Kočner na súde vysvetľuje tým, že sa týkala len zbierania podpisov pre jeho vznikajúcu politickú stranu Cieľ a že 50-tisíc eur bola suma, ktorú do projektu vrazil.

„Poprosím, pán Kuciak, odpustite si tie gestá. Je to nepovažujem za potrebné,“ obrátil sa vzápätí Kočner na otca zavraždeného Jána Kuciaka.

Kočnerovu verziu vysvetlenia správy potvrdzuje aj Zsuzsová, podľa ktorej správa nijako nesúvisí s vraždou Kuciaka.

Čítanie komunikácie Kočnera so Zsuzsovou cez Threemu pred 18. februárom 2020

10:20 Slova sa ujal Lipšic, ktorý vraví, že slová majú svoj obmedzený význam a z prečítanej komunikácie je zrejmá naliehavosť, s ktorou Kočner a Zsuzsová riešia nejaký problém. Správy sa snaží zaradiť do časového obdobia.

Práve 15. a 16. februára 2018 vraždiaca dvojica Szabó a Marček navštívili Veľkú Maču. „Marček vypovedal, že bolo na nich naliehané, že vraždu už treba vykonať,“ opisuje Lipšic. Dodáva, že komunikácia zároveň vôbec nehovorí o výstave, ako naznačujú Kočner a Zsuzsová.

Podobne zareagoval aj Kvasnica, ktorý správy spojil s prípravou vraždy, ktorá pôvodne mala prebehnúť skôr.

10:16 Odznela ďalšia pasáž z Threemy zo 16. februára 2018, v ktorej Kočner vyčíta Zsuzsovej, že dlho čaká a asi sa bude musieť „začať starať sám“.

„Ako to mam urychlit este viac??!!Urobit nasilu rychlo nieco nahovno nema zmysel a potom by som bola na vine zas zato,“ odpísala na túto správu Zsuzsová. Bolo to pár dní pred vraždou Kuciaka.

Správu teraz Zsuzsová vysvetľuje súdu. Hovorí, že Kočner veľmi pomáhal v budovaní modelingovej kariéry jej dcéry a toho sa týkajú aj správy. Reč bola vraj o vytvorení modelingového bookletu pre jej dcéru, pričom sa to naťahovalo. Kočner mal riešiť grafické návrhy.

Podobne aj Kočner hovorí, že Zsuzsovej dcéra mala byť tvárou istej výstavy a bolo tam treba sponzorov. Práve preto vraj napísal, že to asi bude musieť zabezpečiť sám, a teda zasponzorovať danú akciu.

10:01 Právny zástupca Kušnírovcov vyvracia slová Zsuzsovej o tom, že by v Threeme chýbali správy. "Tam, kde tvrdí, že chýbajú správy, tam všade sa nachádza emotikon," vysvetľuje Kvasnica.

Snaží sa tým súdu vysvetliť, že ako "prázdne" sa v tabuľke vytvorenej z komunikácie v Threeme javia správy, ked bol len emotikon a nič iné. V skutočnosti sú však podľa neho prepisy kompletné.

Ja nehovorím, že komunikácia neexistovala. Hovorím, že bola menená v niektorých častiach.

Marian Kočner

Kočner aj Zsuzsová sa to snažili spochybniť tým, že zrejme majú teda sami v rukách inú verziu Threemy, než má prokuratúra. Sabová voči opakovanému spochybňovaniu Threemy zakročila a povedala, že súd už podrobne vysvetlil, ako dôkaz získal. "Takže žiadne ďalšie vyjadrenia," povedala Sabová Zsuzsovej.

Threema sa číta ďalej.

9:56 Zsuzsová vraví, že len v prečítanej komunikácii z 21. januára 2018 chýba päť správ. Hovorí aj o tom, že existuje viac verzií Threemy.

9:55 Správy z Threemy komentuje rovnako aj Kočner. Podobne ako v pondelok vraví, že so správami niekto manipuloval. Sudyňa Sabová mu pri týchto obvineniach v pondelok povedala, že uvádza nepravdivé obvinenia.

"Ja nehovorím, že komunikácia neexistovala. Hovorím, že bola menená v niektorých častiach,“ hovorí Kočner.

9:51 "Tieto správy nemajú súvislý význam, lebo medzi komunikáciou písanou v Threeme sme spolu s pánom Kočnerom viackrát denne aj telefonovali a táto komunikácia pokračovala. Preto je komunikácia v Threeme vytrhnutá z kontextu," vraví ďalej Zsuzsová.

9:48 K správam z januára 2018 Zsuzsová uvádza, že to bolo v čase, keď bola s dcérou na Donovaloch a "vedľa bola aj pán Kočner s celou svojou rodinou". Bolo to vtedy, keď jeho vnuk oslavoval prvé narodeniny.

Komunikácia sa údajne týkala toho, že Kočner odvezie jej dcéru na lyžiarsky zájazd na Martinské hole, keďže sama si na to netrúfala. Mala totiž športové auto a bála sa šoférovať v snehu.

9:45 Na správy reaguje Zsuzsová, ktorá hneď na úvod spochybnila autenticitu Threemy. Tvrdí, že keďže ju mal dva mesiace u seba Peter Tóth, mohol s ňou manipulovať. Taktiež sa odvoláva na to, že v jej mobile sa žiadna Threema nenašla.

"Mnou používaný telefón, odovzdaný pri mojom zadržaní, bol používaný až od marca 2018 a Threema pri každom nainštalovaní vygeneruje nový jedinenčný kód. Čiže celá komunikácia do 2. marca 2018 nie je reálna a nie je ani technicky možné, aby bola priradená k môjmu číslu," tvrdí Zsuzsová.

Vraví však, že k správam sa predsa len vyjadrí. V nasledujúcich slovách ani netvrdí, že podobná komunikácia neprebehla. Vraví však, že správy sú upravené či vytrhnuté z kontextu.

9:41 Odznela správa z Threemy datovaná mesiac pred vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. "Tak nám pekne nasnežilo," napísal Kočner Zsuzsovej. Ďalej si napísali, že všetko ide podľa plánov.

9:34 Začína sa čítať Threema, slovo má prokurátor. Hovorí, že bude čítať len pasáže súvisiace s prípadom, nie osobné správy medzi Kočnerom a Zsuzsovou. Zároveň však upozorňuje súd na jednu výnimku.

„Pre potrebu prezentovať vzťahy medzi obžalovaným Kočnerom a obžalovanou Zsuzsovou si dovolím odprezentovať časť komunikácie z januára 2018, ktorá podľa môjho názoru ukazuje časť ich vzťahov,“ vysvetlil prokurátor súdu.

Na začiatku pojednávania v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

9:25 Nasledovať bude čítanie komunkácie z Threemy medzi Kočnerom a Zsuzsovou, ktorú mal v mobile uloženú pod menom Dušan Kemény.

Sudkyňa Sabová číta postup, akým sa súd dostal ku komunikácii a tiež akým si z nej vyhotovil kópie. K podrobnému opisu vzniku kópií ju vedie zrejme aj spochybňovanie Threemy zo strany Kočnera. Ten sa ešte v pondelok snažil zabrániť tomu, aby komunikácia odznela na súde. Okrem iného tvrdil aj to, že nesedia dátumy, v ktorých sa súd dostal k záznamom.

9:22 Právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic predložil súdu fotografiu, ktorá podľa neho spochybňuje pohnútky kontroverznej novinárky Jany Teleki. Sudkyňa sa k nej vyjadrovala už na pondelkovom pojednávaní, pričom podľa nej niektoré články Teleki z portálu Eurorespekt.sk môžu byť zásahom do nezávislosti súdu, keďže v nich osočuje sudkyňu.

Fotografia, ktorú predložil Lipšic, zachytáva Teleki na stretnutí s Kočnerovým obhajcom Marekom Parom.

"Chcel by som požiadať súd, aby cez Úrad špeciálnej prokuratúry preveril, či táto osoba (Teleki) bola trestne stíhaná Okresnou prokuratúrou Nitra, ako sa trestné stíhanie skončilo a ak bolo zastavené, z akého dôvodu," povedal Lipšic.

Para na fotografiu reagoval slovami, že s Teleki nie je už približne rok v kontakte a predkladanie takýchto nesúvisiacich fotografií považuje "minimálne za zvláštne".

9:16 Slovo si hneď na úvod zobrala Alena Zsuzsová, ktorá sa aj v pondelok domáhala toho, aby mohla vypovedať. Sudkyňa Ružena Sabová jej pôvodne povedala, že podľa plánu dostane opäť možnosť prehovoriť po skončení dokazovania.

"Chcem opätovne požiadať tento senát, aby mi v najbližšom termíne pojednávania dal priestor na úplné a detailné doplnenie mojej výpovede," vyhlásila Zsuzsová.

Dodala, že sa chce vyjadriť k doterajším dôkazom a svedeckým výpovediam a považuje to za dôležité ešte predtým, než dokazovanie skončí.

"Súd berie na vedomie vašu žiadosť," reagovala Sabová.

9:00 Súd pokračuje. Tomáš Szabó na vlastnú žiadosť prítomný nie je, ostatní obžalovaní sú v pojednávacej miestnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 5. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 6. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 7. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 8. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 9. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 10. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 830
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 32 824
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 860
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 191
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 156
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 578
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 915
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 633
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 588
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 606
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vražda novinára Jána Kuciaka

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Miroslav Marček na hlavnom pojednávaní v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára začiatkom roka 2020.

Miroslav Marček si odpykáva trest 25 rokov za tri vraždy.

4 h

Už stihol vydať zásadné nariadenia.

3 h
Marcel Slávik

Sulík naňho podal trestné oznámenie.

8 h

Neprehliadnite tiež

Ľubomír Šarník, nový riaditeľ prešovskej nemocnice.

Súdia ho za nezaplatené dane a odvody.

2 h
Finančník Dávid Gedeon si na slobodu musí počkať.

Najvyšší súd predĺžil košickému podnikateľovi väzbu o ďalšie mesiace.

2 h
Aplikácia Počasie na cestách PSK ponúka užívateľom množstvo informácií, ale len niektorých lokalít v regióne.

Vodiči majú online informácie o aktuálnom stave ciest.

2 h
UNLP ubezpečuje, že vakcín je dostatok.

Výkonný riaditeľ: Máme na to 42 dní.

2 h