Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. V stredu sa na Slovensku začína štvrtá fáza uvoľňovania. Niektoré pravidlá sa výrazne zmenia.
Pozrite si prehľad zmien, ktoré začnú platiť.
Nosenie rúšok
Rúška už nebudú povinné všade. Výnimku mali doteraz napríklad najmenšie deti a ľudia v lese, ak ostatní turisti neboli bližšie ako 20 metrov.
Od stredy platí, že rúško je povinné v interiéri a v hromadnej doprave. Povinnosť nosiť ochranu nosa a úst stále platí aj vonku, ale už len pri stretnutí s ľuďmi, ktorí nežijú spolu v jednej domácnosti, musia byť však vzdialení viac ako päť metrov.
Rúško podľa nového opatrenia nebudú musieť mať pri vyučovaní pedagogickí či odborní zamestnanci. Rovnako žiaci základnej školy v interiéri a exteriéri školy a deti v materskej škole.
Výnimku majú aj športovci na vnútorných i vonkajších športoviskách a rovnako fotografované osoby na čas fotenia.
Obchody a nákupné centrá
V obchodoch bude môcť naraz nakupovať viac ľudí. Na jedného zákazníka bude stačiť 15 metrov štvorcových, doteraz to bolo 25. To platí aj pre poskytovateľov služieb.

Otvoriť už môžu aj nákupné centrá. Výnimkou sú detské kútiky, tie musia ostať zatvorené.
Vo foyeroch obchodných domov si ale nesadnete. Prevádzkovatelia musia zrušiť miesta na sedenie.
Hygienik odporúča v budovách často a intenzívne vetrať.
Na toaletách musí byť tekuté mydlo a papierové utierky. Prístroje vytvárajúce aerosól musia vypnúť.
V obchodoch stále platí povinnosť zachovávať odstupy v radoch minimálne dva metre, rúško, dezinfekcia rúk, alebo rukavice.
Obchody zostávajú v nedeľu zatvorené a rovnako zostávajú v platnosti vyhradené hodiny pre seniorov nad 65 rokov medzi 9:00 hod. a 11:00 hod.
Hromadné podujatia
Hlavný hygienik povolil aj organizovanie hromadných podujatí do sto ľudí, okrem športových súťaží. Na futbal, hádzanú či obnovu iných líg si športovci a diváci ešte počkajú.
Vo všeobecnosti platí, že účastníci musia mať rúško, podávanie rúk je zakázané.
Počas podujatia, pri príchode a odchode musia ľudia dodržiavať odstup dva metre. To neplatí pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti alebo pre partnerov.
Organizátor musí zabezpečiť aj dostatočnú dezinfekciu a vetranie priestorov a dezinfekciu rúk pre návštevníkov.
Zmena sa týka aj svadieb, pohrebov, bohoslužieb a iných náboženských obradov.
Kiná a divadlá
Ožívať začne v stredu aj kultúra. V divadlách, kinách, počas koncertov a na iných umeleckých predstaveniach musia diváci sedieť v dvojmetrových odstupoch.

Na dvojsedačke, alebo na dvoch sedadlách vedľa seba môžu sedieť iba rodinní príslušníci alebo partneri.
Na všetkých podujatiach sú ľudia povinní nosiť rúška, zabudnúť môžu aj na popcorn, či obľúbené nápoje. V kinách a divadlách je zakázaný predaj a konzumácia pokrmov alebo nápojov.
Rovnako ako v obchodných centrách aj vo foyeroch kín, či divadiel nesmú byť miesta na sedenie. Ľudia si po zakúpení lístkov musia sadnúť na svoje miesto v sále.
Prevádzkovatelia musia pred každým predstavením dezinfikovať dotykové plochy.
Reštaurácie
Reštaurácie a stravovacie zariadenia môžu znova otvoriť aj vnútorné priestory prevádzok.
Za jedným stolom môžu sedieť najviac dvaja ľudia, alebo rodičia s deťmi. Ak sa pri jednom stole zabezpečí dvojmetrový odstup, môžu pri ňom sedieť aj viacerí ľudia.
Prevádzky môžu byť otvorenie dlhšie, otváracie hodiny predĺžili do 22.00 hod.
Príbor v reštauráciách nesmie byť voľne dostupný pre zákazníkov, personál ho má priniesť zabalený v papierovej servítke.
Obsluhujúci personál musí používať rúška a dezinfikovať stoly a dotykové plochy po každom zákazníkovi.
Hotely a ubytovne
Hotely a ubytovne môžu ubytovávať aj krátkodobo, avšak len v izbách s vlastnou kúpeľňou a toaletou. Po každom hosťovi musí byť izba voľná minimálne 24 hodín.
V hoteli si však nezacvičíte, ani sa neokúpete. Zatvorené musia ostať wellness a fitness centrá, bazény a iné vnútorné priestory voľnočasových aktivít.
Turistické atrakcie
Pre návštevníkov môžu od stredy otvoriť vnútorné priestory aj turistické atrakcie okrem vnútorných priestorov ZOO a botanických záhrad. Rovnako múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene.
V ZOO platí aj povinnosť dodržiavať minimálne dvojmetrové odstupy od zvierat.
Športovanie
Vnútorné plavárne a športoviská môžu byť otvorené len pre organizované športové kluby.
Pre verejnosť sú zatvorené umelé a prírodné organizované kúpaliská, vnútorné športoviská a fitness centrá.
Vonkajšie športoviská budú môcť fungovať bez ohľadu na druh športu, no bez šatní a obecenstva, toalety budú sprístupnené.
Služby
Nočné kluby a kasína zostávajú zatvorené, rovnako ako aj prevádzky poskytujúce služby wellness, kryokomory, soľné jaskyne, hydromasáže a iné mokré procedúry.
Ľudia však môžu ísť do prírodných liečebných kúpeľov na návrh lekára.
Od stredy môžu otvoriť aj tetovacie štúdiá a prevádzky poskytujúce nastreľovanie náušníc, piercing, permanentný make-up.
Otvoriť môžu aj zariadenia, ktoré prevádzkujú individuálne vyučovanie s jedným žiakom, ako napríklad základné umelecké školy, či súkromní lektori.
Taxislužby
Menia sa aj podmienky pre taxislužby. Vodiči aj cestujúci musia mať rúško alebo inú ochranu. Cestujúci musia sedieť na zadných sedadlách, maximálne dvaja.
Pri taxislužbách sa povinnosť oddelenia priestorov vodiča od priestoru pre pasažiera mení na odporúčanie.
Vodiči si musia dať po každej jazde minimálne 15-minútovú prestávku a dezinfikovať priestor pre cestujúcich. Klimatizácia v priestore pre zákazníka musí byť vypnutá.
Detské ihriská
Uvoľňovanie opatrení poteší aj rodičov s deťmi. Otvorené môžu byť vonkajšie aj detské ihriská. Počet detí na nich je však obmedzený.
Rodičia by mali zaistiť, aby deti prichádzali do čo najmenšieho kontaktu medzi sebou. Hygienici odporúčajú rodičom, aby zabezpečili dvojmetrový odstup medzi deťmi
Rúška sú na ihriskách povinné a rodičia majú mať pri sebe dezinfekciu na ruky.
Prevádzkovateľ ihriska musí pred otvorením priestor upratať, prehrabať piesok, očistiť a vydezinfikovať dotykové plochy na preliezačkách.
Raz za týždeň musí tiež pieskovisko preliať pitnou vodou alebo vodou, ktorá kvalitou zodpovedá požiadavkám vody na kúpanie.
Knižnice
Hygienici určite potešili aj knihomoľov. V knižnici musia mať zamestnanci aj čitatelia prekryté ústa a nos.
Pred vstupom si musia dezinfikovať ruky, prípadne môžu použiť jednorázové rukavice.
Pracovníci knižníc musia pri manipulovaní s knihami a predmetmi používať rukavice. Čitatelia musia zachovávať odstupy v radoch, minimálne dva metre.
Počet čitateľov v knižnici nesmie presiahnuť koncentráciu jeden na 25 metrov štvorcových, táto podmienka sa nevzťahuje na deti.
Po vrátení odporúčajú hygienici knihu na 24 hodín hodín odložiť, priestor často vetrať a pravidelne dezinfikovať dotykové plochy v miestnosti.
Čitatelia môžu pri prezenčnej výpožičke vchádzať do študovní a čitární.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?

Beata
Balogová
