Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
STARÁ TURÁ. Napriek nenaplneniu sa pôvodných scenárov o počte ľudí odkázaných na umelú pľúcnu ventiláciu dodá spoločnosť Chirana Medical zo Starej Turej ministerstvu zdravotníctva všetkých 300 zmluvne dohodnutých pľúcnych ventilácií.
Ako TASR informoval finančno-technický riaditeľ spoločnosti Oskar Baranovič, do konca mája vyrobili a dodali 150 prístrojov, ďalších 150 dodajú do konca júna.
"Napriek veľkým komplikáciám s dodávateľmi a zlyhaním mnohých dodávok komponentov sa nám darí dodávať dýchacie prístroje v súlade s dohodnutým harmonogramom," uviedol Baranovič s tým, že problémy s dodávateľmi zvýšili spoločnosti náklady na výrobu.
Zmluvu podľa neho uzatvorili v najkritickejšom čase (začiatkom apríla - pozn. TASR), keď nikto nedokázal s istotou predpokladať budúci vývoj, a vláda nechcela hazardovať so životmi obyvateľov.

"Zmluva nebola uzatvorená ani podmienená vývojom ochorenia COVID-19 na Slovensku a ani nezohľadňovala iné nepredvídateľné kritériá. Zmluva je záväzná pre našu spoločnosť a rovnako i pre štát. Predmetom zmluvy nie sú jednoúčelové zariadenia použiteľné iba na riešenie ochorenia COVID-19, ale dýchacie prístroje použiteľné v nemocniciach na ľubovoľnom oddelení (ARO alebo JIS) v rámci bežnej operatívy i pre tie najkritickejšie stavy pacientov," zdôraznil riaditeľ.
Ako dodal, spoločnosť nemala a do konca júna ani nebude mať priestor na zákazky pre zahraničných odberateľov, naplno je vyťažená zákazkou pre ministerstvo zdravotníctva.
Zahraničným odberateľom sa začne venovať v druhej polovici roku. Záujem zo zahraničia je i po odznievaní pandémie, väčšina štátov si chce vytvoriť rezervu dýchacích prístrojov.
"V niektorých krajinách je však situácia stále katastrofická a potrebujú dodať tisícky dýchacích prístrojov (Rusko, štáty Južnej Ameriky, Mexiko)," hovorí Baranovič.
"Tým, že väčšina renomovaných výrobcov nemá kapacity na uspokojenie dopytu, sme v zahraničí svedkami nákupov rôznych veľmi diskutabilných riešení ,ventilátorov' v obrovských množstvách úplne bez parciálnych znalostí problematiky umelej pľúcnej ventilácie, len čisto v snahe rýchlo nakúpiť akékoľvek ventilátory. Preto očakávame, že v budúcnosti príde k vytriezveniu a štáty, ktoré aj nakúpili veľké množstvo v praxi nepoužiteľných prístrojov - toto nie je prípad Slovenska - ich budú obmieňať, ak im bude reálne záležať na zdraví svojich občanov."
Pľúcne ventilácie sa zídu
Zabezpečenie pľúcnych ventilácií môže pomôcť pri zvládnutí prípadnej druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.
Podľa MZ SR je práve zabezpečenie prístrojového vybavenia nevyhnutné a dôležité na prípravu na poskytnutie adekvátnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti ľuďom nielen počas pandémie nového koronavírusu.
"Nákup prístrojovej techniky znamená systematické skvalitňovanie zdravotníctva. Platí to aj v prípade pľúcnych ventilácií. Ich nákupom sa v rezorte zabezpečuje dostatočné pokrytie najkvalitnejšej prístrojovej techniky potrebnej pre pacientov v prípade ochorenia COVID-19 a jeho vážneho priebehu," povedala Eliášová.
Rezort zdravotníctva tiež poukázal na to, že Slovensko je jednou z krajín, ktorá pandémiu zvládla výborne, a to napriek tomu, že predikcie pri jej nástupe neboli optimistické. Rezort prízvukoval, že z tohto pohľadu boli preventívne opatrenia nastavené striktne, ale aj veľmi správne s cieľom ochrániť zdravie Slovákov. Pripomenul, že ďalší vývoj závisí od toho, ako budú občania zodpovední a ako budú rešpektovať opatrenia.
"MZ SR ako ústredný orgán štátnej správy, ktorý je zodpovedný za zabezpečenie ochrany zdravia obyvateľov v SR, si tak plní základnú úlohu a povinnosť zabezpečenia dostatočného počtu prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu, a to v takom počte, aby každému pacientovi bola v prípade potreby poskytnutá kvalitná dostupná zdravotná starostlivosť," uzavrela Eliášová.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?