Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne
Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>
Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
- Na Slovensku pribudli dva prípady nákazy, celkovo sa nakazilo 1 533 ľudí.
- V nemocniciach v súčasnosti nie je žiadny pacient s potvrdeným ochorením COVID-19.
- Od 14. júna prestáva platiť núdzový stav.
- Rušia sa ďalšie koronaopatrenia.
- Kontroly na hraniciach s Poľskom zostávajú v platnosti.
- Slovenská ekonomika výrazne padá.
- Rakúsko otvorí hranice s viac ako 20 krajinami vrátane Talianska.
- Ako Slovensko a svet bojuje s koronavírusom, pozrite si súhrn >>>>
- Všetko, čo potrebujete vedieť o koronavíruse a ochorení Covid-19 >>>>
Priebeh pandémie koronavírusu sledujeme naživo (minúta po minúte):
Aké koronaopatrenia sa rušia?
- Voľný režim na hraniciach rozširuje o 16 krajín. Pôjde o Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island. Konzílium odborníkov ich označilo ako bezpečné krajiny. Už minulý týždeň Slovensko otvorilo hranice pre Česko, Maďarsko a Rakúsko.
- Ruší sa povinná karanténa. Ak občania prichádzajú z iných ako 19 krajín, ktoré konzílium epidemiológov definovalo ako bezpečné, prechádza sa na dobrovoľnú domácu karanténu.
- Nosenie rúšok v exteriéri, ak dôjde k stretnutiu s cudzími ľuďmi do vzdialenosti dvoch metrov, je len odporúčané. Vnútri zostávajú rúška povinné, výnimkou sú skupiny ľudí v uzavretej skupine na pracovisku, ak budú ľudia od seba vzdialení aspoň dva metre.
- Menia sa pravidlá pre vnútorné prevádzky a reštauračné zariadenia. Prevádzkovatelia si už nebudú musieť vyberať medzi limitom jeden zákazník na desať štvorcových metrov či minimálnym rozstupom dvoch metrov medzi zákazníkmi - bude to len odporúčané.
- Otvoria sa aj detské kútiky v obchodných centrách a nočné kluby.
Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.
21:02 Uplynulý víkend bol prvý, keď sa otvorili slovenské hranice s Rakúskom, Maďarskom aj s Českom. Umožnila to aj epidemiologická situácia – vo všetkých troch krajinách počet nakazených klesá a za víkend nikde nepribudlo viac ako sto nových prípadov.

Opačná situácia je však v Poľsku. Cez víkend sa počet nových prípadov vyšplhal na 1151, v pondelok dokonca pribudlo rekordných 599 nakazených. Dva týždne po uvoľnení opatrení kazí vládny úspech v boji proti koronavírusu ohnisko nákazy v poľských baniach.
Premiér chce napriek tomu hranice s okolitými štátmi v sobotu otvoriť.
19:54 Cestovné obmedzenia zavedené počas pandémie koronavírusu na vonkajších hraniciach Európskej únie by mali čiastočne prestať platiť od 1. júla.
Oznámil to vysoký predstaviteľ únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell. Ako povedal, Európska komisia prediskutuje a skoordinuje plán s členskými štátmi. "Presadzovať chce prístup postupného a čiastočného rušenia týchto reštrikcií od 1. júla, s určitými tretími krajinami," uviedol Borrell.
19:35 Talianski prokurátori vypočujú premiéra Giussepe Conteho a ministrov zdravotníctva a vnútra v rámci vyšetrovania reakcie talianskej vlády na vypuknutie pandémie koronavírusu.
Vyšetrovanie začali prokurátori z mesta Bergamo v Lombardsku, ktoré je pandémiou najťažšie zasiahnutým regiónom v Taliansku. Prokurátorov zaujíma najmä to, prečo vláda vo februári neuzavrela mestá Nembro a Alzano, ktoré boli podľa prokurátorky Marie Cristiny Rotovej ohniskami nákazy.
19:22 Počet obetí pandémie nového koronavírusu stúpol v stredu Británii na celkovo 41 128, keď ochoreniu COVID-19 podľahlo za 24 hodín ďalších 245 ľudí.
Bývalý poradca britskej vlády Neil Ferguson pre Sky News v stredu povedal, že ak by vláda opatrenia na obmedzenie pohybu osôb v súvislosti koronakrízou prijala o týždeň skôr, mohol by byť počet obetí o polovicu nižší. V marci Ferguson tvrdil, že pandémia koronavírusu si v Británii vyžiada maximálne 20 000 obetí.
17:40 Britský premiér Boris Johnson v stredu obhajoval "ohromujúce" úsilie Británie v boji proti pandémii nového koronavírusu.
Zároveň odmietol obvinenia, že jeho vláda neurobila nič, na čo môže byť hrdá. Ostrovná krajina zaznamenala najvyšší počet úmrtí z celej Európy - vyše 40 000 úmrtí, hoci toto číslo stúpne na vyše 50 000, keď sa pripočítajú aj podozrivé prípady.
"Minulý týždeň premiér vyhlásil, že je hrdý na výkon vlády," povedal v Dolnej snemovni britského parlamentu Keir Starmer, líder hlavnej opozičnej Labouristickej strany. "Ale tieto čísla nevyvolávajú hrdosť, však?" dodal Starmer.
Johnson uviedol: "Žialime za každým jedným a smútime s ich príbuznými a priateľmi". Dodal však, že je ešte priskoro porovnávať to s ostatným svetom.
17:15 Na Slovensku nie je hospitalizovaný v nemocnici žiadny pacient, ktorý by mal potvrdený nový koronavírus. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
16:57 Českú republiku a Slovensko rovnako ako iné európske krajiny zasiahla propaganda v podobe mnohých nepravdivých informácií o pandémii nového koronavírusu.
Uviedla to podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v súvislosti so správou o dezinformáciách týkajúcich sa choroby Covid-10, ktorú v stredu predstavila spolu so šéfom európskej diplomacie Josepom Borrellom.
Správa naznačila, že pandémiu nového druhu koronavírusu sprevádzala masívna vlna nepravdivých alebo zavádzajúcich informácií vrátane pokusov zahraničných aktérov ovplyvniť občanov Európskej únie a ich diskusie.
"Vieme, že aj v našich končinách máme časť občanov, ktorí tomu celkom ochotne veria. My sme tie dezinformačné vlny videli a zažili všade v Európe a Česi a Slováci nie sú výnimkou," povedala Jourová počas videokonferencie s novinármi.
Loading
...
16:08 Ekonomika USA sa už začala zotavovať z koronakrízy, uviedol americký minister financií Steven Mnuchin. V 3. a 4. kvartáli sa oživovanie podľa neho zrýchli.
Mnuchin pred výborom senátu pre malé firmy povedal, že ekonomika sa už zotavuje z pandémie nového koronavírusu a jej následkov a že v druhom polroku príde k "dramatickému zlepšeniu".
Údaje z trhu práce a ďalšie ekonomické dáta podľa neho ukazujú, že USA sú dobre pripravené na postupné znovuotvorenie.
16:05 Najvyššie zhromaždenie (parlament) v Tadžikistane schválilo v stredu zákon, ktorý kriminalizuje nedbanlivé prenášanie koronavírusu. Informovala o tom agentúra DPA.
Ľudom, ktorí v Tadžikistane z nedbanlivosti nakazia iného, hrozí trest od dvoch do päť rokov väzenia. Ak infikovaný nakazí viac ľudí, môže stráviť za mrežami až do desať rokov.
V prípade, ak nákazu infikovaný roznáša vedome, sa trest zvýši nad desať rokov väzby.
Parlament takisto schválil nové pokuty za porušenie opatrení. Za pohyb na verejnosti bez rúška alebo nedodržiavanie dvojmetrového odstupu hrozí pokuta do 24 eur.
Tadžikistan dlho odmietal výskyt nákazy v krajine. Vláda neskôr priznala, že eviduje tisíce nakazených.
Táto stredoázijská republika dosiaľ potvrdila 4 690 prípadov nákazy a 48 úmrtí.
15:55 Policajný zbor SR od začiatku marca vyvrátil viac ako 65 hoaxov o novom koronavíruse. Prostredníctvom stránky na sociálnej sieti Hoaxy a podvody – Polícia SR komunikoval s verejnosťou, aby zamedzil šíreniu dezinformácií o víruse. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.
15:30 Moskva od utorka 9. júna upustila od nariadení o samoizolácii, cestovných povoleniach i obmedzeniach pohybu.
Starosta Moskvy Sergej Sobianin v stredu povedal, že bude trvať dva mesiace, kým v hlavnom meste uvoľnia všetky opatrenia zavedené v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.
Rozhodnutie o povolení hromadných udalostí, návšteve divadiel, športových podujatí a koncertných hál môže byť podľa Sobianina prijaté začiatkom júla.
Sobianin na zasadnutí moskovského mestského zastupiteľstva povedal, že situácia v Moskve sa zlepšuje; šírenie nákazy sa však nepodarilo úplne eliminovať. Obdobie na návrat k bežnému životu určil na takmer dva mesiace.
Moskovské zdravotnícke úrady v stredu oznámili, že počas pandémie nového koronavírusu zomrelo v máji v Moskve 15 713 ľudí, čo je o 5 715 úmrtí viac než v máji 2019. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.
Ruské hlavné mesto zaznamenalo medziročne 57-percentný nárast úmrtí v máji, dodali mestské úrady. V máji 2019 zomrelo v Moskve 9 998 ľudí.

15:09 Mesto Košice chystá štvrtú zmenu rozpočtu, v súvislosti s koronakrízou počíta s výpadkom viac ako 14 miliónov eur.
Z toho výpadok podielových daní by mal predstavovať osem miliónov eur, ráta tiež s poklesom vlastných príjmov.
15:05 Zbor väzenskej a justičnej stráže pristúpi od 1. júla k opätovnému spusteniu návštev príbuzných a rodinných príslušníkov v slovenských väzniciach. Informuje o tom na svojej webovej stránke.
"Vzhľadom na zlepšujúcu sa situáciu, súvisiacu so šírením koronavírusu, zbor s úmyslom obnoviť priamy kontakt väznených osôb s blízkymi, na základe odporúčaní hlavného hygienika SR a so súhlasom ministerky spravodlivosti Slovenskej republiky Márie Kolíkovej, pristúpi od 1. júla k uvoľneniu ďalších protiepidemických opatrení zavedených v ústavoch," uviedol Zbor väzenskej a justičnej stráže.
14:52 Európska komisia odporučí členským štátom EÚ, aby od 1. júla začali postupne otvárať svoje vonkajšie hranice pre cestujúcich z krajín mimo Európskej únie. V stredu to v Bruseli oznámil šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.
Rozhodnutie o zmiernení obmedzení zavedených počas koronakrízy na spomalenie šírenia nového koronavírusu spočíva na vládach členských krajín EÚ. Borrell však podľa agentúry AFP naznačil, Európska komisia navrhne "postupné a čiastočné zrušenie" tohto zákazu.
14:50 Univerzita Komenského (UK) uvoľňuje obmedzenia prijaté v súvislosti pandémiou nového koronavírusu a pripravuje sa na letné aktivity.
Ako uviedla hovorkyňa univerzity Lenka Miller, do bežného režimu sa pomaly vracajú aj univerzitné internáty.
Rektor UK Marek Števček zrušil príkaz, ktorým ešte v marci uzatvoril ubytovacie zariadenia.
Právo na ubytovanie za stanovených podmienok majú do konca júna prednostne študenti končiacich ročníkov a doktorandi.
"Cieľom je vyjsť v ústrety študentom, ktorí absolvujú štátne záverečné skúšky prezenčnou formou. Ubytovaní, ktorí získali výnimku, zostávajú na internáte naďalej. Študenti, ktorí sa neodubytovali, môžu ubytovacie zariadenia opäť užívať," povedala s tým, že sa v súčasnosti realizujú prípravy, aby internáty umožnili ubytovanie študentom počas leta.
14:43 Až 19 pracovníkov kancelárie prezidenta Azerbajdžanu malo pozitívny test na prítomnosť ochorenia COVID-19. V stredu o tom informovala agentúra AFP.
Ďalších najmenej 12 infikovaných potvrdili aj medzi zamestnancami ministerstva pre mimoriadne situácie a ministerstva práce.
Azerbajdžan zaviedol v dôsledku vypuknutia koronavírusovej pandémie koncom marca výnimočný stav, ktorý však bol 31. mája aj spolu s väčšinou protivírusových opatrení v tejto krajine bohatej na ropu zrušený.
Autoritársky prezident Ilham Alijev v utorok pripustil, že uvoľnenie protivírusových opatrení viedlo k zrýchleniu šírenia infekcie. Zároveň však dodal, že "situácia je pod úplnou kontrolou".
V zhruba desaťmiliónovom Azerbajdžane dosiaľ v dôsledku ochorenia COVID-19 zaznamenali 8 191 prípadov nákazy a 98 úmrtí.
14:25 Tím poľských vedcov vyvinul pľúcny ventilátor na diaľkové ovládanie, ktorý má lekárom umožniť starať sa o pacientov nakazených novým koronavírusom z bezpečnej vzdialenosti. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.
Lekári môžu pomocou ventilátora s názvom RespiSave dohliadať na zdravotný stav pacientov cez aplikáciu, pričom nastavenia prístroja môžu meniť z akéhokoľvek miesta v nemocnici.
V prípade, že by sa prístroj odpojil alebo by došlo k náhlemu zhoršeniu stavu pacienta, aplikácia na to lekárov upozorní.
Diaľkové ovládanie pľúcneho ventilátora znamená, že zdravotnícky personál nebude musieť byť v takom častom fyzickom kontakte s osobami infikovanými novým koronavírusom SARS-CoV-2 ako doposiaľ, uviedol Lukasz Szarpak, ktorý pôsobí ako poradca tohto projektu.
Šéf tímu poľských vedcov Leszek Kowalik povedal, že nový ventilátor bude omnoho lacnejší než tie, ktoré sa v súčasnosti bežne používajú. Jeho cenu však neuviedol.
Hoci sa tento prístroj ešte testuje, výskumníci dúfajú, že už o niekoľko mesiacov bude dostupný v Poľsku a následne aj v ďalších krajinách.
14:09 Nosenie rúšok celou populáciou v jednotlivých krajinách by mohlo v spojitosti so zavedením karanténnych opatrení spomaliť šírenie nového koronavírusu na kontrolovateľnú úroveň a zamedziť prípadnej druhej vlne nákazy.
Vyplýva to zo štúdie britských vedcov zverejnenej v stredu v odbornom periodiku Proceedings of the Royal Society A, píše agentúra Reuters.
Výskum, ktorý uskutočnili vedci z Cambridgeskej a Greenwichskej univerzity, ukázal, že samotný tzv. lockdown ďalšiu vlnu nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 nezastaví, avšak i doma vyrobené rúška môžu významne znížiť šírenie nákazy, ak ich na verejnosti nosí dostatočné množstvo ľudí.
"Naša analýza podporuje okamžité a všeobecne platné nosenie rúšok obyvateľmi," povedal Richard Stutt, spoluautor štúdie z Cambridgeskej univerzity.
13:45 Dánsko, ktoré ako prvá krajina mimo Ázie začala s uvoľňovaním obmedzení zavedených v dôsledku koronavírusovej pandémie, ohlásilo, že šírenie ochorenia COVID-19 sa od spustenia druhej fázy uvoľnenia karanténnych opatrení neurýchlilo. V stredu o tom informovala agentúra Reuters.
Vláda minulý mesiac v rámci druhej fázy opäť povolila obnoviť prevádzkovanie reštaurácií, kaviarní či nákupných centier. Predtým sa ešte v apríli otvorili domovy sociálnych služieb, školy, kaderníctva či niektoré malé podniky.
Podľa dánskych úradov je úroveň nákazy v populácii stále veľmi nízka a počet potvrdených nových prípadov naďalej klesá aj napriek tomu, že sa vykonáva viac testov.

13:30 Pandémia v apríli "okresala" produkciu slovenského priemyslu, najmä výrobu áut. Uviedol to v komentári k aprílovej priemyselnej produkcii Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.
Šíriaca sa pandémia ochorenia COVID-19 a prísne opatrenia obmedzujúce pohyb naprieč európskymi krajinami v apríli podľa neho v plnej sile zasiahli aj slovenský priemysel.
Miera poklesu priemyslu výrazne prevýšila aj krízu z roku 2009, keď maximálny medziročný pokles produkcie dosiahol "len" 27,5 percenta.
13:03 Pandémia koronavírusu bola sprevádzaná masívnou vlnou nepravdivých alebo zavádzajúcich informácií vrátane pokusov zahraničných aktérov ovplyvniť občanov Európskej únie a ich diskusie.
Vyplýva zo správy, ktorú v stredu predložili šéf európskej diplomacie Josep Borrell a podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.
Obaja v spoločnom oznámení opísali reakcie Únie na šíriace sa dezinformácie a navrhli opatrenia, ktoré možno zaviesť do praxe.
Šéf európskej diplomacie upozornil, že dezinformácie v časoch koronakrízy mohli zabíjať, a dodal, že Európska komisia má povinnosť chrániť občanov EÚ tým, že ich oboznámi s nepravdivými informáciami a odhalí aktérov zodpovedných za zapojenie sa do takýchto praktík.
Loading
...
12:25 Ekonomické dôsledky pandémie nového koronavírusu môžu mať negatívny dosah na zachovanie mieru na svete.
Vyplýva to zo Svetového indexu mieru, zverejneného v stredu v Londýne, ktorý od roku 2007 každoročne publikuje austrálsky Inštitút pre ekonomiku a mier.
Inštitút pre ekonomiku a mier hodnotí situáciu vo viac ako 160 krajinách sveta na základe kritérií akými sú vojna, terorizmus, policajné násilie a export zbraní, píše rakúsky telerozhlas ORF.
Tento rok experti svoju správu rozšírili aj o analýzu možných dosahov koronavírusovej pandémie na mier na svete.
Podľa Inštitútu pre ekonomiku a mier došlo k zhoršeniu situácie v deviatich z 12 uplynulých rokov, čo platí aj pre rok 2019.
Vytvorili sa pritom dve skupiny po 80 krajinách - v jednej sa situácia zlepšila, v druhej sa zhoršila.
12:18 Núdzový stav, vyhlásený 16. marca v dôsledku pandémie nového koronavírusu, sa skončí uplynutím 13. júna. Zároveň sa od stredy ruší zákaz pokojného zhromažďovania sa. Návrh na zrušenie núdzového stavu schválila vláda na stredajšom rokovaní.
11:55 Pri vyjednávaní o finančnej pomoci pre leteckú spoločnosť Austrian Airlines si rakúska vládna koalícia, v ktorej Rakúskej ľudovej strane (ÖVP) sekunduje strana Zelených, presadila ekologické a antidumpingové aspekty, ktoré ovplyvnia aj slovenského cestovateľa. Vo finále to môže znamenať koniec lacného lietania, ale aj šancu pre bratislavské letisko. Viac na INDEX-e.
11:45 Priemyselná produkcia v apríli 2020 dosiahla historické minimum od vzniku samostatnej Slovenskej republiky, medziročne klesla o 42 percent.
11:40 V aktuálnom nariadení vlády, ktoré predlžuje obnovenie hraničných kontrol na vnútorných schengenských hraniciach SR, ostanú v platnosti kontroly na hraniciach s Poľskom.
Ustanovenia týkajúce sa Českej republiky, Maďarska a Rakúskej republiky z nariadenia miznú. Kabinet ich vypustenie schválil na stredajšom rokovaní.
Vláda tak reagoval de iure na faktický stav, ktorý platí na základe recipročných dohôd s ČR, Maďarskom a Rakúskou republikou v rámci uvoľňovania opatrení.
"Kontrola vnútorných hraníc s Poľskou republikou a na medzinárodných letiskách zostáva zatiaľ nezmenená ako opatrenie s cieľom zníženia rizika šírenia koronavírusu na území Slovenskej republiky," uviedlo ministerstvo vnútra ako predkladateľ správy.
Z materiálu vyplýva, že Slováci cestujúci do Poľska môžu prejsť cez cestné hraničné priechody Trstená - Chyžné, Vyšný Komárnik - Barwinek a železničný hraničný priechod Skalité - Zwardoň.
11:13 Rusko v stredu ohlásilo 8 404 nových prípadov nákazy koronavírusom za 24 hodín, čo je najmenej za posledné dva týždne, napísala agentúra TASS s odvolaním sa na krízový štáb.
Celkom sa v krajine s približne 146 miliónmi obyvateľov od začiatku pandémie infikovalo 493 657 ľudí. V uplynulých 24 hodinách zomrelo 216 ľudí s ochorením COVID-19, čo je podľa agentúry Interfax druhý najhorší údaj za celé obdobie.
Celkovo v krajine v súvislosti s koronavírusom zomrelo už 6 358 ľudí a 252 783 sa uzdravilo. O deň skôr Rusko hlásilo 8 595 nových prípadov nákazy koronavírusom a 171 úmrtí v súvislosti s ochorením.
11:01 Sedemdesiat percent všetkých dovolenkárov chce v lete oddychovať na Slovensku, keďže pandémia koronavírusu skomplikovala cestovateľské plány a možnosti dovolenkovať v zahraničí.
10:55 Koronakríza neohrozila realitný trh natoľko, aby sa ceny znižovali. Šéf J&T Real Estate v rozhovore pre INDEX približuje situáciu po postupnom oživovaní ekonomiky.
10:22 Slovenská ekonomika zaznamená v tomto roku prepad o 10,3 percenta. Vyplýva to zo Strednodobej predikcie Národnej banky Slovenska, ktorá oproti predchádzajúcemu štvrťroku zhoršila výhľad rastu hrubého domáceho produktu o jeden percentuálny bod.
Následné oživenie rastu ekonomiky by malo nastať v budúcom roku, kedy by mala rásť tempom na úrovni 8,4 percenta a v roku 2022 tempom 4,5 percenta.
Globálna ekonomika tento rok klesne minimálne o 6 percent pre reštrikcie a blokády, ktoré majú brániť šíreniu pandémie nového koronavírusu.
Uviedla to v stredu Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Upozornila tiež, že zotavovanie bude „pomalé a neisté“.
10:02 Rakúsko chce budúci týždeň otvoriť štátne hranice s viac ako 20 európskymi krajinami vrátane Talianska a zrušiť povinnú karanténu pre cestujúcich z daných štátov.
Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na rakúske vládne zdroje.
Rakúsko od 16. júna zruší kontroly týkajúce sa cestovania pre viac ako dve desiatky krajín vrátane dovolenkových destinácií, akými sú Grécko či Chorvátsko, spresnil nemenovaný predstaviteľ.
Od uvedeného termínu tak osoby prichádzajúce z daných krajín nebudú musieť podstúpiť dvojtýždňovú karanténu, ani sa preukázať negatívnym testom na koronavírus.
Platnosť obmedzení cestovania vyprší o polnoci z 15. na 16. júna, pričom by sa pre väčšinu krajín EÚ opätovne obnoviť nemala. Rozhodovať sa o tom bude na rokovaniach za okrúhlym stolom v úrade rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza v stredu, poznamenala stanice ORF.
Rakúske ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ oficiálne potvrdilo otvorenie hraníc k tomuto dátumu len pre ľudí prichádzajúcich z Chorvátska.
10:00 Maďarsko a Chorvátsko od piatku zrušia obmedzenia na vzájomných hraniciach. Oznámil to maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó.
K rozhodnutiu o otvorení všetkých siedmich hraničných priechodov viedol telefonický rozhovor predsedov vlád oboch krajín, uviedol minister.
Dodal, že ľudia po prekročení hraníc už nebudú musieť podstúpiť domácu karanténu.
9:26 Na Slovensku pribudli dva nové prípady nákazy ochorením COVID-19, informoval Národný úrad zdravotníckych informácií. Nachádzajú sa v okresoch Nitra a Tvrdošín, obe osoby sú v karanténe.
Celkový počet pozitívne testovaných osôb stúpol na 1533. V utorok vyhodnotili 1545 testov, celkovo 191 971.
Nepribudlo žiadne úmrtie, počet obetí v súvislosti s ochorením COVID-19 tak zostal 28.
Vyliečili sa ďalší dvaja pacienti, dohromady už 1 404. Hospitalizovaných je 28 osôb, v troch prípadoch ide o ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19.
Na jednotkách intenzívnej starostlivosti ani na pľúcnej ventilácii nie je nikto. Sedemdňový kĺzavý medián je momentálne na hodnote nula.
Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne
9:15 Stredoamerická Nikaragua pochováva v tichosti a pod rúškom tmy, aby zakryla skutočný počet úmrtí na ochorenie Covid-19, informuje agentúra AFP s odvolaním na rodiny niektorých obetí a opozičných politikov.
Autoritársky režim prezidenta Daniela Ortegu nezaviedol v šesťmiliónovej krajine takmer žiadne preventívne opatrenia proti pandémii a uvádza veľmi nízke počty prípadov nákazy (1 500) a úmrtí (55).
Agentúra AFP zverejnila fotografie, na ktorých muži v ochranných oblekoch a respirátoroch v tme a daždi pochovávajú zosnulých na cintoríne Jardines del Recuerdo v centre nikaragujskej metropoly.
Traja muži spúšťajú rakvu do hrobu, zatiaľ čo ďalší aplikuje dezinfekciu, uviedla AFP. Pri hrobe stojí pod dáždnikom niekoľko pozostalých.
V posledných týždňoch sa podľa AFP v Nikarague konali desiatky takých rýchlych nočných pohrebov.
Na úmrtných listoch je ako príčina smrti uvedený "atypický zápal pľúc" či iná choroba, nie však Covid-19.
Podľa mimovládnych organizácií Ortegov režim zámerne tají skutočný rozsah epidémie v krajine.
Organizácia Občianske observatórium, ktorá vychádza z informácií iných občianskych organizácií či správ lekárskych združení, uvádza, že ku konca mája evidovali 4 200 nakazených a 980 úmrtí.

8:33 Plošné nosenie rúšok spolu s obmedzením pohybu môžu znížiť šírenie koronavírusu na kontrolovateľnú úroveň a tiež predísť ďalším vlnám pandémie.

Vyplýva to zo štúdie britských univerzít v Cambridge a Greenwich v odbornom žurnále Proceedings of the Royal Society A.
Výskumníci vo svojej práci naznačujú, že len obmedzenie pohybu šíreniu SARS-CoV-2 nezabráni.
Pokiaľ ale obyvateľstvo v čo najväčšej miere použije rúška, a to vrátane tých vyrobených doma, dramaticky sa tak môže znížiť prenos infekcie.
7:55 Nemecko zaznamenalo 318 nových prípadov COVID-19 a ďalších 18 ľudí komplikáciám podľahlo.
Vyplýva to z bilancie zverejnenej Inštitútom Roberta Kocha. O deň skôr Nemecko zaregistrovalo 350 nových prípadov nákazy a 37 úmrtí.
7:30 Lídri Francúzska, Nemecka a ďalších štyroch členských štátov EÚ upozornili na nedostatočnú reakciu Európy v boji proti šíreniu koronavírusového ochorenia COVID-19 a vyzvali Brusel, aby zvážil spôsoby, ako sa lepšie pripraviť na ďalšiu pandémiu.
6:55 Pevninská Čína zaznamenala tri nové prípady choroby COVID-19 a tiež päť ďalších bezpríznakových prípadov nákazy koronavírusom.
Loading
...
6:40 V Peru, ktoré je po Brazílii druhou najpostihnutejšou juhoamerickou krajinou, sa doteraz nakazilo vyše 200-tisíc ľudí. 5 738 komplikáciám súvisiacim s infekciou podľahlo.
V celej Latinskej Amerike evidujú 1,4 milióna prípadov nákazy koronavírusom, z toho 70 000 ľudí zomrelo a na 686 000 sa uzdravilo.

6:30 Na Slovensku sa zmierňujú pravidlá pre vnútorné prevádzky a reštauračné zariadenia.
Prevádzky môžu otvoriť aj detské kútiky v obchodných centrách a nočné kluby. Nedeľný predaj je naďalej zakázaný, a to zo sanitárnych dôvodov.
6:16 Brazília za posledný deň potvrdila 32 091 nových prípadov a 1 272 ľudí komplikáciám súvisiacim s COVID-19 podľahlo. Doteraz sa tak v tejto krajine koronavírusom nakazilo 739 503 ľudí, z ktorých 38 406 zomrelo.
Brazília je v počte potvrdených prípadov COVID-19 po USA druhou najviac postihnutou krajinou sveta a v počte obetí je na treťom mieste.
Aj keď Brazília podľa analytikov ešte nedosiahla vrchol epidémie, v krajine už začalo postupné uvoľňovanie karanténnych opatrení.
6:05 Vojaci americkej Národnej gardy, ktorí boli rozmiestnení v uliciach Washingtonu počas nedávnych demonštrácií, mali pozitívny test na COVID-19.
Oznámila to hovorkyňa washingtonskej gardy Brooke Davisová.
Davisová uviedla, že presný počet vojakov, ktorí mali pozitívny test, nemôže zverejniť z dôvodu bezpečnosti. Dodala, že vojakov testovali pred a po nasadení do ulíc.
Vo Washingtone, kde prebiehali protesty vyvolané násilnou smrťou Afroameričana Georgea Floyda, rozmiestnili 1 700 príslušníkov Národnej gardy.
6:00 V USA zomrelo za posledných 24 hodín ďalších 819 ľudí v dôsledku nákazy novým koronavírusom, čím sa celkový počet úmrtí v krajine zvýšil na 111 751.
Podľa priebežnej bilancie zaznamenali v USA viac ako 1,97 milióna potvrdených prípadov nákazy SARS-CoV-2.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?

Beata
Balogová
