Eva Marková, ktorá vedie neziskovú organizáciu Jeden rodič, problémy jednorodičov dobre pozná. Sama je jednou z nich.
"Tieto rodiny žijú zo dňa na deň. Ak majú uhradiť čokoľvek navyše, vzniká im veľký problém, ktorý ich dostáva do ešte väčšieho prepadu a chudoby. Niektorí si pod hrozbou ocitnutia sa na ulici berú spotrebné úvery s vysokým úrokom a tak sa dostávajú do úverovej dlhovej špirály," opisuje Marková.
Počas koronakrízy im denne volali rodičia. "Zažili sme, že nám plakali do telefónu, že nemajú dať čo deťom jesť ani sebe a tiež sa báli o strechu nad hlavou. Bývajú v nájmoch. Ak bol majiteľ ústretový, odložil im splátky, no ak nie, mali problém."
Podľa údajov organizácie Jeden rodič môže byť osamelých rodičov u nás až 200-tisíc, teda výrazne viac, ako uvádzajú štatistiky. Útvar hodnoty za peniaze konštatuje v správe z marca 2020, že podľa sčítania 2011 žila v takýchto rodinách viac než pätina nezaopatrených detí.

Jednorodičom sa stávajú ľudia z rôznych dôvodov, po rozvode, rozchode, opustení, smrti druhého rodiča, uväznení druhého rodiča či adoptovaní si dieťaťa.
Sú to dospelí ľudia, ktorí dieťa vychovávajú v domácnosti sami bez partnera.
Zn.: Nezamestnateľná
V hodnotiacich publikáciách analytikov opakovane zaznieva, že situácia osamelých rodičov u nás je vážna.
"Na Slovensku je najohrozenejším typom rodiny osamelý rodič najmenej s jedným dieťaťom (neúplná rodina). Ich miera chudoby a sociálneho vylúčenia sa v sledovaných rokoch pohybovala približne na úrovni 40 percent," konštatuje sa napríklad v publikácii Rodinné správanie populácie Slovenska z roku 2015.
Osamelí rodičia sú najohrozenejší, "či už z pohľadu nedostatočných príjmov, vynúteného nedostatku vlastníctva predmetov dlhodobej spotreby, alebo vylúčenia na trhu práce".