Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) nepredpokladá, že kvalita ovzdušia bola v máji a júni výrazne vyššia oproti bežnému priemeru.
V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol Dušan Štefánik z odboru monitorovania kvality ovzdušia SHMÚ.
Vzrástla mobilita obyvateľstva
Štefánik predpoklady zdôvodňuje tým, že v máji a júni po uvoľnení opatrení proti šíreniu koronavírusu opätovne výrazne vzrástla mobilita obyvateľstva.
Najvýraznejšie vplyv opatrení na životné prostredie tak SHMÚ zaznamenal v apríli.
Priemerná koncentrácia oxidu dusičitého (NO2) vtedy klesla o 24,5 percenta, koncentrácia oxidov dusíka (NOx) o 28,5 percenta.
Pokleslo aj množstvo prachových častíc v ovzduší, ktorých koncentrácia bola podľa meraní SHMÚ o 8,5 percenta nižšia oproti bežnému priemeru.
„Vzhľadom na uvoľnenie opatrení v súvislosti s pandémiou koronavírusu a nárast mobility obyvateľstva predpokladám, že hodnoty znečistenia ovzdušia sa budú pohybovať na mierne nižšej alebo rovnakej úrovni ako v tomto období počas iných rokov,“ povedal Štefánik pre agentúru SITA.
Dodal, že vzhľadom na uvoľnenie opatrení sa ústav špecificky nezameriaval na porovnávanie májových a júnových výsledkov znečistenie ovzdušia s rovnakým obdobím počas iných rokov, pretože výsledky by nepriniesli výraznejšie odchýlky.
Lepšie výsledky ako Čína
Podľa údajov programu Európskej únie (EÚ) Copernicus pre pozorovanie a monitorovanie Zeme je v súčasnosti kvalita ovzdušia v Európe vyššia ako pred vypuknutím pandémie koronavírusu.
Znížené hodnoty dusičnanov a prachových častíc zaznamenali v Európe od januára do konca apríla.
Európa tak dosahuje lepšie výsledky ako Čína, ktorá sa s uvoľnením opatrení vracia k pôvodným hodnotám znečistenia.
Napriek aktuálne menšiemu znečisteniu však vedci očakávajú postupný nárast koncentrácie prachových častíc a dusičnanov aj na „starom kontinente“.
Zvýšenie kvality ovzdušia počas prísnych opatrení proti šíreniu pandémie vnímajú aj ľudia.
V prieskume Britskej pľúcnej nadácie (BLF) každý šiesty pacient s dýchacími problémami uviedol, že počas uzatvorenia hraníc pociťoval zlepšenie symptómov. BLF prieskum uskutočnila na vzorke 14-tisíc pacientov.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?