Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Poslanec Smeru Boris Susko namieta skrátené legislatívne konanie k novele zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.
Nevidí dôvod, aby išiel návrh zrýchleným režimom. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová podotkla, že návrh má pomôcť k ochrane zdravia a slovenskej ekonomiky pri druhej vlne pandémie nového koronavírusu.
Koalícia zrýchlený režim obhajuje
Susko podotkol, že vláda si robí "srandu" z legislatívneho procesu. Zákon podľa neho mohla predložiť klasickým spôsobom, s riadnym pripomienkovaním. Naznačuje možné zásahy do ľudských práv.

Zdôraznil, že poslanci sa nemali čas poriadne pripraviť na diskusiu, keďže návrh prišiel do pléna rýchlo.
Zemanová odmieta Suskove výhrady. "Nerobme z toho naozaj vedu. Je to jeden zo zákonom, ktorý pomôže ochrániť zdravie a ekonomiku Slovenska," uviedla.
Druhá vlna pandémie je podľa nej reálna a ak sa neprijmú opatrenia na zamedzenie komunitnému šíreniu ochorenia, môže dôjsť k veľkých škodám. Opätovné zatváranie by už podľa nej ekonomika "nerozdýchala".
Poslanec Peter Vons (OĽaNO) podotkol, že dôležité je, aby ľudia vedeli, že ak pôjdu na dovolenku do červenej zóny, budú sa musieť nahlásiť. V súvislosti s novelou hovorí o prevencii.
Zvyšovanie pokút za porušenie karantény
Parlament bude rokovať o zasielaní telefónnych čísiel operátormi Úradu verejného zdravotníctva SR a taktiež sprísnení pokút za nedodržanie nariadenej izolácie či karantény v zrýchlenom režime.
Poslanci totiž v utorok schválili k novele zákona o elektronických komunikáciách a ďalších noriem návrh na skrátené legislatívne konanie.
Podľa novelizovaného znenia zákona by pritom mala byť výška pokuty za nedodržanie karanténnych opatrení stanovená na úrovni maximálne 5 000 eur.
Ministerstvo dopravy pritom predložený návrh odôvodňuje hlavným rizikom šírenia nákazy nového koronavírusu, ktorým je okrem komunitného šírenia import ochorenia zo zahraničia.
Ako dodáva, takáto úprava má umožniť adresnejšie smerovanie opatrení bez potreby plošného uzatvárania hraníc.
Vládou schválený materiál pritom umožňuje Úradu verejného zdravotníctva SR žiadať od operátorov telefónne čísla majiteľov mobilných telefónov, ktorí prichádzajú na Slovensko z epidemiologicky menej bezpečných krajín.
Operátori majú pre tento účel dostať právo na nevyhnutný čas spracúvať lokalizačné údaje užívateľov aj bez ich súhlasu.
Tí majú zároveň prostredníctvom SMS správ informovať svojich zákazníkov v zahraničí o epidemiologickej situácii a ich povinnostiach v súvislosti s pandémiou po príchode späť na Slovensko.
Novelou sa má tiež stanoviť nový priestupok nedodržania nariadenej izolácie či karanténnych opatrení pri príchode z krajiny, ktorá nie je označená ako bezpečná s maximálnou pokutou spomínaných 5 000 eur.
Minister dopravy Andrej Doležal, ktorý návrh predkladal, tvrdí, že Úrad verejného zdravotníctva SR nebude dostávať na základe tejto legislatívy žiadne osobné údaje. Hovorí, že od operátorov dostane iba zoznam telefónnych čísel účastníkov, ktorí navštívili rizikovejšie krajiny.
Tento zoznam dodatočne porovná so zoznamom telefónnych čísel účastníkov, ktorí sa po návrate na Slovensko podľa pokynov nahlásia regionálnym úradom verejného zdravotníctva a identifikuje tak osoby, ktoré si po návrate do krajiny svoju nahlasovaciu povinnosť nesplnia.
Ako dodal, čísla majú byť po spracovaní zmazané a navyše má úrad raz ročne predkladať správu o nakladaní s týmito údajmi ústavnoprávnemu parlamentnému výboru.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?