SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Andruskó zopakoval, že Kočner si objednal vraždu, spomenul aj Bödöra (minúta po minúte)

Proces sa blíži ku koncu.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...
 • Proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka pokračuje 20. dňom.
 • Vypovedať bude kľúčový svedok - odsúdený Zoltán Andruskó a opäť aj policajný expert Dušan Mikulaj.
 • Proces sa blíži ku koncu.
 • TU si môžete prečítať doterajší priebeh pojednávania.
 • TU nájdete prehľad dôkazov proti Kočnerovi a Alene Zsuzsovej.
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súd s Marianom Kočnerom v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka sledujeme minútu po minúte:

16:22 Pojednávanie na dnes skončilo, proces bude pokračovať vo štvrtok. Na štvrtok za dnešného dňa presunul výsluch svedka - policajného IT špecialistu. Je možné, že vo štvrtok súd ukončí dokazovanie a budú nasledovať záverečné reči. Po záverečných rečiach by bol vyhlásený rozsudok.

Skryť Vypnúť reklamu

16:05 Ďalšie správy sa týkajú súkromia Borisa Kollára, môžu sa týkať napríklad snahy Kočnera vydierať ho, hodnotí právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica. Zsuzsová a Kočner sa k ním nevyjadrujú, Zsuzsová iba hovorí, že nevie, ako súvisia s vraždou a vysvetľovať by mal Kollár, nie oni.

15:40 Súd dopĺňa dokazovanie o ďalšie správy z Threemy medzi Kočnerom a Alenou Zsuzsovou. "Neboj o chvíľku sa veci zmenia, bude aj zatmenia slnka :-D," píše Zsuzsová Kočnerovi 29. januára 2018, tri týždne pred vraždou Jána Kuciaka. Reaguje tak na sťažnosti Kočnera na novinárov. Kočner ani Zsuzsová sa k prečítaným správam nevyjadrujú.

15:27 Hodnotenie Mariana Kočnera: "Správanie a vystupovanie nebolo vždy na požadovanej úrovni. Negatívne poznámky za nedodržanie ústavného poriadku. Porušenie zákazu vyrábať a prechovávať predmety použiteľné na ohrozenie bezpečnostni osôb. 21. 4. 2020 porušil ústavný poriadok, mal nepovolené veci, (vlastné) rrúška na tvár. Disciplinárne odmenený nebol, bol disciplinárne postihnutý. Príkazy a nariadenia príslušníkov plní, je slušný."

Skryť Vypnúť reklamu

"Bol som disciplinárne potrestaný za to, že som mal rúško, ktoré mi bolo najprv povolené, potom mi bolo zakázané. Všimol som si v médiách zábery z iných súdov, ktorí mali svoje vlastné vyrobené rúška a tam to problém nebol," dodal Kočner.

15:26 Sudkyňa číta hodnotenie Szabóa z väznice: "Bez konfliktný, plní príkazy a nariadenia personálu." Rovnaký výsledok má aj hodnotenie Aleny Zsuzsovej.

15:19 Predsedníčka senátu prečítala výpisy transakcií na Kočnerových účtoch. Ide o rôzne transakcie v stovkách tisíc eur. Transakcie potvrdzujú, že Kočner platil Zsuzsovej dcére, transakcie na účty iných detí sa v dokumentoch nezmieňujú.

14:57 Naďalej sa čítajú formálne dokumenty - teraz ide o podklady k založeniu politickej strany Cieľ.

Skryť Vypnúť reklamu

14:45 Predsedníčka senátu sudkyňa Sabová informovala, že si nechcala vyžiadať novú správu Tatra banky k účtom Mariana Kočnera. Ide o bankové tajomstvo, preto žiada Kočnera, aby sa vyjadril, či môže byť tento dôkaz vykonaný v prítomnosti verejnosti. "Nemám s tým problém, môže to vykonať aj za prítomnosti verejnosti," reagoval Kočner.

14:36 Súd číta trestný rozkaz, ktorým bol odsúdený Marian Sehnal za výrobu tlmiča hluku výstrelku zbrane, ktorou zabili Jána Kuciaka.

14:32 Momentálne sa čítajú formálne dokumenty - zápisnice o tom, kde sú uschované zaistené zbrane či vozidlá. Číta sa aj rozsudok nad Miroslavom Marčekom.

14:22 Szabó si síce sadol na miesto pre svedkov, ale rovno využil svoje právo nevypovedať. Szabó preto nebude čeliť žiadnym otázkam.

Skryť Vypnúť reklamu

14:20 "Toto bol každodenný rozhovor medzi nami. Niekedy sa sťažoval on mne, inokedy ja jemu. Nevidím tam nič, čo by súviselo s trestným činom," reaguje Tomáš Szabó. Teraz ide Szabó vypovedať.

14:19 Zachytené hovory sa týkajú zatiaľ spoločnýh podnikateľských aktivít Zoltána Andruskóa a Tomáša Szabóa. Rozprávajú sa o prevodoch a DPH.

14:04 Odpočúvania sú miestami nezrozumiteľné, Szabó a Andruskó totiž hovoria po maďarsky, na súde hovory prekladá tlmočníčka do slovenčiny.

13:52 Ide o záznam telefonátu Tomáša Szabóa a Zoltána Andruskóa. Szabóovi je podľa telefonátu nepríjemné, že sa o ňom šíria nejaké bližšie nespresnené klebety. "Bolo to o tom, že sa moja bývalá priateľka zaujímala o to, z čoho žijem. To mi vadilo, že prečo by sa mal niekto zaujímať o to, z čoho žijem," reaguje Szabó.

Skryť Vypnúť reklamu

13:48 Pojednávanie pokračuje, bude sa pokračovať v prehrávaní odpočúvaní - telefonických rozhovorov obžalovaných. Nahrávky sa začali púšťať ešte na pojednávaní minulý mesiac.

12:41 Bola vyhlásená obedná prestávka do 13:35 hod.

12:36 "Jeho výpoveď, napriek tomu, že nebol vzorom ctihodného podnikateľa, ale takých je v pojednávacej miestnosti viac, napriek tomu, že si možno nepamätá niektoré časové údaje, je dôveryhodná. Nemal dôvod si vymýšľať, od začiatku vypovedal o skutočnostiach, ktoré boli neskôr potvrdené na základe objektívnych dôkazov, pretože o nich v čase výpovede nemal vedomosť," komentuje právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic. "Ak by si vymýšľal, nielen, že by prišiel o benefity v rámci trestného konania, ale by si prihoršil," dodal Lipšic.

Skryť Vypnúť reklamu

12:32 Tomáš Szabó sa prvýkrát po mnohých pojednávacích dňoch vyjadruje k priebehu dokazovania. Odmieta, že by sa niekedy stretol s Dušanom Kracinom kvôli brani. Tvrdí, že sa s ním stretol preto, lebo mu požičal peniaze (Szabó Kracinovi). "Dodnes mi ich nevrátil," tvrdí Szabó.

12:21 "Je absolútne klamstvo, že by sa pán Andruskó bál pani Zsuszovej. Dúfam, že súd si vypočuje nahrávky odpočúvaní ich hovorov. Je to absolútna lož," tvrdí Kočner. "Andruskó vedel, že bude zadržaný, pripravoval sa na to, akurát nevedel, kedy," dodal Kočner.

12:10 "Pán svedok tvrdí, že nikdy nehľadal informácie o Jánovi Kuciakovi. Stopy v jeho mobile preukazujú, že klame," hovorí Kočner. Tvrdí, že v jeho mobile boli dokumenty k daňovým podvodom, na ktorých sa podieľal. Andruskó k tomu odmietol vypovedať, súd to akceptoval, pretože svedok má právo nevypovedať o veciach, ktorými by si privodil vlastné trestné stíhanie.

Skryť Vypnúť reklamu

12:08 "Ten dlh, čo si mi pomohol," znie jedna zo správ Zsuzsovej Andruskóvi. Právny zástupca Daniel Lipšic sa pýta, čo tým Zsuzsová myslela. "Môžu to byť rôzne peniaze, ktoré som jej požičal a nikdy ich nevrátila," tvrdí Andruskó. "Do konca októbra si vypýtam ďalšie zálohy späť...," znie ďalšia SMS od Zsuzsovej Andruskóvi. Andruskó tvrdí, že ide o narážku na zálohu za pripravovanú vraždu prokurátora Maroša Žilinku.

12:05 "Ja tvrdím, že mi vypisovala tieto správy, aby na mňa tlačila, aby som riešil tieto veci (vražda prokurátora Žilinku, pozn.)," hovorí Andruskó. "Nedáva zmysel, aby sa so mnou pohádala a potom ma požiadala, aby som ju odviezol do Viedne," hovorí Andruskó. "Celé je to táranie," tvrdí Andruskó.

Skryť Vypnúť reklamu

11:48 Aký zisk ste mali z podnikania? pýta sa Kočner Andruskóa. "Dostatok na to, aby som prežil," tvrdí Andruskó. Na čo ste si požičiavali? "Mohol som sa pomýliť, to je moja maďarčina. Ale ja som od nikoho nebral peniaze, ja som požičiaval," tvrdí Andruskó. Žiadali ste niekedy pani Zsuzsovú, aby ona požičala niekomu peniaze niekomu tretiemu? "Nepamätám si. Možno mohol byť nejaký obchod," hovorí Andruskó.

11:46 "Celý čas vypovedám to isté a vypovedal som aj k tým 20-tisícom, a neviem, čo pani Zsuzsová tára. Nikdy som jej nič nedlhoval," hovorí Andruskó.

11:38 "Týmto sa preukázalo, že pán Andruskó je jeden obrovský klamár a podvodník," komentuje správy Zsuzsová. Andruskó o chvíľku dostane priestor vyjadriť sa k nim.

Skryť Vypnúť reklamu

11:35 Prečítala sa aj Zsuzsovej SMS-ka, v ktorej žiada od Andruskóa spísanie úverovej zmluvy a zabezpečenie splatenie dlhu v podobe záložného práva na byt. Andruskó reaguje, že sú to litánie, sudkyňa ho prerušila, aby mu vysvetlila, že jeho výsluch je prerušený a bude pokračovať až po prečítaní správ.

11:27 Pojednávanie pokračuje, čítajú sa SMS-ky. Číta ich v maďarčine obhajca Štefan Neszméry, následne ich tlmočníčka preloží. "Môžem prísť po peniaze na záverečnú?" pýta sa Zsuzsová v jednej z SMS zo začiatku marca 2018. Podľa Zsuzsovej správy dokazujú, že Andruskó jej dlhovel paniaze, čo on odmieta. Andruskó tvrdí, že správy sú nezmyselné alebo ide o naliehanie na vykonanie vraždy prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho.

Skryť Vypnúť reklamu

11:20 Denníku SME sa podarilo s Dušanom Kracinom spojiť. Keď sa redaktor predstavil, tak Kracina povedal, že je zaneprázdnený a hneď položil.

11:12 Súd zahrnul medzi dôkazy SMS-ky medzi Andruskóm a Zsuzsovou. Na krátko bolo preto pojednávanie prerušené, aby sa súd technicky pripravil na čítanie - zapol obrazovky, na ktorých sa bude obsah správ premietať a pod.

11:05 Mala pani Zsuzsová otvorený účet vo vašej reštaurácii? pýta sa Zsuzsovej obhajkyňa Júlia Vestenická. Andruskó potvrdil, že áno.

10:45 Andruskó opakovane poprel, že by dlhoval peniaze Zsuzsovej. Zsuzsovej obhajca Štefan Neszméry žiada, aby sa prečítali SMS-ky medzi nimi. Kým sa neprečítajú, nemá ďalšie otázky.

10:38 Kočner sa teraz pýta Andruskóa na jeho vyhlásenie, že Kracina mal zohnať bieleho koňa, na ktorého hodia vraždu. "On ho už zohnal," tvrdí Andruskó. Poznáte ho? pýta sa Kočner. "Nie." Andruskó tvrdí, že Kracina išiel za Tomášom Szabóm, lebo chcel vraždenú zbraň.

Skryť Vypnúť reklamu

10:35 Kočner sa opäť s veľkou kadenciou pýtal Andruskóa na rôzné mená. Sudkyňa Sabová jeho otázky opakovane nepripustila. Jeho otázky nezainteresovaným pozorovateľom nedávajú zmysel, pretože odkazujú na obsah komunikácie, ktorá nebola prečítaná, ale je zrejmé, že Kočner sa pokúša vytvoriť obraz o tom, že nielen on mal motív zavraždiť Jána Kuciaka a Andruskó intenzívne komunikoval aj s inými osobami v čase vraždy.

Načítavam video...

10:31 Súd nepripustil čítanie Andruskóvej Threemy podľa návrh Kočnera. Bude sa neskôr čítať iba jeho Threema, ktorá sa týka pôžičiek so Zsuzsovou.

10:27 "Môžu sa javiť ako rozporné skutočnosti o pôžičke medzi svedkom Andruskóm a obžalovanou Zsuzsovou," informuje predsedníčka senátu sudkyňa Sabová. Z odpočúvaní medzi nimi totiž vyplýva, že Andruskó a Zsuzsová si požičiavali peniaze aj mesiace po vražde, hoci Andruskó tvrdil, že vražda mala jeho dlhy urovnať.

Skryť Vypnúť reklamu

10:25 Senát sa po 20-minútovej porade vrátil do pojednávacej miestnosti.

10:05 Pojednávanie bolo prerušené, aby sa senát poradil, či pripustí čítanie Andruskóvej Threemy.

09:57 Marian Kočner navrhuje, aby sa prečítala komunikácia z Andruskóvej Threemy, aby mohol následne Andruskóa konfrontovať s otázkami k týmto správam.

09:54 S kým ste komunikovali cez Threemu najviac? pýta sa Kočner. Komunikovali ste cez Threemu s osobami Kracina a Gatiaľ? "Áno." Hľadali ste na internete informácie o Jánovi Kuciakovi? "Nikdy." Hľadali ste informáce aj o iných novinároch? "Nie." Hľadali ste informácie o Marekovi Vagovičovi? "Ani neviem, kto to bol." Keď Kočner na otázky sudkyne odpovedal, že otázkami smeruje k tomu, že tieto fotky sa v jeho mobile našli, Andruskó povedal. "Nepamätám si." Hľadali ste informácie o Petrovi Bárdymu? "Ani som nevedel, kto to je," hovorí Andruskó. "Vy ste dali sledovať novinárov," dodal Andruskó Kočnerovi.

Skryť Vypnúť reklamu

09:51 Kočner sa s veľkou kadenciou pýta na rôzne mená - či sa s nimi Andruskó stretával, telefonoval. Sudkyňa Sabová sa neustála pýta, kam týmito otázkami Kočner smeruje.

09:45 Kočner sa pýta, ako vyzeral Andruskóv deň 22. februára 2018, teda deň po vražde. Opisuje známe skutočnosti o tom, ako bol za Alenou Zsuzsovou a podobne. Kočner sa pýta na podrobnosti, pretože telekomunikačné dáta o pohybe Andruskóveho mobilu ukazujú, že bol aj v miestach, o ktorých zatiaľ nespomínal. "Myslím si, že som išiel aj do Nových Zámkov, nepamätám si, do poslednej chvíle som mal 50 zamestnancov a stále sa niečo dialo. Naozaj si podrobne napamätám," hovorí Andruskó.

09:41 Akú veľkú investíciu ste mali do reštaurácie v Tatrách? "300-tisíc eur. Polovicu dal moj spoločník Ľubomír Novák z Bratislavy," odpovedá Andruskó. Predsedníčka senátu sudkyňa Sabová sa neustále pýta Kočnera, kam týmito otázkami smeruje. Kočner sa totiž vypytuje na rôzne mená. "Smerujem k prepojeniu Michal a Dušan Kracina, a Ján Kuciak," hovorí Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

09:34 Marian Kočner vedie výsluch Andruskóa smerom, aby podporil dôvodné pochybnosti o objednávateľovi vraždy. Naznačuje, že za vraždou má byť podnikateľ z Maďarska. Otázky zakladá na výpisoch hovoroch Andruskóa a Laszlóa Krescika, ktorý údajne predal vraždenú zbraň Andruskó na väčšinu otázok odpovedá, že si na stretnutia s Krescikom a hovory s ním z obdobia vraždy nepamätá.

09:27 "Chcel by som vypovedať ešte niečo, čo som ešte nepovedal, lebo som sa bál," žiada Andruskó o udelenie slova. "Pred našim zadržaním bol za nami pán Dušan Kracina, ktorého poslal pán (Norbert) Bodor, týkalo sa to bieleho koňa z Maďarska," vyhlásil Andruskó. Tvrdí, že tento biely kôň mal potvrdiť vymyslenú legendu, podľa ktorej vraždy mali súvisieť s údajnými archeologickými vykopávkami a údajným vydieraním. Andruskóva výpoveď je nezrozumiteľná. Na začiatku povedal, že biely kôň z Maďarska mal vraždu zobrať na seba, neskôr, že mal vypovedať, že za vraždou bolo vydieranie zo strany Zlatice Kušnírovej.

Skryť Vypnúť reklamu

09:26 Výsluch bude najprv viesť Marian Kočner, následne Zsuzsovej obhajca Štefan Neszméry.

09:18 Zoltán Andruskó si sadá na miesto pre svedkov. Jeho výsluch navrhli obhajcovia Aleny Zsuzsovej a Mariana Kočnera.

09:11 Pojednávanie začalo, podľa úvodného vyjadrenia predsedníčky senátu Ruženy Sabóvej od posledného pojednávania obhajcovia aj prokurátor doručili súdu nové dôkazné návrhy.

Súvisiaci článok Na súde v kauze Kuciakovej vraždy bude opäť vypovedať Andruskó Čítajte 

09:01 Do pojednávacej miestnosti eskortovali obžalovaných Mariana Kočnera, Alena Zsuzsovú a Tomáša Szabóa. Krátko na to eskortovali aj odsúdeného sprostredkovateľa vraždy Zoltána Andruskóa - má na sebe taktickú (nepriestrelnú) vestu, ale vôbec prvýkrát bol eskortovaný na súd bez kukly. Novinári si teda môžu fotiť aj jeho tvár.

8:51 Verejnosť už pustili do pojednávacej miestnosti, čaká sa na eskortu obžalovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 4. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 5. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 6. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Hygge ako životný štýl
 10. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 43 442
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 25 092
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 561
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 223
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 784
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 698
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 483
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 414
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 374
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 241
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vražda novinára Jána Kuciaka

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Štefan Hamran.

Hamrana odporučilo len šesť poslancov výboru.

3 h
Vakcínou proti covidu by sa malo na Slovensku očkovať od 27. decembra.

Protilátky nezneutralizovali vírus dostatočne.

4 h
Zuzana Kepplová.

Fico sa snaží, aby jeho sympatizanti udalostiam rozumeli čo najmenej.

3 h
Prehliadku Scandi v pondelok 25. januára otvorí dokument o aktivistke Grete Thunbergovej – Greta.

Dokument uvádza prehliadka Scandi.

2 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Správa za venuje prípravou zákonov na zmierňovanie klimatickej zmeny a jej dopadov.

1 h
Ilustračná fotografia.

Prioritnou je pomoc pri očkovaní seniorov a ľudí v zariadeniach sociálnych služieb.

2 h
Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

2 h
Marek Krajčí.

Mestá chcú o ďalšom testovaní ešte rokovať.

2 h