SME
Nedeľa, 27. september, 2020 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 23 prípadov, otestovali 2 275 ľudí (minúta po minúte)

Slovensko eviduje 2141 prípadov.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

21:43 Británia vyradila Španielsko zo zoznamu bezpečných krajín, čo znamená, že všetci cestujúci zo Španielska budú musieť po návrate do Spojeného kráľovstva podstúpiť 14-dňovú karanténu.

Nariadenie nadobudne účinnosť v sobotu o polnoci miestneho času (01.00 h SELČ). Tento krok britskej vlády tvrdo zasiahne oblasť turizmus v Španielsku, ktorý počas predošlých mesiacov výrazne postihli cestovné obmedzenia počas pandémie COVID-19.

21:06 V Španielsku panujú obavy z druhej vlny pandémie. Za posledných 24 hodín tam evidovali 922 nových prípadov nákazy.

Katalánskej úrady v súvislosti s nárastom počtu nakazených chcú obmedziť všetok nočný život v oblasti. Už skôr oznámili, že najbližšie dva týždne budú v regióne uzavreté všetky nočné kluby a bary fungujúce do neskorých nočných hodín. Takisto budú odložené všetky kultúrne a športové podujatia a sú zakázané zhromaždenia viac ako desiatich ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

20:55 Rýchlym tempom rastie množstvo infikovaných v Rumunsku, kde za uplynulý deň odhalili 1284 prípadov nákazy. Je to najviac od začiatku epidémie.

V Bulharsku pribudlo za posledný deň 270 prípadov nákazy koronavírusy a celkový počet infikovaných tak prekonal hranicu 10 000. Počet obetí Covidu-19 sa zvýšil o osem na 337.

20:45 Brazília v uplynulých 24 hodinách zaznamenala ďalších 1156 úmrtí.

Za posledných 24 hodín sa nakazilo ďalších 55 891 osôb, celková bilancia infikovaných tak narástla na viac ako 2,35 milióna.

Brazílske Sao Paulo, ktoré je najväčším mestom v Južnej Amerike, odložilo karneval plánovaný na február 2021.

19:21 Česká polícia a hygienici monitorujú sobotňajšiu hudobnú akciu v okrese Benešov , na ktorej sa dopoludnia zúčastnilo približne 2000 ľudí. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz s odvolaním sa na hovorkyňu polície Luciu Novákovú. Počet ľudí na technopárty v obci Hlaváčkova Lhota, ktorá sa začala v piatok večer, sa medzičasom znížil na zhruba 800, pričom asi 200 z nich tvoria cudzinci, a to najmä z Nemecka a Rakúska. Hromadné akcie nad 1000 osôb v jednom sektore sú v Česku v rámci protikoronavírusových opatrení síce zakázané, no keďže ide o podujatie, ktoré sa koná na súkromnom pozemku so súhlasom jeho vlastníka, nie je nelegálne.

Skryť Vypnúť reklamu

17:56 Koronakríza má negatívny vplyv aj na výrobu mozzarelly v Taliansku.

Pre dramatický pokles v oblasti gastronómie sa od začiatku pandémie nového koronavírusu na konci februára výrazne prepadla aj produkcia tohto syra. Podľa konzorcia na ochranu mozzarelly s chráneným označením pôvodu DOP objem výroby renomovaného druhu syra z Kampánie klesol o 25 %. To má negatívny vplyv na odvetvie s ročným obratom 650 miliónov eur, ktoré pred pandémiou zamestnávalo 30 000 ľudí.

16:51 Nemecko zvažuje pre opätovný nárast nových prípadov zaviesť pre cestujúcich vracajúcich sa z vysoko rizikových krajín povinné testovanie.

Povedal to v sobotu pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn. Spahn uviedol, že vláda chce spraviť všetko pre to, aby zastavila šírenie nového druhu koronavírusu, avšak tak, aby nedošlo k porušeniu základných práv ľudí. "Preverujeme, či je právne možné ľuďom prikázať, aby sa podrobili testu (na koronavírus), pretože

Skryť Vypnúť reklamu

15:28 Brazílsky prezident Jair Bolsonaro už mal negatívny test na koronavírus. Oznámil to v sobotu. "Dobré ráno všetkým," napísal na sociálnej sieti Facebook, kde tiež uviedol, že jeho štvrtý test bol negatívny.

Šesťdesiatpäťročný líder, ktorý 7. júla zverejnil, že sa nakazil novým koronavírusom, neinformoval, kedy mu test robili, no v stredu bol jeho tretí test ešte pozitívny.

14:07 K sobotnému ránu evidovali české úrady dovedna 15 081 prípadov koronavírusovej nákazy.

Z toho sa 9422 pacientom podarilo uzdraviť a naopak, 369 ľudí chorobe COVID-19 podľahlo. V priebehu piatka pribudlo 281 infikovaných, píše internetová stránka televízie Nova. Lekári zatiaľ poznajú výsledky 650 650 testov, nejde však o počet otestovaných ľudí, ako sa o tom pôvodne informovalo. Podľa českého ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha sa totiž približne 15 percent testov musí opakovať.

Skryť Vypnúť reklamu

13:52 Dôsledky pandémie nového koronavírusu ohrozujú v európskom odevnom a textilnom priemysle viac než 150 000 pracovných miest. Poukázala na to najnovšia štúdia poisťovacej spoločnosti Euler Hermes. Ako povedal šéf Euler Hermes v Nemecku Ron van het Hof, očakávajú, že aj napriek viacerým opatreniam na podporu ekonomiky by v sektore mohlo do konca roka 2021 zaniknúť približne 6 % podnikov, pričom ohrozených je v priemere 158 000 pracovných miest.

13:33 India spustila prvé testy vakcíny proti novému koronavírusu na ľuďoch. Krajina zároveň zaznamenala rekordných takmer 49-tisíc nových prípadov nákazy. Celkový počet potvrdených prípadov v Indii tak prekročil 1,3 milióna.

Ochoreniu COVID-19 dosiaľ podľahlo 31 358 ľudí, vrátane 757 za uplynulých 24 hodín. Miera úmrtnosti v tretej najhoršie postihnutej krajine je pritom omnoho nižšia ako v prvých dvoch - Spojených štátoch, ktoré hlásia 4,1 milióna prípadov a vyše 145-tisíc úmrtí, i Brazílii s takmer 2,3 milióna prípadmi a 85 238 úmrtiami.

Skryť Vypnúť reklamu

12:07 Vietnam potvrdil prvý lokálny prípad za viac ako tri mesiace. Päťdesiatsedemročného muža z mesta Da Nang hospitalizovali vo štvrtok s horúčkou a respiračnými problémami, informovalo ministerstvo zdravotníctva. Jeho zdravotný stav sa neskôr zhoršil a museli ho pripojiť na pľúcny ventilátor. Zdravotnícki pracovníci však nedokázali vypátrať zdroj jeho nákazy.

11:57 Nemeckom zaznievajú varovania, že krajinu už zasiahla druhá vlna koronavírusovej pandémie. Narastá totiž počet osôb infikovaných za 24 hodín a obavy vyjadruje už aj Inštitút Roberta Kocha (RKI), vládne centrum výskumu koronavírusu SARS-CoV-2 na nemeckom území.

"Druhá koronavírusová vlna je už tu. Odohráva sa každý deň. Každý deň máme nové ohniská infekcie, z ktorých môžu vzísť veľmi vysoké počty nakazených," povedal pre sobotné vydanie denníka Rheinische Post saský krajinský premiér Michael Kretschmer.

Skryť Vypnúť reklamu

11:18 Celkový počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Afrike prekročil 800-tisíc.

Informovalo o tom Africké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, podľa ktorého na kontinente registrujú 810 008 nakazených. Viac ako polovica prípadov z 54 krajín afrického kontinentu pochádza z Juhoafrickej republiky (takmer 422-tisíc), nákaza sa však prudko šíri aj v ďalších krajinách, vrátane Kene, ktorá hlási vyše 16-tisíc prípadov.

9:31 Na Slovensku pribudlo 23 nových prípadov, čím sa počet infikovaných zvýšil na 2141. Otestovali 2275 ľudí. 7-dňový kĺzavý medián je na úrovni 29.

09:18 Tvárové rúška sa vracajú do života obyvateľov Českej republiky.

Od polnoci na sobotu 25. júla začala celoštátne platiť povinnosť nosiť ich na hromadných akciách nad 100 ľudí vo vnútorných priestoroch. Toto nariadenie sa týka najmä organizovaných koncertov a párty, ale platí aj pre svadby a pohreby.

Skryť Vypnúť reklamu

08:32 Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador vyhlásil, že nevyhnutnosť vždy nosiť na verejnosti tvárové rúško alebo respirátor nie je vedecky dokázaná.

Jeho slová zazneli v piatok na tlačovej konferencii v štáte Oaxaca len deň po tom, čo Mexiko zaznamenalo nový rekord v počte prípadov osôb nakazených koronovírusom v priebehu 24 hodín.

"Nemusím mať na tvári rúško, ak dodržiavam zdravotne bezpečnú vzdialenosť - ale ak sa nachádzam na miestach, kde je to nevyhnutné alebo je to tam predpísaná norma, či dokonca je to tam povinné, vtedy si ho nasadím," povedal mexický prezident.

Mexiko infekciou zo svetového hľadiska šiestou najpostihnutejšou krajinou. V piatok tam potvrdili 7573 nových prípadov. Celkový počet nakazených činí v tejto latinskoamerickej krajine 378 285. Na koronavírus zomrelo doposiaľ 42 645 pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

07:47 Nórsko v piatok opätovne zaviedlo karanténu pre osoby prichádzajúce zo Španielska, ale zároveň vyhlásilo, že tieto reštrikcie sa nebudú týkať filmárskeho štábu, ktorý príde do krajiny nakrúcať najnovší diel série Mission: Impossible.

Hlavný predstaviteľ tohto thrilleru Tom Cruise a zvyšok štábu budú môcť vstúpiť na územie Nórska na jeseň. Filmovať tam budú scény do siedmeho pokračovania tejto akčnej série bez toho, aby sa bez ohľadu na svoj pobyt v predchádzajúcich destináciách museli podrobiť akýmkoľvek karanténnym požiadavkám.

Nórsko má momentálne pandémiu pod kontrolou; v piatok boli hospitalizovaní iba traja ľudia s koronavírusom. Krajina celkovo zaznamenala od vypuknutia pandémie 9085 prípadov nákazy a 255 súvisiacich úmrtí.

06:42 Spojené štáty v piatok už druhý deň za sebou zaznamenali viac než 70 000 nových prípadov koronavírusového ochorenia COVID-19 a vyše 1000 s tým súvisiacich úmrtí.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdravotnícke úrady v tejto pandémiou celosvetovo najpostihnutejšej krajine za uplynulých 24 hodín zaevidovali 73 795 nových prípadov infekcie a ďalších 1157 úmrtí. Z poskytnutých údajov vyplýva, že USA majú momentálne 4,1 milióna prípadov nákazy, z ktorých sa 145 324 skončilo úmrtím pacientov. Z ochorenia sa vyliečilo vyše 1,2 milióna ľudí.

06:28 Cestujúci prichádzajúci do Rakúska z ohnísk COVID-19 budú musieť pri vstupe do krajiny predložiť výsledky aktuálnejších testov. Nariadenie začne platiť od pondelka.

Rezort zdravotníctva zverejnil v noci na sobotu zoznam 32 destinácií so zvýšeným rizikom infekcie po tom, ako dospel k záveru, že nedávny nárast nových domácich prípadov nákazy sčasti súvisí s osobami prichádzajúcimi zo zahraničia.

Na danom zozname figuruje väčšina balkánskych krajín, ktoré boli v uplynulých týždňoch zdrojom množstva infekčných zhlukov v Rakúsku. Na zozname sú i Švédsko a Portugalsko, ako aj Spojené štáty, Brazília či India. Ľudia prichádzajúci do Rakúska z týchto 32 krajín sa musia na hraniciach preukázať negatívnym testom na koronavírus alebo sa nechať otestovať do dvoch dní po vstupe do tejto alpskej republiky.

Skryť Vypnúť reklamu

6:19 Katalánska vláda nariadila v piatok zatvorenie všetkých nočných klubov, diskoték a spoločenských podujatí, keďže tam zaznamenávajú nárast nových prípadov ochorenia COVID-19.

Príkaz nadobudne účinnosť v sobotu a bude platiť dva týždne. V celom Španielsku sa počet nových prípadov za uplynulé týždne strojnásobil. Takmer polovicu všetkých nových prípadov zaznamenali práve v Katalánsku. Pred týždňom úrady vyzvali obyvateľov katalánskej metropoly Barcelona, aby nevychádzali z domu, ak to nie je absolútne nevyhnutné. Nové opatrenia zakazujú aj hudobné podujatia s tanečnými parketmi. Kasína, bary a reštaurácie budú musieť zatvoriť o polnoci.

Takmer mesiac po tom, ako Španielsko ukončilo núdzový stav, začal v krajine narastať počet nových prípadov nákazy. Zdravotníci čoraz častejšie zdôrazňujú, že jednou z príčin je aj nočný život, ktorý je úrodnou pôdou pre šírenie vírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 2. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali
 3. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 4. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 5. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 6. Slováci zisťujú, že mať plán je dobrá vec
 7. Týchto 5 nehôd v domácnosti vás presvedčí - poistenie sa oplatí
 8. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 9. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 2. Mobilný zdvihák pre pacienta
 3. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 4. Otázky zo zubárskeho kresla: Zubné implantáty
 5. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali
 6. Únava, Stres ? Nízke libido ? Riešenie je jednoduché!
 7. Veľký úspech slovenskej kávy v medzinárodnej súťaži Great Taste
 8. Obľúbená značka YES! sa rozrastá o nové proteínové tyčinky
 9. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 10. Štyri znaky nesprávneho zateplenia a ako sa im vyhnúť
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 24 891
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 003
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 14 943
 4. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 12 794
 5. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 10 288
 6. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 773
 7. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 767
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 385
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 214
 10. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 7 802
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podcast Dejiny

Pustý kút Uhorska premenil na kultúrnu krajinu. Kto bol František Štefan Lotrinský?

Manžel Márie Terézie bol nadaný podnikateľ a vizionár.

Podcast Dejiny - historický podcast v spolupráci s magazínom Historická revue.
Infektologička Alena Koščálová
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Flegr: Slovensko má ešte šancu druhú vlnu zvrátiť

Rozhovor s biológom a parazitológom, profesorom Jaroslavom Flegrom.

Jaroslav Flegr.

Neprehliadnite tiež

Flegr: Slovensko má ešte šancu druhú vlnu zvrátiť

Rozhovor s biológom a parazitológom, profesorom Jaroslavom Flegrom.

Jaroslav Flegr.

Šéfa polície vyberie koalícia podľa pravidiel, ktorým sama neverí

Konkurz vypíše minister Mikulec v najbližších dňoch.

Minister vnútra Roman Mikulec a dočasný policajný prezident Peter Kovařík (vzadu).
Okolie Mlynského náhonu si bola pozrieť pätica vybraných tímov, z ktorých jeden rozhodne o jeho novom vzhľade.
Vedenie mesta avizovalo stopku drevenému sedeniu. V praxi sa však neuplatnila.