BRATISLAVA. Patrikovi Pachingerovi, ktorý bol v kauze skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest odsúdený na sedem rokov väzenia, sa končí výkon trestu 9. septembra.
Táto informácia odznela v pondelok na Okresnom súde Bratislava I, kde Pachinger čelí inému trestnému konaniu.
Zastavenie vyplácania výnosov
Okresný súd Bratislava I vypočúval svedkov. Jeden z nich vypovedal, že mu obžalovaný v roku 2012 prisľúbil financovanie projektu v hodnote 700-tisíc eur.

„Získané financie nikdy neboli vložené do toho projektu,“ povedal svedok s tým, že s Pachingerom mali v tejto oblasti len ústnu dohodu. „Následne mi povedal, že z toho nič nebude,“ uviedol svedok.
Ďalší z vypočutých svedkov pred súdom spomínal prísľub zhodnotenia investovaných finančných prostriedkov. „Spočiatku nejaké výnosy chodili, následne prestali,“ uviedol.
Zodpovednosť má iná osoba
Za celú vec však podľa neho bola zodpovedná iná osoba ako Patrik Pachinger. Tretí predvolaný svedok, ktorý s Pachingerom istý čas spolupracoval, povedal, že obžalovanému „určití ľudia dávali peniaze na zhodnotenie“.
Samotný Pachinger podľa svedka peniaze na vyplácanie výnosov následne pýtal od neho. „Tieto požiadavky som ignoroval,“ povedal.
Pre súdom tiež odznel znalecký posudok, ktorý analyzoval pohyby na účtoch Pachingerovej spoločnosti PP Kapital. Obhajca však pred súdom uviedol, že s obžalovaným nemali dostatok času vypracovať k posudku vyjadrenie. Pojednávanie v tejto veci pokračuje v utorok 11. augusta.
Vylákal takmer milión eur, výnosy neplatil
Podľa obžaloby Pachinger v desiatich skutkoch v rokoch 2010 - 2013 od poškodených pod prísľubom vyplácania mesačných výnosov z poskytnutej sumy vylákal finančné prostriedky v celkovej sume 959 750 eur.
Tie však podľa prísľubu nezhodnotil, prípadne použil na vyplácanie iných, čím spôsobil škodu poškodeným v celkovej sume vyše 840-tisíc eur.
Zamietnutie prepustenia aj obnovy konania
Pachingera Špecializovaný trestný súd uznal v kauze nebankoviek za vinného v roku 2015, pričom verdikt v roku 2018 potvrdil Najvyšší súd. Odsúdený následne opakovane žiadal o podmienečné prepustenie, súdy mu však nevyhoveli.
Rovnako Špecializovaný trestný súd zamietol aj jeho žiadosť o obnovu konania.
Spolu s Pachingerom boli v kauze nebankoviek odsúdení aj Dávid Brtva a Jozef Majský. Brtvu z výkonu trestu podmienečne prepustili v roku 2018. Majský, ktorého vinu Najvyšší súd potvrdil v júli tohto roku, je momentálne vo väzbe v Českej republike.
Škoda takmer pol miliardy korún
Špecializovaný trestný súd odsúdil v roku 2015 Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Majského na deväť rokov väzenia v súvislosti s kauzou skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest.
Podľa rozsudku Jozef Majský, Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov slovenských korún. Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún.
Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Majský, ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“. Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty.
O Majskom definitívne rozhodli až teraz
Vinu Brtvu a Pachingera potvrdil Najvyšší súd ešte v roku 2018, Jozef Majský sa však pravidelne ospravedlňoval pre prácenechopnosť.
V jeho prípade Najvyšší súd právoplatne rozhodol o vine v júli 2020.