Zmanipulované prezidentské voľby vyhnali do ulíc desaťtisíce Bielorusov. Alexander Lukašenko najskôr použil brutálnu silu, potom požiadal o pomoc Vladimira Putina. V Bielorusku protestujú proti prezidentovi mladí, ale aj jadro jeho voličov, robotníci z fabrík.
„Bieloruská opozícia má lídrov. Ale sú vo väzení,“ hovorí v Rozhovoroch Zuzany Kovačič Hanzelovej analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Alexander Duleba.
Protesty po prezidentských voľbách v Bielorusku majú dosiaľ nevídanú silu. Čo prezident Lukašenko podcenil?
Lukašenko urobil dve zásadné chyby. Hoci sám hovoril, že si čítal manuál farebných revolúcií a že chyby neurobí.
Po prvé brutalita, s akou zasiahla polícia – dolámaní ľudia, minimálne dvaja mŕtvi. Niektorí lekári hovoria, že mŕtvych bolo v prvé dni oveľa viac. To naštvalo aj tých, ktorí boli nerozhodní.

Ešte predtým totálne podcenil protikandidátku Sviatlanu Cichanovskú. Ako klasický mačo hovoril: Ja s ňou mám ísť do televíznej debaty, so ženou v domácnosti? O čom s ňou mám hovoriť? Ako piecť kotlety?
Jej muža, blogera a aktivistu, ktorý pôvodne kandidoval za prezidenta, zatkli. Ona kandidovala zaňho. Cichanovská je chyba v systéme, ktorú každý podcenil.
Je dôležité, že minulý piatok mladých ľudí podporili robotníci. Pridali sa pracovníci niektorých kľúčových bieloruských podnikov, typickí voliči Lukašenka. To zásadne zmenilo situáciu. V nedeľu to bol historický deň – 200-tisíc ľudí v Minsku a približne stotisíc, ktorí prechádzali hore-dolu.
Lukašenko sa pokúsil prejsť do protiútoku a zorganizoval provládny míting na svoju podporu. Štátnych zamestnancov zvážali z celého Bieloruska. Podľa kritických odhadov ich tam bolo 20-tisíc, podľa oficiálnych, nadnesených, 50-tisíc.
Máte teda 200- až 300-tisíc na jednej strane a 20- až 50-tisíc na druhej. To asi hovorí aj o výsledku cynicky sfalšovaných volieb.
Falšovať ich mal aj v minulosti. Priťažil mu teraz koronavírus a vyhlásenia, že ho vylieči vodka, hokej a práca na traktore?
Jednoznačne áno. Väčšina diktátorov koronavírus zľahčuje. Lukašenko nebol jediný, Putin sa ešte na začiatku apríla vyjadril, že o nič nejde. To isté vidíme vo Venezuele, v Brazílii, u Trumpa v Spojených štátoch.
Realita je taká, že Bielorusko s necelými 9,5 milióna obyvateľov má vyše 60-tisíc potvrdených prípadov. Ľudia začali sami organizovať pomoc nemocniciam, pretože mnoho ľudí potrebuje hospitalizáciu. Lekári sa začali sťažovať – a toto všetko Lukašenko odignoroval.
Aj to prispelo k tomu, že aj tí, ktorí boli k politike ľahostajní, si povedali dosť. Pretože toto je zlyhávanie moci v základnej starostlivosti o občanov – o ich zdravie a bezpečnosť.
Čo boli ďalšie faktory, ktoré priviedli ľudí do ulíc?