Teoretický fyzik Samuel Kováčik na facebooku a instagrame ako Vedátor vysvetľuje ľuďom koronavírus i nezmyselnosť falošných správ. Po troch rokoch v Írsku mu chýbajú cyklochodníky a lepšie pracovné podmienky. V Rozhovoroch Zuzany Kovačič Hanzelovej hovorí aj o tom, prečo má zmysel diskutovať s konšpirátormi a ktoré témy by mali byť tabu.
Prečo ste išli do zahraničia? Nedá sa u nás robiť kvalitná veda?
Určite sa dá. Trochu záleží, akú vedu robíte. Skôr som sa chcel priučiť remeslu z iného uhla, rozšíriť si znalosti.
Mám výhodu, že som teoretický fyzik. Stačí mi pero, papier, tabuľa je bonus, ideálne server, na ktorom sa dajú robiť výpočty.
Keby som bol genetik, potrebujem vzorky, drahé prístroje. Neviem posúdiť, ako je to v tejto oblasti na Slovensku.
Čo by sa malo zmeniť, aby sa mozgy, ktoré odišli, vrátili domov?
Platy. Nejde o neskromnosť, ale aby sme pritiahli zahraničných profesorov, ktorí privedú tím a rozbehnú novú oblasť výskumu, to stojí peniaze. Nie preto, že chcú jazdiť na porsche, ale priviesť aj rodinu, niekde s ňou bývať a slušne ju uživiť. Aby si nemuseli robiť starosti, či môže ísť dieťa na lyžiarsky výcvik.
Na Slovensku chýbajú zahraniční profesori. V Dubline bola štvrtina Írov, zvyšok zo zahraničia. Na každé miesto bolo výberové konanie, na moje bolo asi sto uchádzačov. Teraz sa robilo na profesora, ktorý si privedie aj tím, záujemcovia sa hlásili z celého sveta.
Nehovorím, že nemáme kvalitných ľudí, ale sme malá krajina a potrebujeme pritiahnuť ďalších zo zahraničia.
Ako vám napadlo, že budete vo voľnom čase popularizovať vedu?
Ako doktorand som učil na matfyze, po odchode do Írska mi učenie chýbalo. Už predtým som písal blogy pre Denník N. To mi až tak nevyhovovalo, tak som založil facebookovú skupinu Vedátor. Potom som ju rozšíril na instagram.
Ľudí veda zaujíma, ale nemajú spoľahlivé informácie v prijateľnej forme. Žijeme v čase, keď ich nebaví čítať dlhé články, hoci tie by som písal najradšej.
Je lepšie občas napísať niečo dlhé, ale zároveň mať informačné 'jednohubky' a krátke veci, ktorými ich nalákam. Keď zistia, že niečomu venovali tri minúty a obohatilo ich to, investujú päť, potom pol hodiny a vypočujú si podcast.