Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Od štvrtka vstúpia do platnosti nové opatrenia, ktoré zjednotia podmienky organizácie hromadných podujatí športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy.
TASR o tom v stredu informoval Marek Eliáš z Komunikačného referátu Úradu verejného zdravotníctva SR.

Pre všetky hromadné podujatia bude platiť obmedzenie na 1000 osôb v jednom okamihu pre exteriér a 500 osôb v jednom okamihu v interiéroch.
Platí to rovnako aj pre svadobné a pohrebné obrady, cirkevné i civilné, ako aj výkon bohoslužieb, prvého svätého prijímania a sviatosti birmovania.
Dodal, že naďalej platí výnimka z tohto obmedzenia pre hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú mať v čase ich začiatku negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako 12 hodín.
"Obmedzenie sa nevzťahuje ani na zasadnutia a schôdze štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy a zasadnutia, ktoré sa uskutočňujú na základe zákona," uzavrel.
Dôraz na dodržiavanie čistoty v prevádzkach
Prevádzky sú podľa Úradu verejného zdravotníctva povinné umožniť vstup len osobám s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka), pričom táto povinnosť sa nevzťahuje na čas potrebný na konzumáciu nápojov a pokrmov.
Pri vchode do prevádzky je povinnosťou aplikovať dezinfekciu na ruky alebo poskytnúť jednorazové rukavice.
„Potravinárske predajne, prevádzky zariadení spoločného stravovania, vrátane stánkov s rýchlym občerstvením a iným ambulantným predajom potravín, pokrmov a nápojov musia klásť dôraz na zabezpečenie pravidelného a účinného čistenia a dezinfekcie, ktoré sa musí vykonávať dôkladne v rámci denného sanitačného režimu prevádzky,” zdôrazňuje Úrad.
V taxíkoch sa odporúča bariéra
V prípade taxislužieb Úrad odporúča cestujúcim sedieť na zadných sedadlách.
„Odporúčame zabezpečiť vhodné oddelenie priestorov vodiča od priestoru pre pasažiera, zabraňujúce voľnému prieniku aerosólu medzi týmito priestormi,” uviedli hygienici.
Prevádzky zariadení starostlivosti o ľudské telo sú zase povinné upraviť časový harmonogram prevádzky tak, aby medzi jednotlivými zákazníkmi bol vždy priestor na upratanie a dezinfekciu pracovného miesta.
Úrad dodal, že dezinfekcia by sa mala vykonávať po každom zákazníkovi dezinfekčným prostriedkom s virucídnm účinkom.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?