Matematik Richard Kollár v rozhovore vysvetľuje, prečo pri raste nových prípadov Covidu-19 evidujeme na Slovensku rekordne málo úmrtí na koronavírus.
Dáta podľa neho nenaznačujú možnosť, že by vírus zmutoval a bol oslabený.
Úmrtia prichádzajú s oneskorením po náraste počtu infikovaných a hospitalizovaných. Očakáva, že obetí Covidu-19 môže pribúdať.
Kollár momentálne spolupracuje na štúdii, v ktorej zisťujú, čo bolo za nízkym počtom úmrtí na Slovensku v prvej vlne nákazy.
V mnohých krajinách padajú denné rekordy infikovaných. Je to tým, že ich úrady lepšie hľadajú alebo ich je badateľne viac ako na jar?
To v skutočnosti asi nikto nevie. To, čo každý deň zaznamenávame, sú rekordné počty pozitívnych testov, nie však počet infikovaných ľudí v populácii. A to nie je to isté.
Viac pozitívnych testov denne máme my, ale hlavne okolité krajiny ako Ukrajina, Česká republika. Nevieme však, akú časť tvoria pozitívne testovaní ľudia z celkového počtu infikovaných v populácii.

Predpokladá sa, že počet infikovaných bol v marci oveľa vyšší ako počet nájdených prípadov. Odhady z iných krajín hovoria, že vtedy mohlo ísť o 20- až 80-násobok počtu zistených prípadov.
Bolo tam však viacero problémov - nie všetci ľudia si protilátky tvoria, majú len istú životnosť a slabnú a niektoré protilátkové testy vychádzali s hraničnými hodnotami.
Dnes však zrejme tieto násobky nebudú také vysoké, pohybujú sa zrejme v jednociferných číslach.
Ak úrady evidujú na Slovensku zhruba 2000 aktívne chorých ľudí, koľko Slovákov je skutočne infikovaných?
Keby som teraz povedal, že je na Slovensku desaťtisíc nakazených, to by bolo veštenie.