BRATISLAVA. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) pripúšťa, že malo dieru v aplikácii Moje ezdravie.
Neverí však etickým hackerom z IT firmy Nethemba, že im skutočne zobrali osobné údaje o viac ako 130 tisícoch pacientov vyšetrených na Covid-19. Vyplýva to z vyjadrení hovorkyne centra zdravotníckych informácií Veroniky Beňadikovej pre SME.
Moje ezdravie je aplikácia, ktorú vytvorilo NCZI na začiatku pandémie koronavírusu na jar tohto roku už za vlády súčasného premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Aplikácia slúžila aj na nahlásenie sa na testovanie na Covid-19.
Aplikácia nie je súčasťou elektronického zdravotníctva známeho pod názvom e-zdravie, ktoré obsahuje zdravotné informácie o väčšine obyvateľov Slovenska. NCZI tvrdí, že tento systém nebol útokom etických hackerov narušený.
Etickí hackeri sú odborníci, ktorí napádajú informačné systémy, aby otestovali ich bezpečnosť a odhalili ich zraniteľnosť ešte pred prípadným útokom kriminálnikov.
Odkrývajú systémové chyby bez toho, aby napáchali škody. O prípadných dierach v systémoch informujú dotknuté organizácie, aby ich mohli opraviť. Profesionálni etickí hackeri majú certifikáty, ktoré majú zaručiť ich spoľahlivosť a dôveryhodnosť.
Priznali dieru, úniku dát neveria
Hovorkyňa NCZI potvrdila, že Nethemba ich upozornila na dieru v aplikácii, aj to, že ju opravili. Napriek tomu štátni zdravotnícki štatistici neveria, že im etickí hackeri skutočne zobrali osobné údaje o vyše 130-tisíc pacientoch otestovaných na Covid-19.