BRATISLAVA. Úplne zatvorených bolo k piatku 12 škôl. Povedal to v sobotňajšej diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko minister školstva Branislav Gröhling (SaS), kde diskutoval s Ľubomírom Petrákom (Smer.
Doma je v súčasnosti 6 500 žiakov, čo predstavuje jedno percento.
Podľa Petráka školstvu chýba digitálny obsah a ukazuje sa to práve v takomto období.
Rúška môžu byť povinné aj po septembri
Vyučovanie bolo počas prvej vlny pandémie prerušené na 77 dní. Minister vysvetlil, že v prípade výskytu nákazy koronavírusom sa nemusí hneď zatvárať celá škola.
Ministerstvo školstva informácie o tom, koľko je zavretých škôl alebo jednotlivých tried, získava od riaditeľov škôl, ktorí ich nahlasujú prostredníctvom webovej stránky. V súčasnosti sú zatvorené triedy v 77 školách.
Gröhling tiež nevylúčil, že sa povinnosť nosenia rúšok predĺži aj po 30. septembri, ale ak by aj bola zrušená, ministerstvo to bude naďalej „výrazne odporúčať“.
Podľa Petráka sú školy na tento školský rok „ďaleko lepšie“ pripravené, ako na ten minulý. „To čo mne chýba je digitálny obsah vzdelávania,“ povedal.
Myslí si, že by pedagógovia mohli hodnotiť obsah digitálnej knižnice, z ktorej budú vyberať jednotlivé materiály. Dodal, že lepší systém ako semafor, ktorý značí riziko nákazy na školách momentálne neexistuje.
Gröhling zatiaľ nevie, či peniaze z Fondu obnovy bude môcť použiť na platy
V súvislosti s financiami z plánu obnovy minister poznamenal, že plánujú prestavbu celkovej infraštruktúry materských, základných a stredných škôl, školských jedální, športovísk a telocviční.
"Čakáme na informácie od Európskej komisie, aké budú kritériá. A na základe nich budeme pripravení, pretože už máme prepočty a budeme vedieť na to veľmi rýchlo zareagovať," poznamenal minister.
Petrák poznamenal, že európske peniaze by sa mali použiť najmä na infraštruktúru škôl.
Minister povedal, že sa ešte nevie, či sa budú môcť z týchto európskych peňazí zaplatiť platy učiteľov. "Ešte to nie je isté. Ani my sme zatiaľ nedostali jasné pokyny, že áno, môžete, alebo nie, nemôžete," povedal.
Tvrdí, že na ministerstve pripravili plán, ako by sa mohli platy výrazne a postupne zvyšovať. Keď sa to nepodarí z európskych peňazí, tak rezort školstva bude žiadať o financie zo štátneho rozpočtu.
Petrák povedal, že učiteľom by mali zabezpečiť minimálne šesťpercentné zvýšenie platov, "pretože inak sa spreneveríte všetkým sľubom, ktoré ste doteraz mali". Zároveň si nemyslí, že by platy učiteľov mali byť financované z európskych financií.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?