BRATISLAVA. Poslednú scénu, ktorú zvukár Tibor Krištof ozvučil pred vypuknutím pandémie, bolo koncertné pódium pre hudobnú skupinu Polemic 10. marca štyri dni po objavení prvého infikovaného človeka koronavírusom na Slovensku.
Koncertnú šnúru Polemicu, a všetky ostatné hromadné podujatia štát v marci následne zakázal a Krištof prišiel po 15 rokoch v umeleckej branži na dlhé mesiace o živobytie.
"Odvtedy som už robil v servise notebookov, neskôr na stavbe, kde som robil elektriku a tiež som chodil poskytovateľovi internetu montovať antény na strechu," menuje povolania, ktoré musel od začiatku pandémie vystriedať, aby sa uživil.
Z približne 200 eur, ktoré mu po zaplatení odvodov zo štátnej pomoci pre podnikateľov zasiahnutých pandémiou mesačne zostávajú, by rodinu s deťmi neuživil.
Podobných prípadov je na Slovensku odhadom Hudobnej únie Slovenska asi 80-tisíc. Hrozia im osobné bankroty a exekúcie, keďže sedem mesiacov im opatrenia proti koronavírusu zakazujú alebo obmedzujú prácu.
Keďže práca v kultúrnom a kreatívnom priemysle znamená často viacero čiastkových kontraktov na rôznych projektoch, ľudia nemajú len jednu pracovnú zmluvu alebo úväzok. Preto mnohí nemajú ako splniť podmienky ani na príspevok, aký dostáva zvukár Krišťof, a sú ešte v horšej situácií.
"Riešime, aby šport a kultúra nezahynuli. Poprosil som pani ministerku kultúry, aby začala rokovania s kultúrnou obcou aj športovcami," povedal v pondelok premiér Igor Matovič (OĽaNO). Vláda pritom od jari vedela o varovaniach epidemiológov, že pandémia koronavírusu na Slovensku na jeseň opäť zosilnie v 2. vlne.
Ministerstvo zmeny nepripravilo
Napriek tomu, že o probléme ľudí pracujúcich v umeleckom priemysle sa vie už od počiatku pandémie, keď sa zo dňa na deň zrušili mnohé kultúrne a umelecké predstavenia, systémová pomoc neexistuje.