Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Podľa europoslanca Michala Šimečku (Progresívne Slovensko) posiela Slovenská republika málo žiadostí o schválenie pomoci, v ich podávaní sme na chvoste Európskej únie (EÚ).
Zatiaľ čo Slovensko vytvorilo päť schém pomoci, Maďarsko a Česko po 14. Dokonca aj menšie štáty, napríklad Litva či Lotyšsko, pripravili v porovnaní so Slovenskom viac než dvojnásobok schém pomoci.
V tlačovej správe o tom informoval europoslanec Michal Šimečka.
Ako ďalej priblížil, premiér Igor Matovič (OĽaNO) a predseda SaS Richard Sulík sa neprávom vyhovárajú na EÚ, že zdržuje poskytovanie ekonomickej pomoci ľuďom zasiahnutým pandémiou koronavírusu.
Europoslanec sa v tejto veci obrátil aj na kabinet podpredsedníčky Európskej komisie (EK) Margarethe Vestager.
Šimečka tvrdí, že koaliční lídri čelia po sprísnení opatrení otázkam, kedy a ako konkrétne nastavia pomoc pre oblasti cestovného ruchu, športu, kreatívneho priemyslu či gastroslužieb. Dodal, že Matovič v tejto súvislosti upozornil na „siahodlhé, mesačné procesy“ v EK a o zdržaniach na strane Bruselu hovoril aj Sulík.
„Brusel pravidlá pre schvaľovanie pomoci mimoriadne uvoľnil už počas prvej vlny, pričom odvtedy sa ešte zjednodušili,“ upozorňuje Šimečka s tým, že dnes stačí vyplniť formulár a EK pomoc odobrí v rádoch dní. Zároveň dodal, že tieto schémy je tiež možné v koordinácii s EK predpripraviť.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?