BRATISLAVA. Nemocnice nebudú mať dostatok personálu nielen na to, aby objednanému pacientovi vymenili bedrový kĺb, ale ani na to, aby ošetrili vážne zraneného človeka. Centrálne príjmy budú preplnené a lekári sa budú rozhodovať, koho ošetria a koho nie.
Približne takto opisujú kolaps nemocníc spôsobený postupujúcou pandémiou druhej vlny nového koronavírusu zdravotnícki analytici Tomáš Szalay z Health Policy Institute (HPI) a Dušan Zachar z INEKO.
Pred hrozbou kolapsu nemocníc varoval v nedeľu aj premiér Igor Matovič (OĽaNO).
Ak Slovensko "nezatiahne ručnú brzdu", do troch týždňov sa podľa odborníkov nemocnice nebudú vedieť starať o všetkých pacientov, povedal na tlačovej konferencii.

Ešte o kratšom dvojtýždňovom príchode kolapsu nemocníc hovoril aj jeho stranícky kolega a minister zdravotníctva Marek Krajčí. Kolaps zdravotníckych zariadení pred pár dňami spomínal aj šéf Asociácie nemocníc Slovenska Marian Petko. Asociácia združuje stredne veľké a malé nemocnice.
Najkritickejšia situácia je aktuálne v Žilinskom kraji. Jeho súčasťou je aj Orava, ktorá je Covidom-19 najviac zasiahnutá zo všetkých regiónov Slovenska.
V piatok dosiahol počet novonakazených koronavírusom nový rekord. Bolo ich 2075. V nemocniciach bolo kvôli tejto nákaze 540 pacientov, z nich má potvrdenú infekciu 464. Na umelých pľúcnych ventiláciách je 51 pacientov a 71 ľudí ochoreniu podľahlo.
Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem
Ako by vyzeral kolaps nemocníc
"Nemocnica prestane prijímať nielen plánovaných, ale aj akútnych pacientov, pretože nebude schopná im poskytnúť zdravotnú starostlivosť. Nebude mať dosť personálu na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) či na Jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS)," opisuje analytik Szalay, ako môže vyzerať kolaps nemocnice.