SME

Čaputová novelu o verejnom zdraví nevetovala, no časť napadne

Sporné ustanovenie zákona prezidentka napadne na Ústavnom súde.

Prezidentka Zuzana Čaputová.Prezidentka Zuzana Čaputová. (Zdroj: SITA)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Zároveň sa rozhodla, že sporné ustanovenie týkajúce sa práva na náhradu škody a ušlého zisku napadne na Ústavnom súde (ÚS) SR. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Z novely vyplýva, že nezrovnalosti v súvislosti s opatreniami Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v boji s pandémiou nového koronavírusu sa majú odstrániť.

SkryťVypnúť reklamu

Za protiústavné považuje nové ustanovenie, ktoré hovorí, že "právo na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu vykonávania opatrení podľa tohto zákona, ktoré sa týkajú neurčitého počtu osôb, je vylúčené".

Prezidentka tvrdí, že Ústava SR zaručuje každému právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom štátnych orgánov.

"Je síce možné zákonom upraviť medze uplatňovania tohto práva, avšak nie je možné žiadne ústavné právo zákonom odobrať alebo vylúčiť. V praxi by to znamenalo, že štát by nezodpovedal ani za škody spôsobené prípadným nezákonným uplatňovaním tejto novely," vysvetlila hlava štátu.

Prezidentka sa rozhodla novelu podpísať vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň požiada ÚS o preskúmanie súladu sporného ustanovenia s ústavou bez toho, aby bola pozastavená účinnosť zákona ako celku.

Právomoci hygienikov

Novou legislatívou sa majú vyjasniť postavenie nariadení ÚVZ a regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ), podmienky nadobudnutia ich účinnosti a publikácie.

Právna úprava po novom hovorí, že ak je opatrenia potrebné nariadiť na celom území SR, jeho určitej časti alebo pre skupinu inak ako jednotlivo určených osôb, nariaďuje ich ministerstvo zdravotníctva, ÚVZ alebo RÚVZ všeobecne záväzným právnym predpisom.

Ten sa bude označovať ako vyhláška a nadobudne platnosť vyhlásením v plnom znení vo Vestníku vlády SR. Novela má tiež zaviesť nové právne nástroje na boj s pandémiou.

Úrady verejného zdravotníctva budú môcť nariadiť podmieňovanie vstupu do prevádzok registráciou osobných údajov osôb.

SkryťVypnúť reklamu

To má pomôcť pri trasovaní kontaktov. V zákone bude tiež definované, že pri ohrození verejného zdravia môžu úrady verejného zdravotníctva nariadiť používanie preventívnych a iných ochranných pomôcok, karanténu osôb vstupujúcich na Slovensko, transport a jeho podmienky pri osobe s prenosným ochorením.

Nariadiť budú môcť i dezinfekciu priestorov, prijímanie hygienických opatrení zamestnávateľom a podobne.

Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) pribudnú kompetencie v oblasti poskytovania informácií obyvateľstvu a poskytovania súčinnosti orgánom štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva.

Umožní im tiež využívať svoje informačné, komunikačné a sieťové technológie na účel plnenia ich úloh.

Opozícia kritizuje

Novelou zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia sa podľa Smeru premiér Igor Matovič (OĽANO) zbavuje zodpovednosti za boj s pandémiou nového koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko podľa strany prenáša na Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ), ktorého nariadenia novela upravuje. Šéf Smeru Robert Fico tvrdí, že koaliční poslanci uznali, že zákon bol šitý veľmi rýchlo, mnoho jeho ustanovení môže vyvolávať ústavnoprávne problémy.

Nevyriešil sa podľa neho problém nezákonnosti rozhodnutí úradov verejného zdravotníctva prijatých pred schválením novely. Myslí si, že to môže spôsobiť vlnu podaní na súdy.

"Máme veľkú výhradu voči ustanoveniu, že pri uplatňovaní opatrení, ktoré bude mať podľa tohto zákona ÚVZ právo prijímať, nebude možné podávať žiadne návrhy na náhradu škody alebo ušlého zisku. My s týmto nemôžeme súhlasiť, pretože je to výrazné obmedzenie základných práv," povedal.

Nezaradený poslanec Richard Raši namieta, že novela môže spôsobiť v budúcnosti škody, pretože niektoré jej ustanovenia nemusia byť v súlade s inými zákonmi či Ústavou SR.

SkryťVypnúť reklamu

Raši kritizuje aj to, že sa koalícia snažila do zákona vložiť povinné očkovanie, čo napokon podľa jeho slov po tlaku poslancov vypustili. Negatívne vníma i to, že novela znemožňuje požiadavky na kompenzácie rôznym prevádzkam. "Nemyslíme zisk, ktorý v minulom období mali a teraz nemajú, ale nebudú mať nárokovateľné ani kompenzácie strát prevádzkových, teda financií, ktoré stratili a súvisia aj s udržaním podniku ako takého," poznamenal.

Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko tvrdí, že prezidentka mala novelu vrátiť do parlamentu. Hnutie argumentuje tým, že v schválenej novele zostalo aj vylúčenie nároku na náhradu škody.

"Vzhľadom na to, že existujú značné pochybnosti o ústavnosti tejto novely, bolo by vhodné, aby pani prezidentka novelu vrátila parlamentu na prepracovanie. Uvedomujeme si potrebu prijatia tejto novely, ale aj v súčasnej krízovej situácii sa má a musí k tvorbe legislatívy pristupovať tak, aby bola zabezpečená ústavnosť a ochránené základné práva ľudí. Obzvlášť tých, ktorí znášajú bremeno opatrení v mene nás všetkých na svojich pleciach. To, žiaľ, podľa nás aktuálne nie je splnené," uviedla členka predsedníctva Progresívneho Slovenska Lucia Plaváková.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 763
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 264
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 161
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 023
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 837
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 462
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 475
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 293
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu