Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Ministerstvo obrany SR nateraz v súvislosti so zhoršujúcou sa situáciou s ochorením COVID-19 pracuje s viacerými operačnými plánmi.
Jedným z nich je aj Izolátor, ktorý počíta s poľnou nemocnicou a izoláciou až do 1500 pacientov s novým koronavírusom v priestoroch Centra výcviku Lešť.
V piatok to uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO). TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.
Kapacity vedia ešte navýšiť

Ako šéf rezortu priblížil, armáda pomáha intenzívne priamo v teréne aj v piatok. Aktuálne je na plnenie rôznych potrebných úloh nasadených celkovo 567 profesionálnych vojakov v 28 nemocniciach, 31 regionálnych úradoch verejného zdravotníctva a 19 mobilných odberových miestach po celom Slovensku.
Rezortná Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku má po reprofilizácii pre pacientov s ochorením COVID-19 vyhradených 106 lôžok, pričom takmer 50 z nich je ešte voľných.
"Ak by sa situácia rapídne zhoršovala a došlo k naplneniu aj tejto nemocnice, budeme siahať na ďalšie naše kapacity," povedal Naď.
Centrum pre stredne ťažké prípady
V tejto súvislosti informoval, že Ozbrojené sily SR disponujú približne 450 zdravotníckymi pracovníkmi, kapacitami v rámci Centra výcviku Lešť a tiež jednou poľnou chirurgickou nemocnicou, ktorá je primárne určená na liečenie bojových zranení a polytráum, ako aj ďalších chirurgických výkonov.
Vzhľadom na to jej kapacita predstavuje 30 lôžok s krátkodobou možnosťou zvýšenia na 40 lôžok. Časť z nej je už nasadená na podporu nemocnice v Ružomberku.
V prípade realizácie operačného plánu Izolátor by však bola komplexne rozložená v priestoroch Centra výcviku Lešť, ktorého kapacity predstavujú možnosť izolácie pre celkovo do 1500 nakazených osôb.
"V rámci Centra výcviku Lešť by sme poskytli izoláciu a zdravotnú starostlivosť pre pacientov, ktorí by mali určitý priebeh ochorenia a, samozrejme, tie najťažšie prípady by zostávali v nemocniciach. Do takýchto alternatívnych riešení by išli primárne stredne ťažké prípady," priblížil Naď.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?