BRATISLAVA. Firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 4000 ľudí, môžu otestovať zamestnancov na ochorenie COVID-19 vo vlastnej réžii.
Štát im na účely hromadného firemného testovania poskytne antigénové testy, registračné formuláre, certifikáty a príslušníka Ozbrojených síl SR, ktorý bude na priebeh testovania dohliadať.
Vývoj počtu nakazených na Slovensku - mapy a grafy >>>
Podmienky pre odberné miesta
Podmienkou je prihlásiť sa so žiadosťou na michal.krizan@mod.gov.sk do utorka 27. októbra do 12.00 h.
Rovnaké podmienky platia aj pre skupiny firiem, ktoré v jednom areáli vedia zriadiť spoločné odberné miesto s účasťou aspoň 4 000 zamestnancov. Informuje o tom vládny web somzodpovedny.sk.
Odberné miesta musia spĺňať všetky podmienky stanovené príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva, ktorý treba kontaktovať pre presné špecifikácie.
Odborný zdravotnícky a administratívny personál si firmy zabezpečujú samy. Zodpovedajú tiež napríklad za likvidáciu odpadu.

"Ďalšou podmienkou je, aby testovanie v rámci firiem prebehlo v termínoch kopírujúcich celoplošné testovania obyvateľov SR a aby boli výsledky testovania poskytnuté Národnému centru zdravotníckych informácií," spresňuje rezort obrany.
Uskutočniť by sa tak malo najskôr v piatok 30. októbra a najneskôr v nedeľu 1. novembra. Potrebné je uskutočniť aj pretestovanie, ktoré má byť najskôr v piatok 6. novembra a najneskôr v nedeľu 8. novembra.
Testy od hlavného armádneho lekára
Či sa testovanie uskutoční iba v jeden deň alebo počas všetkých troch, je na rozhodnutí firmy.
"Prevzatie, preprava a následné doručenie testovacieho materiálu je vo výhradnej zodpovednosti firiem," uvádza sa v usmernení.
Testovací materiál a certifikáty si firma musí prevziať na Úrade hlavného lekára Ozbrojených síl na pracovisku Liptovský Mikuláš - Ondrašová. Nepoužité a nepoškodené testy a certifikáty firmy po testovaní odovzdajú príslušníkovi armády.
Menšie firmy môžu testovať na vlastné náklady
Firmy s menej ako 4 000 zamestnancami môžu realizovať testovanie na vlastné náklady.
"Ako náhrada certifikátu s negatívnym výsledkom z celoplošného testovania budú akceptované negatívne výsledky RT-PCR testov," vysvetľuje sa v manuáli.
Podmienkou je, aby zamestnanec obdržal výsledok testu v časovom intervale od 30. októbra do 1. novembra a k pretestovaniu došlo s presným týždenným odstupom.

Antigénové testy certifikované Európskou úniou s nesfalšovateľným certifikátom budú akceptované len v prípade prístupu testujúceho subjektu do Národného centra zdravotníckych informácií. Toto testovanie sa musí zrealizovať v dňoch celoštátneho testovania.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) na pondelkovej tlačovej konferencii pripomenul, že hoci limit pre firmy je 4 000 zamestnancov, neznamená to, že to môže byť iba firma, ktorá má nad 4 000 ľudí. Odberné miesto sa môže podľa neho urobiť aj v rámci priemyselného parku.
"Zabezpečíme tam osobu, ktorá bude priamo vo veliteľskej štruktúre testovania," dodal s tým, že tam bude profesionálny vojak.
"Následne uvažujeme, keď pretestujeme celú krajinu dvakrát, že sa budú môcť priebežne testovať aj v menších firmách," priblížil.
Celoplošné testovanie sa má konať počas dvoch víkendov, a to od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do 8. novembra.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?