BRATISLAVA. Odporúča sa aspoň hodinu pred testovaním nič nejesť, nepiť a nefajčiť, aby neboli odobraté vzorky znehodnotené.
Prvým úkonom je dezinfekcia rúk a preukázanie sa občianskym preukazom, deti kartičkou poistenca.
Nasleduje registrácia. Človek vypíše alebo nadiktuje administratívnemu pracovníkovi meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu bydliska a čas príchodu na testovanie. Registráciou človek získa registračné číslo.
Testovaný si odkašle na predpísanom mieste, vyčistí si nos do vreckovky a registračné číslo odovzdá zdravotníkovi. Zdravotník odoberie mäkkou tyčinkou vzorku z nosohltana. Paličku strčí to jednej alebo postupne oboch nosových dierok. Odber trvá niekoľko sekúnd.
Po odobratí vzoriek zdravotníci vyhodnotia vzorky, čo štandardne trvá 15 až 30 minút, testovaný zatiaľ čaká vo vyhradenom priestore na výsledok.

Po vyhodnotení vzorky čakajúcich volajú podľa registračného čísla. Od pracovníka dostanú obálku. Je v nej certifikát s výsledkom testu, že je výsledok "pozitívny" alebo "negatívny". Súčasťou obálky sú aj pokyny, ako postupovať pri oboch možnostiach výsledku testu.
Od státia v rade na testovanie až po odchod s certifikátom z miesta odberu je premávka ľudí jednosmerná, aby sa ľudia nestretávali tvárou v tvár. Odstupy ľudí v rade sú povinne aspoň dva metre, ak čakajúci nežijú v spoločnej domácnosti. Samosprávy odstupy vyznačia aj nálepkami alebo páskami na zemi, ak to bude možné.
Každý úkon - registrácia, odkašľanie, odber aj čakanie na výsledok - sa deje v samostatnej miestnosti alebo inom samostatnom priestore, ak sa odberové miesto nachádza vo veľkej sále, telocvični alebo v exteriéry.
Pero na vypísanie údajov registrácie sa po každom testovanom vydezinfikuje, väčšinou ale údaje vpisuje administratívny pracovník, ktorému ľudia údaje nadiktujú.
Pri každom z týchto úkonov sa v priestore bude nachádzať len jeden testovaný a personál, prípadne aj dieťa, ak je v sprievode rodičov. Pre odkašlanie a vyčistenie nosa si človek môže priniesť aj vlastnú vreckovku alebo ju dostane od personálu.

Odkašlanie sa deje na určenom mieste, kde nie je nik iný. Použitá vreckova sa zahadzuje do uzatvárateľnej nádoby.
Počas čakania na výsledok musí byť medzi ľuďmi, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti rozostup aspoň dva metre a platí povinnosť mať riadne nasadené rúško.
Zdravotnícky personál si po každom testovanom musí vymeniť alebo vydezinfikovať rukavice. Minimálne počas hygienických prestávok sa musia priestory dezinfikovať celé.
Testovaní musia rešpektovať personál. Po celý čas, okrem času na odkašľanie a odobratie vzorky musí mať testovaný na sebe rúško.
Riziko infikovania sa počas testovania je podľa vedcov veľmi malé. Na infikovanie sa je totiž potrebný dlhodobý, aspoň 15 minútový blízky kontakt do dvoch metrov s infikovaným človekom.
Počas testovania ale človek na jednom mieste nebude viac ako jednotky minút.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Epidemiologičky radia, ako sa správať na testovaní

Beata
Balogová
