BRATISLAVA. V prípade pozitívneho výsledku testu v rámci plošného testovania na ochorenie COVID-19 platí povinná 10-dňová karanténa.
Izoláciu možno stráviť v domácom prostredí, karanténnom ubytovacom zariadení alebo v inom vhodnom ubytovaní.
Bez príznakov v posledných troch dňoch
V prípade domáceho prostredia sa karanténa vzťahuje aj na osoby žijúce v spoločnej domácnosti.
TASR o tom vo štvrtok informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
"Izolácia sa ukončuje po desiatich dňoch v prípade, že sa nevyskytli klinické príznaky v posledných troch dňoch. Ak sa v priebehu izolácie objaví horúčka, alebo príznaky respiračnej infekcie, osoba je povinná kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup," vysvetľujú hygienici.
Pozitívne testovaný má o výsledku informovať svojho lekára, a to telefonicky, mailom alebo SMS správou.
Dôležité je tiež sledovať príznaky typické pre ochorenie COVID-19. Ide napríklad o kašeľ, dýchavičnosť, horúčku, stratu chuti alebo čuchu.
Kontaktovanie lekára
V prípade objavenia sa príznakov respiračnej infekcie musí kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup.
Potrebné je tiež denné meranie a zaznamenávanie si telesnej teploty, dodržiavanie prísnej hygieny rúk a nosenie rúška. Zakázané je stretávať sa s inými osobami, okrem osôb v spoločnej domácnosti, alebo objekte určenom na izoláciu.
V prípade poskytnutia nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti v mieste izolácie alebo ústavnom zdravotníckom zariadení musí osoba bezodkladne informovať o svojom prenosnom ochorení.
Izolácia v domácom prostredí alebo v karanténnom ubytovacom zariadení sa nevzťahuje na čas spojený s nevyhnutným poskytnutím zdravotnej starostlivosti, alebo za účelom odberu biologického materiálu na mobilnom odberovom mieste.
Platí zákaz návštev
Od piatka (30. 10.) bude platiť zákaz návštev v nemocniciach či v zariadeniach sociálnej starostlivosti.
TASR o tom vo štvrtok informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorý však hovorí aj o výnimkách tohto zákazu.
"Týmto krokom reagujeme na nepriaznivý vývoj epidemiologickej situácie," komentoval úrad s tým, že v poslednom období zaznamenal vo zvýšenej miere zanášanie ochorenia COVID-19 aj do zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb.
Zákaz návštev sa bude po novom vzťahovať na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú ústavnú zdravotnú starostlivosť. Jeho dodržiavanie musia zabezpečiť na všetkých lôžkových oddeleniach.
Výnimku zo zákazu návštev budú mať kňazi, ktorí pacientov navštívia za účelom podávania sviatosti pomazania ťažko chorých a umierajúcich. Rovnako sa výnimka týka paliatívnych návštev u ťažko chorých a umierajúcich, zabezpečené však musí byť dôsledné dodržiavanie protiepidemických opatrení.
Hygienici tiež uviedli, že verejní a neverejní poskytovatelia sociálnych služieb budú taktiež povinní zabezpečiť zákaz návštev a jeho dodržiavanie v interiérových priestoroch pobytových zariadení sociálnej starostlivosti.
Rovnako aj tu budú mať výnimku kňazi, ktorí prídu za účelom podávania sviatosti pomazania ťažko chorým a umierajúcim.
Taktiež sa výnimka vzťahuje na paliatívne návštevy u ťažko chorých a umierajúcich. Samozrejmosťou je zabezpečenie dôsledného dodržiavania protiepidemických opatrení.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva však môžu v rámci svojho územného obvodu z dôvodu zlepšenia epidemiologickej situácie nariadiť miernejšie opatrenia.
Podujatia nad šesť ľudí
Pri jednorazových hromadných podujatiach nad šesť ľudí bude od 30. októbra každý účastník potrebovať negatívny výsledok RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, ktorý nesmie byť starší ako 12 hodín.
Akciu treba tiež ohlásiť na miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva najneskôr 48 hodín pred jej začiatkom.
Plošného testovania na COVID-19 sa zákaz organizovania hromadných podujatí nad šesť osôb netýka. TASR o tom vo štvrtok informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Doteraz stačil pri účasti na podujatiach aj negatívny výsledok antigénového testu. Sprísnením reagujú hygienici na nepriaznivý vývoj epidemiologickej situácie.
"Cieľom je znížiť mobilitu ľudí na nevyhnutné činnosti. Uvedené rozhodnutie môže prispieť k tomu, aby sa obmedzilo zhromažďovanie ľudí na podujatiach, ktoré nie sú nevyhnutné a znesú odklad," vysvetlili. Pri ohlasovaní podujatia je potrebné uviesť presný čas a miesto konania.
Bez obecenstva sa musia uskutočniť všetky hromadné podujatia športového charakteru.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse