BRATISLAVA. Ešte pred nedávnom patrili k najplyvnejším ľuďom v štáte a podľa obvinenia si za úplatky vymieňali informácie o vyšetrovaní najcitlivejších káuz. Vo štvrtok ráno si policajti Národnej kriminálnej agentúry prišli po bývalých funkcionárov polície z čias Smeru.
Domovú prehliadku v rámci akcie Očistec robili u exšéfa polície Tibora Gašpara, bývalého šéfa NAKA Petra Hraška, bývalého riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Bernarda Slobodníka a bývalého riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky Róberta Krajmera.
Z doterajšieho vyšetrovania vyplýva, že vytvorili tajnú skupinu, ktorá mala prehľad o vyšetrovaní viacerých káuz ako Doprastav, Váhostav alebo Čistý deň.
Stíhaní sú teraz za korupciu, zneužívanie právomocí a vytvorenie zločineckej skupiny.
"Dôležitý je tam paragraf o založení a podporovaní zločineckej skupiny," povedal Slobodníkov právny zástupca Daniel Lipšic, s tým, že bližšie sa k prípadu nechce vyjadrovať.
V priebehu dňa sa Lipšic zastupovania Slobodníka vzdal.
"Keďže od dnešného som v danej veci v procesnom postavení poškodeného (nezákonné sledovanie mojej osoby aj touto zločineckou skupinou), obhajobu spolupracujúceho obvineného prebral môj kolega Peter Kubina," napísal Lipšic na svojom Facebooku.
Skupine vraj šéfoval Bödör
Zo zistení Denníka N a aktuality.sk vyplýva, že minimálne od roku 2012 fungovala podľa vyšetrovateľov skupinka vysokopostavených funkcionárov, ktorá dozerala na vyšetrovanie káuz.
Šéfoval jej oligarcha Norbert Bödör, ktorý je dnes vo väzbe za korupciu a jeho pravou rukou bol policajný šéf Tibor Gašpar s ktorým sú rodina.
Pod nimi sa v skupinke nachádzali Krajmer, Hraško, Slobodník, špeciálny prokurátor Dušan Kováčik či bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.

Stretávali sa na tajných poradách v bratislavskej budove na šiestom poschodí neďaleko policajnej stanice.
Svoj vplyv potom využívali na ovyplvňovanie vyštrovania, vydieranie a zbieranie informácií, ktoré sa im mohli hodiť.
Členovia zločineckej skupiny odovzdávali všetky informácie Bödörovi a ten ich „podľa vlastného záujmu ďalej odovzdával ďalším nepovolaným osobám pre účely ich následného využitia, najmä v prospech členov politickej strany Smer, ktorí takto získavali neoprávnené výhody v politickom súboji“, cituje Denník N z uznesnia o obvinení.
Za tieto služby dostávali funckionári úplatky, ktoré sa pri menších kauzách pohybovali v hodnote niekoľko tisíc eur a pri väčších šlo aj o stotisíc eur.
Priznania
S políciou teraz spolupracuje Slobodník, ktorý sa priznal k tomu, že prijímal mesačne 10-tisíc eur a raz aj viac ako 100-tisíc eur.
Na polícii sa Slobodník prihlásil pred niekoľkými dňami. V stredu po jeho výpovedi sa na špeciálnej prokuratúre prihlásil aj Tibor Gašpar aby podal trestné oznámenie "v súvislosti s pripravovanou kriminalizáciou jeho osoby".
Makóa zadržala 17. septembra NAKA pri rannej razii s názvom Boží mlyn. Polícia vtedy tvrdila, že zásah súvisí so skupinou Takáčovcov.

Makó sa rozhodol hneď po zadržaní spolupracovať s políciou a chce byť chráneným svedkom.
Asi o mesiac neskôr údajne aj na základe Makóovej výpovede zadržali špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Polícia Kováčika obvinila z prijímania úplatku, napomáhania mafiánskej skupine takáčovcov, dokonca aj z krytia plánovej vraždy elitného policajta z NAKA.

Beata
Balogová
