Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Núdzový stav na Slovensku sa môže predĺžiť o ďalších 90 dní. Vláde SR to odporučil ústredný krízový štáb na svojom pondelkovom rokovaní. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽaNO).
O predĺžení núdzového stavu ešte musí rozhodnúť vláda. Matovič informoval, že nákupom antigénových testov a ochranných osobných prostriedkov, ktoré sú potrebné pri vykonávaní testovania, bude poverené ministerstvo vnútra.
Ďalšie kolo plošného testovania bude počas víkendu 21. a 22. novembra. Testovať by sa mali už len obce a mestá, v ktorých bol podiel nakazených v poslednom testovaní vyšší ako jedno percento. Týka sa to asi päťsto obcí a asi piatich menších miest.
Testovať budú zatiaľ iba cielene
"Dal som návrh, aby sa budúcotýždňové testovanie konalo nie na úrovni okresov, ale aby sme testovali vyslovene obce a mestá, kde incidencia bola vyššia než jedno percento," povedal Matovič.

Podľa jeho slov je potrebné, aby si aj vojaci a ostatné zložky podieľajúce sa na doterajšom plošnom testovaní oddýchli.
Dodal, že Ministerstvo vnútra bolo poverené nákupom antigénových testov aj ochranných prostriedkov potrebných na testovanie. "Podľa toho, ako to budú definovať štátne hmotné rezervy, keďže zo zákona už nemôžu niektoré nákupy realizovať," uviedol.
O prípadnom uvoľňovaní opatrení sa podľa jeho slov možno baviť, keď kĺzavý sedemdňový medián klesne pod 500. Tvrdí, že epidemiológovia odporúčajú zimu zvládnuť lockdownami.
Podľa premiéra sa však ukázalo, že nasadenie antigénových testov plošne môže fungovať. Skonštatoval, že sa preto možno baviť o tom, ako si "dopriať trochu slobody" za určitých podmienok využitím testovania regionálne alebo celoplošne. Zdôraznil, že naďalej treba byť opatrnými.
Deti v hmotnej núdzi sa možno vrátia do škôl
Na otázku, či plánujú posilniť kapacity trasovania kontaktov, odpovedal, že tak už urobili nasadením stoviek vojakov na pomoc regionálnym hygienikom. Uviedol, že "roboty je trochu menej".

Priblížil, že napríklad na Orave nedokážu využiť všetky kapacity, preto požiadal hlavného hygienika, aby preveril, či v niektorých regiónoch nechýbajú sily.
Dodal, že všetky odberové miesta sú otvorené pre každého. Informoval, že v pondelok bolo na hasičských staniciach v 25 okresoch, kde sa testuje antigénovými testami, otestovaných okolo 2300 ľudí.
Deti v hmotnej núdzi by mohli chodiť do škôl. Dôvodom je, že tieto deti nemajú zabezpečené základné životné podmienky a nemajú k dispozícii ani počítač či tablet na vzdelávanie v dištančnej forme.
Predseda vlády priblížil, že k zoznamu rodín v hmotnej núdzi sa dostanú rýchlo, keďže každá obec, ako zriaďovateľ základnej školy, ho má. "To bude najmenší problém, aby sme ich identifikovali. Od budúceho týždňa môžu byť všetky v škole," hovorí.
Počas prvej vlny pandémie sa podľa Matoviča ukázalo, že 52 000 detí nemalo prístup k vzdelaniu, poznamenal Matovič. Dodal, že musia tieto deti čím skôr vtiahnuť do vzdelávacieho procesu, pretože to bude mať "nedozerné následky".
Testovať chcú aj pendlerov
Zmeniť sa má aj režim na hraniciach. Maďarsko, Rakúsko a Poľsko budú patriť medzi červené krajiny. Testy sa nebudú dať urobiť na každom priechode. O tom, kde sa budú dať urobiť, sa podľa ministra vnútra Romana Mikulca ešte rokuje.

Slovensko sa bude pri určovaní rizikových krajín riadiť semaforom Európskej komisie. Podľa premiéra budeme vyžadovať na hraniciach PCR test alebo antigénový test, prípadne sa cestujúci budú môcť dať na vybraných priechodoch otestovať antigénovými testami. Zabezpečiť testovanie na hraniciach by mali súkromníci.
"Ešte tento týždeň prebehne druhý hĺbkový monitoring pohybu na hraniciach, aby sme vedeli veľmi dôsledne povedať aj súkromníkom, ktorí by chceli zabezpečiť testovanie na hraniciach, koľko ľudí treba očakávať," dodal Matovič.
Pendlerom má stačiť absolvovanie testu raz za dva týždne. Ak niekto býva v zahraničí v blízkosti Bratislavy, môže si podľa Matoviča urobiť test aj na odberovom mieste v Bratislave. "Cez hranice sa môže s výsledkom antigénoveho testu slobodne pohybovať," dodal.
Premiér predpokladá, že bude 10 až 12 hraničných priechodov, na ktorých sa bude dať otestovať antigénovými testami. Pre pendlerov bude stačiť absolvovanie testu raz za dva týždne.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse