BRATISLAVA. Epidemiologická situácia na Slovensku sa zlepšuje, kĺzavý medián poklesol v priebehu týždňa z 2024 na 1326. Na tlačovom brífingu to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
"Kĺzavý medián sa nám z týždňa na týždeň zlepšuje," komentoval Krajčí. Počet prípadov stále klesá, avšak už menej výrazne. Kým minulý týždeň predstavoval pokles 34 percent, teraz 24.
Štrnásťdňová incidencia sa zlepšila z 526 na 409, pri započítaní antigénových testov zo 640 na 484. Počet hospitalizovaných klesol z 1815 na 1778. Priemer testov klesol z 11 316 na 7211. Reprodukčné číslo je 0,9.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Dobrou správou podľa Krajčího je aj fakt, že počty pozitívne testovaných, ktorí vyžadujú hospitalizáciu v nemocniciach, sú stabilizované a pohybujú sa na úrovni 1800 pacientov.
Zhruba jedna desatina z hospitalizovaných pacientov má ťažký priebeh ochorenia.
"Aktuálne je kritických pacientov 167, čo predstavuje oproti minulému týždňu mierny pokles, avšak pacientov vyžadujúcich podporu umelej pľúcnej ventilácie je 133, a to je mierny nárast, takže tento parameter hodnotíme ako stabilizovaný," uviedol Krajčí.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Za aktuálne najviac zasiahnuté regióny koronavírusom označil Krajčí okresy Stropkov, Púchov, Považská Bystrica a Myjava.
Percento pozitívnych rastie aj pri PCR, aj antigénových testoch. "Ochorenie, ktoré sme zrazili intervenciou, v poslednom týždni úplne pochopiteľne pravdepodobne opäť naberá na intenzite," skonštatoval.
Hoci počet prípadov pozitívne testovaných nad 65 rokov klesá, podľa ministra sa stále nedarí výraznejšie eliminovať šírenie nákazy v tejto vekovej kategórii.
"Stále sa nám nedarí ochraňovať tých najzraniteľnejších, čo by mal byť náš cieľ," dodal. Na ochorenie COVID-19 denne zomrie asi 30 pacientov.
Najväčšie zlepšenie je v Žilinskom regióne, kde bolo predtým viacero kritických okresov. Najlepšia situácia je v Bratislavskom, Banskobystrickom a Košickom kraji.
Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.
Najhoršia situácia je v okrese Stropkov, kde 7-dňová incidencia na 100-tisíc obyvateľov dosiahla hodnotu 468.
"Podobná situácia je v okresoch Púchov a Považská Bystrica. Neteší nás ani situácia v okrese Myjava, kde je hodnota 7-dňovej incidencie 326, ale je tu vysoké percento nakazených v kategórii ľudí nad 65 rokov," poznamenal minister zdravotníctva.
Upozornil tiež, že sa stále nedarí výraznejšie znížiť podiel nakazených medzi seniormi, čo by malo byť prvoradým cieľom.
Do projektu ministerstva zdravotníctva "zdravotník v zálohe" sa zatiaľ zapojilo 57 ľudí, ide o 30 lekárov a 27 sestier. V piatok to uviedol počas tlačovej konferencie štátny tajomník rezortu zdravotníctva Peter Stachura.
"Projekt je založený na vzájomnej pomoci medzi nemocnicami, ktoré poskytnú údaje do novovytvorenej databázy zdravotníckych pracovníkov," vysvetlil minister Krajčí.
Ako doplnil, vytvoria záložné tímy a budú k dispozícii zdravotníckemu zariadeniu na preklenutie krátkodobej kritickej situácie z dôvodu nedostatku personálu. Účasť v projekte je výlučne na báze dobrovoľnosti a nemocnice môžu databázu priebežne dopĺňať.
Do projektu sa podľa Stachuru zatiaľ zapojilo 13 zdravotníckych subjektov. Databázu bude rezort zdravotníctva priebežne aktualizovať a je otvorená pre všetkých nových záujemcov z radov poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Stachura predstavil aj nový informačný portál www.covidvnemocniciach.sk. Ten je podľa neho určený najmä pre nemocnice, zdravotníkov a študentov zdravotníckych škôl.
Na portáli sú k dispozícii informácie o aktuálnej obsadenosti lôžok, ďalej majú nemocnice prostredníctvom tohto portálu možnosť požiadať o doplnenie materiálno-technického zabezpečenia, či zverejniť akútne personálne požiadavky. "Ide o portál predovšetkým pre odbornú verejnosť," dodal Stachura.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?