BRATISLAVA. Ak sa škola chce otvoriť musí zabezpečiť pravidelné pretestovanie žiakov, učiteľov aj rodičov.
Uviedol to po rokovaní Ústredného krízového štábu predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Na starosti to bude mať minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling spolu so zástupcami samospráv.
V prípade, že sa ministrovi podarí do pondelka 30. novembra vytvoriť plán, školy by sa mohli otvoriť 7. decembra.
Na ďalšie celoplošné testovanie chýbajú testy
Premiér ďalej uviedol, že od plánu celoplošného testovania v priebehu prvého decembrového víkendu sa zatiaľ upúšťa.
Dôvodom sú podľa neho chýbajúce antigénové testy, ktoré mal zabezpečiť minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v spolupráci so šéfom Štátnych hmotných rezerv SR Jánom Rudolfom.
Matovič dodal, že naďalej platí rozhodnutie krízového štábu o vykonaní ôsmich miliónov testov počas decembra.
„Pokúsime sa čo najskôr spustiť projekt celoplošného testovania," uviedol premiér. Treba mať podľa neho na to však zabezpečené testy a ochranné prostriedky. Dodal tiež, že dobrovoľné plošné testovanie by boli vyhodené peniaze.
Pravidelné komunitné testovanie
Premiér verí, že minister Gröhling príde s riešením, ktoré umožní deťom chodiť pred Vianocami ešte dva týždne do škôl.

"Bude na ministrovi školstva v spolupráci s vedením Únie miest Slovenska a Združením miest a obcí Slovenska, teda samosprávami a zriaďovateľmi, aby prišli s konkrétnym plánom pravidelného pretestovania žiakov a ich rodičov tak, aby sme deti mohli prezenčne pustiť do škôl čím skôr," povedal Matovič.
Premiér chce, aby systém následne mohol fungovať aj v ďalších mesiacoch. Ide podľa jeho slov o návrat k plánu komunitného testovania.
"Takýto systém komunitného testovania, kde si škola ako komunita zabezpečuje odberné miesto, je udržateľný systém, ktorý nám dovolí prežiť aj ťažkú zimu, ktorá nás čaká, tak, aby sme deťom neupierali vzdelanie," skonštatoval premiér.
Aby nedošlo k ohrozeniu rodín žiakov, považuje pravidelné testovanie za veľmi dôležité.
Testovanie kloktaním
V prípade škôl sa uvažuje aj nad tým, že deťom sa nebude robiť výter z nosohltana ale využije sa kloktanie.
„Uvažujeme nad tým, že by sme to realizovali od budúceho víkendu, ak sa všetko podarí. Nasadili by sme testovanie detí v školách už kloktadlami,“ povedal premiér.
Deti by podľa neho budúci piatok 4. decembra prišli do školy a kloktaním by sa im odobrali vzorky, ktoré by sa rozdelili po triedach. Následne by išli tieto "triedne“ vzorky na PCR testovanie na zistenie pozitivity.
Ak by sa zistilo, že je vzorka pozitívna žiaci z danej triedy by boli pretestovaní antigénovým testom. Matovič to odhaduje, že sa to týka zhruba 35 až 40-tisíc tried.
Ak by sa zapojili všetky školy od budúceho víkendu, mali by 40-tisíc pohárikov. Platiť by to malo pre žiakov, ktorí by nastúpili do školy, zatiaľ nie pre prvý stupeň.
Apel školských odborov a petícia
Žiaci druhého stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj žiaci stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra.
Výnimku majú len žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú z maximálne piatich žiakov a pedagóga.
Na návrat žiakov do škôl apelovali aj školskí odborári. V tejto súvislosti vznikla aj výzva mimoparlamentnej strany Spolu, pod ktorú sa podpísalo viac ako 10 000 ľudí.
Pribudnú mobilné odberové jednotky
Minister obrany Jaroslav Naď na tlačovej konferencii povedal, že mobilné odberové miesta na testovanie sa rozšíria.
Budú aj v obciach či osadách, kde bude potreba rýchlo otestovať ľudí. Zapojiť by sa mohli napríklad aj ambulancie.
Ústredný krízový štáb podľa ministra obrany chce, aby odberové miesta na antigénové testy neboli viazané na okresné mestá, posunúť to chcú nižšie na mestá a obce. Motiváciou by mala byť pre ľudí podľa Naďa zodpovednosť.
Mobilné odberové miesta by sa mali podľa šéfa rezortu obrany navýšiť o niekoľko stoviek, jednotlivé rezorty na tom začnú pracovať od štvrtku. Takto by sa podľa neho mohlo pretestovať do Vianoc niekoľko miliónov obyvateľov.
"Keď minister hospodárstva Richard Sulík oznámi, že sa mu podarilo vysúťažiť testy, postupne sa môžeme pripravovať na obdobie, ktoré príde po Vianociach," dodal Naď.
Kód pre lekárov na preplácanie testov
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) vysvetlil, že rezort zdravotníctva vytvoril špeciálny kód pre ambulantných poskytovateľov, na základe ktorého im majú zdravotné poisťovne preplatiť vyšetrenie antigénovými testami.
V spolupráci s ozbrojenými silami sa má zabezpečiť transport testov. Ambulancie sa môžu zapájať prostredníctvom otvorenej výzvy.
"Nejde o súťaž, každý záujemca, ktorý splní podmienky, dostane s ministerstvom zdravotníctva zmluvu," priblížil. Výzvu teraz rozšíria aj pre mestá a obce nad 5000 obyvateľov.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?