BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Maroša Žilinku do funkcie generálneho prokurátora.
"Veľmi si želám, aby dnešný deň bol pamätný," uviedla prezidentka v príhovore po vymenovaní a dodala, že dúfa, že sa začala nová éra vo fungovaní prokuratúry. Pripomenula mu jeho výroky o zaplienení prokuratúry, či o formalizme a ignorácii v tejto inštitúcii.
"Využite všetky možnosti, ktoré vám nové postavenie dáva, na presadenie inštitucionálnej otvorenosti prokuratúry a vystavte ju v primeranej miere verejnej kontrole," vyzvala prezidentka Žilinku.
Transparentná inštitúcia
Nový generálny prokurátor chce z prokuratúry otvorenú inštitúciu, ktorá nebude chrániť len vyvolených, ale postaví sa za všetkých slušných občanov. Deklaruje, že ako lev bude postupovať voči tým prokurátorom, ktorí si svoje povinnosti plniť nebudú.
Ešte vo štvrtok sa chce stretnúť s aktuálnym vedením Generálnej prokuratúry SR.
Kto je Maroš Žilinka
- Rodený Bardejovčan vyštudoval právo na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach.
- Prokurátorom je od roku 1993. Začínal na Okresnej prokuratúre v Trnave, neskôr šéfoval Okresnej prokuratúre v Piešťanoch a následne sa presunul na generálnu, neskôr aj špeciálnu prokuratúru.
- V roku 2010 si ho Daniel Lipšic vybral ako štátneho tajomníka na ministerstve vnútra.
- O dva roky neskôr za KDH neúspešne kandidoval do parlamentu.
- V roku 2013 sa uchádzal o miesto predsedu Najvyššieho kontrolného úradu.
- Na špeciálnej prokuratúre vedie odbor ekonomickej kriminality.
Ako prvý krok avizuje určenie svojich námestníkov a spustenie organizačných zmien na prokuratúre.
"Ujímam sa funkcie generálneho prokurátora v orgáne, o ktorom som presvedčený, že môže byť budovaný ako dôveryhodná inštitúcia, ktorá vždy bude stáť na strane zákona, spravodlivosti a ochrany verejného záujmu. Orgánu, ktorý nebude vzbudzovať pochybnosti o tom, či sú tu rovní a rovnejší," povedal.
Budovať chce prokuratúru ako transparentnú inštitúciu. Tvrdí, že prokurátorov, ktorí budú striktne bdieť nad dodržiavaním zákonnosti a vykonávať si svoje povinnosti svedomito, bude chrániť ako lev. "Tých, ktorí si svoje povinnosti plniť nebudú, aj voči ním budem postupovať ako lev," poznamenal Žilinka.
Organizačné zmeny, ktoré plánuje spustiť na Generálnej prokuratúre SR, majú podľa Žilinku prispieť k zjednoteniu trestnej politiky, zefektívneniu činnosti prokuratúry i efektívnejšiemu využitiu potenciálu jednotlivých prokurátorov.
V krátkej dobe plánuje zmeny aj na Úrade špeciálnej prokuratúry. Boj proti korupcii, nečestnému konaniu, zneužívaniu moci a závažnej ekonomickej kriminalite budú patriť podľa jeho slov k prioritám.
S Gučíkom sa už nestretáva
Na margo svojho stretnutia s predsedom SaS Richardom Sulíkom, o ktoré mal vicepremiéra požiadať podnikateľ Michal Gučík, Žilinka uviedol, že nikdy u žiadneho poslanca koalície alebo opozície neloboval za podporu. Ako tvrdí, na Sulíka nemal kontakt, preto stretnutie zabezpečoval Gučík, no nie s cieľom lobovania.
"Gučík nežiadal, aby SaS hlasovala či nehlasovala za mňa pri voľbe," uviedol nový generálny prokurátor. Stretnutie so Sulíkom bolo podľa jeho slov krátke, prezentoval mu len víziu ďalšieho rozvoja prokuratúry a oznámil mu, že bude kandidovať.
Žilinka podotkol, že s Gučíkom, ktorého označil za priateľa, sa už nestretáva. "Aj sám Gučík ma o to požiadal, lebo mi nechce ubližovať," skonštatoval Žilinka.
Podporila ho aj opozícia
Žilinku ako kandidáta navrhol 3. decembra parlament prezidentke po prvej verejnej voľbe šéfa prokuratúry v histórii. Hlasovala za neho väčšina koalície, ale aj poslanci opozície, zo 147 hlasov dostal 132.
Žilinka dosiaľ pôsobil na Úrade špeciálnej prokuratúry, kde viedol odbor ekonomickej kriminality. K jeho úspechom však patria aj kauzy ako Drukos či Transpetrol.
Žilinka ako kandidáta navrhla strana Sme rodina, ktorá ho od začiatku debaty v koalícii o budúcom generálnom prokurátorovi pretláčala veľmi jednoznačne.
Zrejme ako jediná koaličná strana ani nebola ochotná podporiť iného kandidáta spomedzi pôvodnej sedmičky uchádzačov o post.