BRATISLAVA. Predstavili sa ako štátni zamestnanci, ktorí vyhľadávajú kontakty ľudí nakazených koronavírusom. Od obete vylákali meno jej dieťaťa a potom tvrdili, že je práve na jednotke intenzívnej starostlivosti a potrebuje drahý liek, ktorý treba okamžite zaplatiť.
Nedávny zážitok svojej mamy takto opísal ilustrátor a grafický dizajnér Ďuro Balogh.
„Mojej mame povedali, že jej dajú syna k telefónu. Počula hlas, ktorý chrčal, ťažko rozprával a v pozadí bolo počuť pípanie medicínskych prístrojov. Toto ju vzalo, psychicky ju zneistili,“ opisuje Balogh.
Jeho mama podvodníkom nakoniec nenaletela, zložila telefón hneď po tom, ako od nej začali pýtať peniaze na liek. Bola však veľmi rozrušená.
„Nielenže ľudí oberajú o peniaze, ale ich aj psychicky vydierajú ako organizovaná skupina,“ hovorí Balogh.
O spomínanej skupine podvodníkov sa už niekoľko dní píše aj na sociálnych sieťach. Denník SME preto požiadal políciu o stanovisko.
Organizovaný podvod
Tresty za podvody
- Podvod Trestný zákon definuje ako uvedenie osoby do omylu s cieľom obohatiť sa.
- Za prečin podvodu hrozia najviac dva roky za mrežami.
- Trestná sadzba sa zvyšuje, ak je podvod závažný.
- Ak niekto spácha podvod ako člen zločineckej skupiny alebo za krízovej situácie, hrozí mu desať až pätnásť rokov za mrežami.
Podvodníci majú postup premyslený. Najskôr sa obete spýtajú, ako sa volá jej dieťa, prípadne vnuk, a tvária sa, že si meno overujú. Potom potvrdia, že ide o pacienta, ktorý ma ťažký priebeh ochorenia Covid-19.
Keď obeť odpovie, že si chce informáciu overiť a zavolať príbuzným, podvodníci jej tvrdia, že to nie je možné. Vraj aj príbuzní sú v izolácii a nemajú pri sebe telefón.
Potom obeť citovo vydierajú chrčiacim hlasom údajného príbuzného.
Hovoria, že potrebuje okamžite podať liek, ktorý treba zaplatiť.
Podvod má rôzne varianty. Napríklad na facebookovej stránke Karlovej Vsi upozorňujú aj na podvodníkov, ktorí volajú seniorom s tým, že v ich okolí je veľa nakazených ľudí, a preto ich prídu zaočkovať. Za vakcínu však treba zaplatiť.
Seniorom potom hrozia, že ak nezaplatia, pôjdu do dvojtýždňovej karantény.
Predstierajú aj Microsoft

Okrem podvodníkov, ktorí sa vydávajú za zdravotníkov, na Slovensku stále pôsobia aj podvodníci, ktorí sa v angličtine predstavia ako zamestnanci Microsoftu. Denník SME o nich informoval začiatkom novembra.
Pod zámienkou technickej pomoci obete presviedčajú, aby si nainštalovala rôzne aplikácie, cez ktoré sa potom dostanú do jej počítača.
Minulý piatok takto obrali 51-ročného Trnavčana o 3500 eur a keby im vyšli všetky bankové transakcie, tak mu z účtov vytiahnu 17-tisíc eur.
„Muž postupoval presne podľa ich inštrukcií, cez zdieľanú obrazovku a vyplnený formulár od neho postupne získali údaje k jeho platobnej karte. Ani si nevšimol a spolu so všetkými údajmi sa s nimi podelil aj o prístupové heslá do internetbankingu,“ informuje polícia na facebooku.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk

Beata
Balogová
