SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Mutáciu z Británie potvrdili už aj v Nemecku (minúta po minúte)

COVID-19 na Slovensku podľahlo už 1 732 ľudí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Očkovanie proti Covid-19 (vakcína)

Koronavírus na Slovensku: Sledujte správy o Covid-19 minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Online správy o koronavíruse budem prinášať opäť zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

23:08 SVET - V Nigérii sa šíri zrejme ďalší kmeň koronavírusu.

Dnes o tom informovalo africké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb .

Podľa agentúry DPA šéf tohto centra John Nkengasong uviedol, že tento vírus má podobnú mutáciu ako v Británii a Juhoafrickej republike, "ale vyzerá to tak, že ide o samostatný kmeň".

Aký rozsiahly je tento variant v Nigérii alebo v iných krajinách, zatiaľ nie je známe, poznamenal Nkengasong.

Zdôraznil, že mutácie nie sú pri takýchto vírusoch neobvyklé: "Mali by sme očakávať, že tieto nové varianty sa budú aj naďalej objavovať".

Británia a Juhoafrická republika nedávno oznámili objav nových variantov koronavírusu, čo vyvolalo vlnu cestovných obmedzení.

Odborníci tvrdia, že tieto kmene sú si podobné, ale vyvinuli sa nezávisle od seba.

Skryť Vypnúť reklamu

Variant v Juhoafrickej republike sa prenáša rýchlo a je pravdepodobne zodpovedný za väčšinu druhej vlny tamojšej pandémie, uviedol Nkengasong. Nevidí však dôvod na zavedenie nových cestovných obmedzení v Afrike po objavení zrejme nového variantu koronavírusu v Nigérii.

22:10 SVET - Srbsko oficiálne spustilo vo štvrtok očkovací program proti nákaze koronavírusom, informovala agentúra DPA.

Medzi prvými zaočkovanými boli srbská premiérka Ana Brnabičová a členka krízového pandemického tímu - ministerka práce, zamestnanosti a sociálnych vecí Darija Kisičová Tepavčevičová.

"Chcem osobne dokázať, že vakcína je bezpečná," vyhlásila Kisičová Tepavčevičová.

Srbský prezident Aleksandar Vučič v stredu vyhlásil, že očkovanie vakcínou od spoločností Pfizer a BioNTech sa začne vo štvrtok 24. decembra a prioritu budú mať seniori v opatrovateľských domovoch - predtým však ešte vakcínu dajú "niektorým predstaviteľom vlády" ako dôkaz, že očkovacia látka má svoj zmysel.

Skryť Vypnúť reklamu

"Uvidíme, či to budem ja, Ana Brnabičová, alebo Darija Kisičová Tepavčevičová," povedal Vučič novinárom.

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Mirsad Džerlek v utorok potvrdil, že prvá zásielka 4875 dávok vakcíny od Pfizeru a BioNTechu už do Srbska dorazila.

21:56 SLOVENSKO - Dnes bolo na odbernom mieste na magistráte mesta Košice antigénovými testami bezplatne otestovaných 335 záujemcov.

U 54 ľudí vyšli pozitívne testy, čo predstavuje 18-percentnú pozitivitu. Zajtra sa opäť testuje medzi 9.00-14.00 hod.

19:12 SVET - Facebook zrušil stránku austrálskeho šéfkuchára a šíriteľa konšpiračných teórii Petea Evansa za opakované šírenie nepravdivých informácii o koronavíruse SARS-CoV-2.

Informovala o tom agentúra AFP.

Evans, ktorý má na sociálnych sieťach viac ako milión odberateľov, je podľa AFP vplyvný šíriteľ konšpiračných teórii o pandémii a vakcínach. Facebook vo štvrtok uviedol, že nikomu "nedovolí zdieľať dezinformácie, ktoré by mohli viesť k bezprostrednej fyzickej ujme" alebo ku klamstvám o vakcínach proti COVIDu-19. "Máme jasné pravidlá proti obsahu takéhoto typu a zrušili sme facebookovú stránku Petea Evansa za opakované porušenie týchto pravidiel," uviedla spoločnosť Facebook vo vyhlásení.

Skryť Vypnúť reklamu

Facebook už predtým stiahol jednotlivé Evansove príspevky za porušenie pravidiel v oblasti šírenia nepravdivých informácii, uvádza na svojej webovej stránke austrálska stanica ABC. Evansov používateľský účet na sieti Instagram, ktorú vlastní Facebook, je stále aktívny. Šéfkuchár vyzýva obyvateľov mesta Sydney, aby neposlúchali zdravotnícke úrady a odmietali dať sa otestovať na prítomnosť koronavírusu, píše AFP.

18:44 SVET - Nová mutácia koronavírusu, ktorá bola prvýkrát hlásená z južného Anglicka, sa objavila už aj v Nemecku.

Zdravotníci ju odhalili u ženy na juhozápade Nemecka v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko, informovala dnes agentúra DPA.

Nakazená má len mierne príznaky choroby COVID-19 a je v domácej karanténe, uviedlo miestne ministerstvo zdravotníctva. V izolácii sú tiež traja ľudia, s ktorými sa žena stretla.

Skryť Vypnúť reklamu

Odhalenie novej mutácie vírusu SARS-CoV-2 oznámil britský minister zdravotníctva Matt Hancock minulý týždeň. Podľa neho sa šíri predovšetkým na juhu Anglicka.

15:31 SVET - Ruské ministerstvo zdravotníctva súhlasilo so zmenšením štúdie domácej vakcíny proti koronavírusu a ukončením prijímania dobrovoľníkov.

Rozhodnutie prišlo týždeň po tom, ako si tvorcovia vakcíny sťažovali, že prihlasovanie dobrovoľníkov do štúdie sa spomalilo odkedy krajina spustila očkovanie vakcínou Sputnik V, pričom zároveň pokračovali klinické testy. Vyjadrili tiež etické obavy v súvislosti so skutočnosťou, že niektorí dobrovoľníci dostanú len placebo.

Mnohí z dobrovoľníkov, ktorí pochopili, že dostali len placebo, sa údajne podľa vedcov z Gamalejovho národného výskumného centra šli následne dať zaočkovať. Ak by pritom zo štúdie odstúpila veľká časť ľudí s placebom, mohlo by to ovplyvniť jej výsledky.

Skryť Vypnúť reklamu

Štúdiu zmenšili zo zhruba 40-tisíc plánovaných účastníkov na asi 31-tisíc.

Ministerstvo zdravotníctva vo vyhlásení uviedlo, že súčasťou rozhodnutia zredukovať štúdiu boli aj doterajšie dáta o bezpečnosti a efektívnosti vakcíny. Testy pritom budú pokračovať a účastníkov budú monitorovať ešte minimálne šesť mesiacov.

Rusko čelilo rozsiahlej kritike odborníkov z celého sveta, keď v auguste vydalo povolenie na použitie vakcíny Sputnik V napriek tomu, že prešla len testami na niekoľkých desiatkach ľudí a štúdiu so 40-tisíc dobrovoľníkmi ohlásili až dva týždne po vydaní súhlasu.

Napriek varovaniam začali následne Rusi vakcínu ponúkať rizikovým skupinám, ako napríklad zdravotníckym pracovníkom a učiteľom.

15:30 SVET - Pandémia síce nepekným spôsobom zatienila vianočné sviatky v Nemecku, avšak po takmer roku súžitia s koronavírusom začína už pomaly svitať reálna nádej, že život sa čoskoro vráti do normálnejších koľají, vyhlásil dnes nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Informovala o tom agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zostáva síce pred nami ešte kus náročnej cesty, ale už vidíme, že dlho očakávané svetlo na konci tunela je čoraz jasnejšie," povedal najvyšší nemecký predstaviteľ v prejave k národu, ktorý bude prostredníctvom rozhlasu odvysielaný v Prvý sviatok vianočný.

14:35 SVET - Srbská premiérka Ana Brnabičová sa dala ako prvá v krajine zaočkovať proti koronavírusu.

Načítavam video...

Spravila tak v snahe ukázať skeptickým obyvateľom balkánskej krajiny, že vakcína je bezpečná.

Brnabičová spolu s ďalším členom svojho kabinetu sa vo štvrtok v priamom televíznom prenose nechala zaočkovať vakcínou, ktorú vyvinuli spoločnosti BioNTech a Pfizer, čím v sedemmiliónovej krajine odštartovali očkovaciu kampaň. Nasledovať by mali ľudia nad 70 rokov žijúci v domovoch sociálnej starostlivosti.

Srbsko dostalo v utorok prvú várku 4 800 vakcín od BioNTech a Pfizeru. V krajine tiež testujú ruskú vakcínu Sputnik V a občania si budú môcť vybrať, ktorú vakcínu chcú použiť.

Prieskumy verejnej mienky však ukazujú, že veľká časť srbského obyvateľstva je náchylná veriť konšpiračným teóriám a zdráha sa dať zaočkovať.

Skryť Vypnúť reklamu

14:32 SVET - Celkový počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom na Ukrajine vo štvrtok prekročil hranicu jedného milióna.

Tamojšie úrady potvrdili ďalších 11 490 nakazených, čím sa ich celkový doterajší počet vyšplhal na 1 001 132. Krajina registruje aj 17 395 úmrtí na ochorenie COVID-19.

Prudký nárast prípadov na Ukrajine sa začal v septembri a predstavuje výraznú záťaž pre systém zdravotnej starostlivosti.

14:27 SLOVENSKO - V obci Chvojnica v okrese Myjava uskutočnili v stredu (23. 12.) dobrovoľné testovanie antigénovými testami na nový koronavírus.

TASR o tom informoval starosta obce Marian Kollár.

Testovanie sa uskutočnilo v popoludňajších hodinách. "Keďže sme prihraničná obec, máme v obci mnoho tzv. pendlerov, ktorým sme chceli uľahčiť situáciu. Pretože je v našej obci väčšina obyvateľov v rizikovom veku, chceli sme dať možnosť pred Štedrým večerom otestovať sa aj obyvateľom, ktorí o to prejavili záujem, aby sa znížilo riziko pri rodinných návštevách," uviedol pre TASR Kollár.

Skryť Vypnúť reklamu

Obec zabezpečila testovanie cez mobilné odberové miesto v Myjave, ktoré poskytlo potrebné testy a materiál. "Personál na testovanie v obci sme si zabezpečili z domácich zdrojov. Zdravotná sestra Zuzana Mišíková a študentka medicíny Natália Plešová, ktoré v obci testovali aj počas prvých dvoch kôl plošného testovania, testovali bez nároku na odmenu," doplnil starosta.

V obci žije približne 340 obyvateľov, z ktorých využilo možnosť otestovať sa 116. Z nich mali dvaja pozitívny test na nový koronavírus.

13:56 SLOVENSKO - Deťom v nemocniciach aj seniorom v zariadeniach spríjemnia vianočný čas zdravotní klauni. Pre pandémiu nového koronavírusu sa však ich program bude odohrávať online alebo pred budovami nemocníc.

Do konca decembra majú klauni naplánovaných tri desiatky predstavení.

Skryť Vypnúť reklamu

Keďže niektoré nemocnice pre epidemiologickú situáciu klauni aktuálne nenavštevujú, ponúka Červený nos aj možnosť Klaunskej Návštevy Online (rezervacie.cervenynos.sk). "Túto formu interaktívneho videohovoru s dvoma zdravotnými klaunmi využívajú tiež seniori v zariadeniach a choré deti v intenzívnej domácej starostlivosti," dodala Martina Dobšinská Novomestská, hovorkyňa združenia.

12:58 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva vzhľadom na vážnu epidemiologickú situáciu odporúča občanom zvážiť účasť na bohoslužbách, krstoch, pohreboch či sobášoch.

"Najmä rizikovým skupinám obyvateľstva odporúčame, aby pred návštevou chrámu uprednostnili náboženské televízne či rozhlasové vysielanie v bezpečí domova," spresnil s tým, že bohoslužby sa môžu konať len so sediacimi účastníkmi. Sedieť sa môže len v každom druhom rade a zároveň medzi obsadenými miestami musí ostať jedno miesto neobsadené.

Skryť Vypnúť reklamu

"Počet účastníkov hromadného podujatia v interiérovom priestore v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jedna osoba na 15 štvorcových metrov," poznamenal ÚVZ SR. Pobyt v kostole je možný len s prekrytými hornými dýchacími cestami. Pri vchode je povinná dezinfekcia rúk alebo použitie jednorazových rukavíc.

Pred podávaním svätého prijímania si musí rozdávajúci dezinfikovať ruky, táto povinnosť je aj pri kontakte rozdávajúceho s ústami veriaceho. Zakázané je podávanie si rúk.

12:16 SLOVENSKO - Vianočný program počas sviatkov býva aj v prípade osôb umiestnených v ústavoch na výkon väzby a výkon trestov odňatia slobody spestrený rôznymi podujatiami, avšak tento rok budú všetky aktivity uskutočňované za dodržania prísne stanovených protiepidemických opatrení.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská, limitovaný je napríklad počet osôb, ktoré sa môžu na aktivitách zúčastniť. Aktuálne je podľa ZVJS na Slovensku väznených celkovo 10 534 osôb, z toho je 1 638 obvinených a 8 896 odsúdených. Spomedzi nich je 68 mladistvých osôb a 213 cudzincov.

„Mimoriadne voľno na opustenie ústavu, ktoré podľa zákona o výkone trestu odňatia slobody možno udeliť odsúdenému formou disciplinárnej odmeny za dlhodobé pozitívne výsledky dosahované pri plnení programu zaobchádzania, plnení pracovných povinností, výkone prospešných prác mimo ústavu alebo za vykonanie príkladného činu, tento rok bude udelené tridsiatim odsúdeným. Počas Vianoc bude povolená vychádzka mimo ústav za účelom návštevy blízkych osôb na čas najviac 48 hodín ôsmim odsúdeným. Následne týchto tridsaťosem väznených osôb bude umiestnených po návrate do karantény a podrobí sa antigénovému testovaniu,” uviedla Kacvinská.

Skryť Vypnúť reklamu

11:48 SVET - Francúzsky prezident Emmanuel Macron už je bez príznakov ochorenia COVID-19.

Načítavam video...

Dnes to podľa agentúry AFP Elyzejský palác. Podľa neho už tak prezident môže ukončiť karanténu, počas ktorej sa od minulého štvrtka izoloval v prezidentskej rezidencii vo Versailles. Macron, ktorý napriek chorobe ďalej pracoval, v karanténe oslávil v pondelok aj svoje 43. narodeniny.

11:09 SLOVENSKO - Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) počas Štedrého dňa poďakoval učiteľom, žiakom, ale aj ich rodičom za to, že doteraz zvládli náročné obdobie, ktoré je poznačené koronakrízou.

"Vo všetkých vianočných príhovoroch každý rozpráva množstvo krásnych viet, ktoré sme už čítali na vianočných pohľadniciach alebo počuli v rôznych filmoch. Ja vyslovím obyčajné ďakujem za celé toto obdobie, ktoré sme zažili," povedal pre TASR minister. Svoju vďaku adresoval učiteľom za to, že zvládli celú situáciu. Poďakoval sa rodičom žiakov za súčinnosť a následne aj školákom za to, že boli disciplinovaní a zvládli náročné obdobie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ja sa budem snažiť do budúcna vrátiť im všetky stratené chvíle so svojimi spolužiakmi a učiteľmi, aby sme sa naozaj stretávali už len v školách," uzavrel vo svojom poďakovaní šéf rezortu školstva.

10:54 SVET - V Rusku pribudlo za ostatných 24 hodín 29.935 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je nový rekord od začiatku vypuknutia pandémie.

Informovala o tom agentúra TASS o odvolaním sa na údaje protikoronavírusového krízového centra.

Celkový počet infikovaných na území Ruskej federácie dosiahol 2 963 688, spresnil ďalej krízový operačný štáb.

Koronavírus prekonalo vyše 2,37 milióna evidovaných nakazených, z toho len za posledných deň 26 890 ľudí.

10:44 SVET - Brazília zakázala letecké spojenia so Spojeným kráľovstvom s cieľom zabrániť šíreniu nákazy novou mutáciou koronavírusu SARS-CoV-2.

Skryť Vypnúť reklamu

Informovala o tom agentúra AP.

Brazílska vláda oznámila, že dočasne zakazuje lety smerujúce priamo z Británie i tie, ktoré cez túto krajinu prechádzajú.

Vláda takisto cudzincom, ktorí v období posledných 14 dní Britániu navštívili, neumožní nastúpiť na lietadlá smerujúce do Brazílie. Opatrenia vstúpia do platnosti od piatka 25. decembra.

Dopravné spojenia s Britániou obmedzili už desiatky krajín. V Spojenom kráľovstve nedávno zistili výskyt novej mutácie koronavírusu, ktorá sa podľa odborníkov šíri výrazne rýchlejšie než mutácie ostatné. Podľa britského premiéra Borisa Johnsona je nový kmeň koronavírusu prenosnejší o približne 70 percent.

10:38 SVET - České laboratóriá v stredu odhalili ďalších 14 054 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Oproti minulému týždňu je to takmer dvojnásobný nárast, keďže v stredu 16. decembra zaznamenali 7 613 nakazených.

10:01 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 2 657 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Laboratóriá pritom v stredu otestovali 14 238 vzoriek. Potvrdili aj 46 nových úmrtí na COVID-19.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Trenčianskom kraji (421), nasleduje Bratislavský kraj (416), Banskobystrický (368), Prešovský (361), Nitriansky (349), Košický (304), Žilinský (228) a Trnavský (210). Je medzi nimi 1 190 mužov a 1 467 žien.

Dnes o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva na svojom facebooku.

V stredu urobili aj 88 827 antigénových testov. Pozitívnych bolo 5 194, čo predstavuje mieru pozitivity 5,85 percenta. PCR testy mali pozitivitu na úrovni 18,66 percenta.

Na Slovensku koronavírus prekonalo už 114 267 evidovaných nakazených. Úrady tak evidujú 45 563 aktívnych prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

V nemocniciach je s covidom hospitalizovaných 2 220 ľudí. Na intenzívkach je 173 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 191 ľudí.

8:47 SLOVENSKO - Štedrý deň bude v neziskovej organizácii Depaul Slovensko, ktorá sa v Bratislave venuje pomoci ľudom bez domova, iný ako po minulé roky.

Jej klienti budú sláviť Vianoce v spoločnosti pracovníkov organizácie, no bez prítomnosti dobrovoľníkov, ktorí po minulé roky pomáhali dotvárať vianočnú atmosféru. Pre TASR to povedal riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš s tým, že aj napriek tomu pripravili vianočnú výzdobu a ľudia bez domova sa môžu tešiť aj na darčeky.

"Tradične bude aj štedrovečerná večera s kapustnicou a rybou, pri ktorej klientov obslúžia naši kolegovia. Rovnako plánujeme aj polnočnú omšu, ktorá síce nebude úplne o polnoci, no bude. Tradične bude na Štedrý deň Nocľaháreň sv. Vincenta pre klientov bezplatná," priblížil Kákoš. Aj tento rok nechávajú nocľaháreň otvorenú celodenne počas dní pracovného pokoja, teda 25. a 26. decembra a 1. januára. Samozrejmosťou je obed a vianočné pohostenie pre klientov počas dňa.

"Nielen Vianoce, ale celý tento rok nám v nahote ukázal, že všetky neriešené veci a skryté problémy spoločnosti vyplávajú v krízovom čase na povrch a ukážu naše slabé miesta. Ľudia bez domova žijú medzi nami a potrebujú našu pomoc tu a teraz," skonštatoval Kákoš. V aktuálne prebiehajúcej pandémii sa, ako tvrdí, ukázali ako najzraniteľnejšia skupina, keďže im chýba bývanie (domov), v ktorom by sa mohli ochrániť pred nákazou. "Sú tak vystavení veľkému riziku a potrebujú našu pomoc," poznamenal riaditeľ.

Každý vie pomôcť priamo tak, že ľudí bez domova osloví a spýta sa, čo potrebujú. Rovnako im môže verejnosť pomôcť aj cez organizácie, ktoré s ľuďmi bez domova pracujú. Na webových stránkach organizácií je možné nájsť zoznam materiálnych vecí, ktoré aktuálne potrebujú. "Zima sama o sebe je extrémne náročná pre ľudí bez domova s reálnymi rizikami a dosahmi na ich zdravie. No kombinácia zimy a pandémie je pre nás a tiež ľudí bez domova novou skúsenosťou, pred ktorou vnímame rešpekt," uviedol Kákoš.

Z tohto roka je podľa neho potrebné si zobrať ponaučenie a zamerať sa v budúcich rokoch ešte viac na prevenciu straty bývania, na dostupné bývanie a na efektívnu pomoc tým, ktorí žijú na ulici.

8:44 SLOVENSKO - Seniori majú dnes vyhradenú v obchodoch iba hodinu od deviatej do desiatej dopoludnia.

TASR to potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

"K takémuto kroku sme pristúpili z praktických dôvodov, pre skrátené otváracie hodiny predajní na Štedrý deň a Silvestra 31. decembra," ozrejmila hovorkyňa.

Po ostatné dni pracovného týždňa (pondelok až piatok) naďalej platí doterajší režim vyhradených hodín pre seniorov, a to od 9.00 do 11.00 h. "Prosíme seniorov, aby v záujme ochrany ich zdravia využívali vyhradený čas vždy, keď je to možné," dodala Račková.

8:10 SVET - Izrael od nedele už po tretí raz zavedie čiastočný lockdown z dôvodu narastajúceho počtu prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, informuje agentúra DPA.

Izraelská vláda vo dnes ráno rozhodla, že opatrenia zostanú v platnosti predbežne po dobu dvoch týždňov.

Ak denný nárast počtu prípadov za toto obdobie neklesne pod 1000, platnosť opatrení môže byť predĺžená o ďalšie dva týždne.

Ľudia sa nebudú môcť navštevovať pokým nie sú v príbuzenskom vzťahu. Takisto budú zakázané zhromaždenia desiatich a viac osôb vo vnútorných priestoroch a vonku sa nebude môcť zhromaždiť viac ako 20 ľudí.

Načítavam video...

Obyvatelia židovského štátu sa od svojich príbytkov budú môcť vzdialiť na viac než jeden kilometer len vo výnimočných prípadoch. Zatvorené budú nákupné strediská a rekreačné zariadenia a reštaurácie budú môcť ponúkať jedlá len prostredníctvom donáškových služieb.

Izrael sprísnil opatrenia na štátnych hraniciach v súvislosti s novou mutáciou koronavírusu, ktorá môže byť nákazlivejšia než ostatné doposiaľ zaznamenané mutácie. Na územie krajiny nesmú vstúpiť ani nijakí cudzinci.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však uviedol, že existujú výnimky z tohto opatrenia, ako napríklad diplomati.

Každý, kto pricestuje do Izraela zo zahraničia, musí na 14 dní podstúpiť povinnú karanténu v štátnom zariadení, uvádza na svojej webovej stránke Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Toto obdobie môže byť v prípade dvoch negatívnych testov vykonaných počas karantény skrátené na desať dní.

6:54 SVET - Za uplynulý deň v Nemecku pribudlo 32 195 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. V súvislosti s COVID-19 zomrelo ďalších 802 ľudí.

Najhoršie zo spolkových krajín je na tom Sasko, v ktorom za posledný týždeň zaevidovali 426 nakazených na stotisíc obyvateľov, čo je viac ako dvojnásobok celonemeckého priemeru.

6:47 SVET - Mexiko v stredu ako prvá krajina v oblasti Latinskej Ameriky dostalo zásielku vakcín proti ochoreniu COVID-19, informovala agentúra AFP.

Mexická vláda plánuje začať s očkovaním vo štvrtok 24. decembra.

Prvých 3000 dávok vakcíny vyvinutej nemeckou spoločnosťou BioNTech a americkým koncernom Pfizer do Mexika dopravili letecky z Belgicka.

"Príchodom vakcíny od spoločností BioNTech a Pfizer nastáva v Mexiku začiatok konca tejto strašnej choroby," napísal na Twitteri mexický minister zahraničných vecí Marcelo Ebrard.

Prvé vakcíny sú určené pre zdravotnícky personál v prvej línii a budú podané v hlavnom meste, i v štáte Coahuila na severe krajiny, píše AFP. Mexická vláda sľúbila, že očkovanie bude k dispozícii bezplatne.

Mexiko od začiatku pandémie zaznamenalo takmer 120.000 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19 a približne 1,34 milióna ľudí v krajine sa nakazilo koronavírusom SARS-CoV-2, uvádza AFP s odvolaním sa na mexické úrady.

Počet obetí na životoch v spojitosti s koronavírusom je v Mexiku štvrtý najvyšší po USA, Brazílii a Indii.

6:00 SVET - V Spojených štátoch dostalo prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 už vyše milióna ľudí.

Oznámil to riaditeľ Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Robert Redfield. Dnes o tom informovala agentúra AFP.

USA podľa Redfieldových slov dosiahli v stredu významný míľnik a viac ako milión ľudí dostalo prvú dávku vakcíny vyvinutej nemeckou spoločnosťou BioNTech a americkým koncernom Pfizer.

Očkovanie ňou sa v krajine začalo v pondelok 14. decembra. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) niekoľko dní predtým túto vakcínu schválil pre núdzové použitie.

Moncef Slaoui z vládneho programu Operation Warp Speed (OWS) povedal, že Spojené štáty by do konca prvého štvrťroka budúceho roka chceli zaočkovať 100 miliónov ľudí. Ďalších 100 miliónov by malo vakcínu dostať v druhom štvrťroku.

Operation Warp Speed (OWS) je program, ktorý má za cieľ zrýchliť vývoj, výrobu a distribúciu vakcín proti ochoreniu COVID-19, uvádza na svojej webovej stránke americké ministerstvo zdravotníctva. Na OWS spolupracujú vládne úrady, experti a spoločnosti z oblasti zdravotníctva.

Expert na infekčné choroby Anthony Fauci v stredu povedal, že ak distribúcia vakcín bude pokračovať bez prerušení, Spojené štáty by v lete 2021 mohli dosiahnuť kolektívnu imunitu.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hygge ako životný štýl
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 2. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 3. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 4. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Budovanie zelenej značky
 9. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 10. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 963
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 20 814
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 626
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 594
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 204
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 945
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 395
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 257
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020 7 215
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 108
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ak sa chcú seniori nad 65 rokov prihlásiť ako náhradníci na očkovanie musia pátrať po tom, aký systém prihlasovania používa ich najbližšie očkovacie centrum. Ilustračná fotografia.

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

7 h
Certifikát z celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prebiehajúceho od 18. - 26. januára 2021.

Zoznam zmien platných od 27. januára.

7 h

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.

4 h

Neprehliadnite tiež

Šačianska nemocnica.

Kedy mali vakcínu dostať, už nevysvetlili.

3 h
Očkovacie centrum v košickej nemocnici.

Nemocnica: Nemôžeme ovplyvniť, kedy ľudia prídu.

3 h
 Milan Uhrík v končí v Kotlebovej strane.

Kotleba taký odchod z ĽSNS ešte nezažil.

7 h
Certifikát z celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prebiehajúceho od 18. - 26. januára 2021.

Zoznam zmien platných od 27. januára.

7 h