BRATISLAVA. Kým ľudia ako šéf extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba či rôzne dezinformačné weby si už od marca 2020 zvyšujú popularitu na spochybňovaní očkovania proti Covidu-19, štát prichádza s informačnou kampaňou až od januára 2021.
Kampaň, ktorá by vysvetľovala základné informácie o koronavíruse a princípy očkovania, mohol štát robiť prinajmenšom od leta, tvrdí Tomáš Kriššák z Nadácie otvorenej spoločnosti. Upozornil, že v zahraničí spustili podobné kampane už dávnejšie.
„Namiesto toho, aby prvotné informácie o očkovaní dostal občan od štátu, dostal ich od rôznych dezinformačných webov. Premeškali sme kritický moment a výsledkom sú prieskumy, podľa ktorých napríklad 44 percent učiteľov považuje nový koronavírus za bežné chrípkové ochorenie,“ upozorňuje Kriššák.
Ministerstvo zdravotníctva argumentuje, že už nastavilo komunikačnú stratégiu v prípade sociálnych sietí.
Je to posun k lepšiemu, štát by však mal začať pracovať na koordinovanej kampani a jednotnej komunikácii naprieč všetkými inštitúciami, tvrdí zasa Matej Spišák zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku, ktorý vedie portál Antipropaganda.sk.