BRATISLAVA. Pomáhať ľuďom v náročných životných situáciách a pomôcť im nájsť riešenie je úlohou tímu psychológov z občianskeho združenia IPčko.
Pandémia nového koronavírusu sa podpísala pod rekordný nárast počtu volaní, tím odborníkov sa musel strojnásobiť. Vyškolení psychológovia doposiaľ pomohli viac ako 200-tisíc ľuďom. Počet kontaktov však rastie.
"Niekedy volá mladý 22-ročný muž, ktorý sa chce zabiť. Inokedy 12-ročné dievčatko, ktoré zneužíva otčim. A v poslednom období aj zdravotníci, ktorí sú na pokraji svojich síl," opísala časť príbehov, s ktorými sa psychológovia stretávajú takmer denne, riaditeľka IPčka Gabriela Zúbriková.
Častým problémom je aj domáce či sexuálne násilie, myšlienky na samovraždu, depresie, úzkosti, ale aj zvládanie pandémie koronavírusu.
Psychológov a sociálnych pracovníkov denne kontaktuje 280 ľudí. V decembri oproti novembru zaznamenali psychológovia nárast o 150 percent. Čoraz častejšie sa stáva, že tretine z nich nie sú poradcovia schopní poskytnúť okamžitú pomoc.
"Každú chvíľu u nás zvoní telefón. Ľudia prosia o pomoc aj cez chat, video či e-mail. V akútnych prípadoch k nim vysielame náš Krízový intervenčný tím, ktorý je pripravený okamžite zasiahnuť. Nie vždy sa však podarí odpovedať všetkým. Hoci sa v IPčku strojnásobil počet poradcov a rozšírili sa služby, počet kontaktov je enormný," opísala sociálna pracovníčka Simona Košútová.
Linky a adresy rýchlej pomoci:
- Internetová poradňa pre mladých ipcko.sk
- Linka pre mladých so zdravotným postihnutím dobralinka.sk
- Nonstop psychologická pomoc krizovalinkapomoci.sk
- Linka dôvery Nezábudka 0800 800 566 (nonstop)
- Online poradňa Ligy za duševné zdravie
- Linka detskej istoty 116 111
- Národná linka pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212
- Linky dôvery v slovenských mestách
- V akútnych prípadoch možno volať aj na linku 112.
- Mnohé všeobecné nemocnice, kde sa nachádzajú psychiatrické oddelenia a kliniky, sú pripravené poskytnúť pomoc pacientom v pohotovostných službách.